Polska i Świat

Polska i Świat

Losowy przydział spraw i furtka Ziobry

Ministerstwo Sprawiedliwość prezentuje pilotażowy program losowania sędziów. W całym kraju losowy przydział spraw zostanie wdrożony za trzy miesiące. Ale opozycja już teraz zwraca uwagę, że minister Ziobro zostawił sobie furtkę, aby losowanie omijać.

Polski rząd pisze do ONZ w sprawie aborcji

Polski rząd chce wykreślenia w międzynarodowych dokumentach ONZ prawa do aborcji. To zapowiedź zaostrzenia przepisów w Polsce - alarmują organizacje kobiece i pytają, kto i dla kogo pisze prawo w naszym kraju.

Do głodujących lekarzy dołączają inne zawody medyczne

Już nie tylko rezydenci. Do głodujących lekarzy dołączają inne zawody medyczne. Głodówka ma się rozszerzyć na kolejne miasta w Polsce. Postulaty zostają te same. Więcej pieniędzy na ochronę zdrowia. Medycy nie wierzą, że ich nie ma, między innymi dlatego, że ciągle słyszą o tym, że gospodarka i budżet mają się świetnie.

Polityczne skutki protestu. Co zrobi PiS?

Rząd ma twardy orzech do zgryzienia. Ostatnich dni Prawo i Sprawiedliwość nie może zaliczyć do udanych, bo albo z sejmowej mównicy padały kontrowersyjne słowa, albo negocjacje kończyły się zanim się zaczęły. Co zrobi PiS i jak protest lekarzy może odbić się lub już odbił się na wizerunku partii rządzącej?

Marnujemy żywność. Ile na tym tracimy?

Te liczby dają do myślenia. Marnujemy żywność i to na potęgę, nie zdając sobie sprawy, jak bardzo cierpi na tym nasz portfel. Rachunek jest prosty: statystyczny Polak miesięcznie wyrzuca do kosza 50 złotych, co w przypadku czteroosobowej rodziny daje kwotę 200 zł.

Edukacja wagi ciężkiej

Plecaki uczniów znów są za ciężkie. Sanepid wkroczył do toruńskich szkół podstawowych i na 800 zważonych tornistrów prawie 30 procent przekracza dozwoloną wagę. Rekordzista dźwigał na plecach ponad 6 kilogramów.

Co oznacza głodówka dla organizmu?

Protest zaostrza się, forma protestu również. Głodówka wyniszcza lekarzy, ale dopóki mogą, nie poddają się, choć osłabienie widać i coraz częściej słychać. Co oznacza głodówka dla organizmu?

Wciąż bez porozumienia. Protest głodowy lekarzy

Lekarze rezydenci czują się upokorzeni, ale nie poddają się. Mają wolę walki. Ostatnio jeszcze bardziej zmotywowało ich podejście rządu do protestujących. W czwartek z rezydentami miała spotkać się premier Szydło, ale na spotkanie wysłała przedstawicieli. W piątek do lekarzy przyjechali posłowie z komisji zdrowia. Była gorąca dyskusja, ale nadal brak konkretów. Protest zatem trwa i zyskuje coraz większe poparcie nie tylko medyków.

HEY schodzi ze sceny

Tym oświadczeniem Katarzyna Nosowska zaskoczyła fanów. HEY zawiesza swoją działalność. Wokalistka mówi, że chce zacząć od nowa. Co to będzie i jak to będzie, tego na razie nie wie nikt. Jedno jest pewne. Z takim dorobkiem artystycznym trudno będzie uwolnić się od fanów i próśb o szybki powrót na scenę.

Co w projekcie dla frankowiczów?

Sejm zajął się prezydenckim projektem w sprawie pomocy dla frankowiczów. Opozycja grzmi, że ten projekt to dowód na złamanie kolejnej wyborczej obietnicy. Andrzej Duda zamiast możliwości przewalutowania kredytu po kursie z dnia podpisania umowy - co obiecał - proponuje poluzowanie kryteriów otrzymania pomocy. Co jest w projekcie i czy taki kształt zadowala frankowiczów?

"Niech jadą za granicę". Protest głodowy lekarzy

Po tym, co lekarze rezydenci usłyszeli z sejmowej mównicy i kogo nie ujrzeli na sali, jeszcze bardziej wierzą, że ich głodowy proste ma sens. Minister zdrowia ma nadzieję, że głodówka skończy się szybko. Faktycznie końca jej nie widać. Słychać za to okrzyki z ust posłanki PiS: - Niech jadą za granicę.

Finlandia wygrywa walkę z rotawirusem

Jak można skutecznie poradzić sobie z rotawirusem? Przykładem jest Finlandia. Postawiła na szczepienia i zmniejszyła liczbę hospitalizowanych dzieci. Spadek jest znaczący - aż o 93 procent.

Stany Zjednoczone opuszczają UNESCO

Napięcie narastało od lat, od lat Stany Zjednoczone nie płaciły też składek. W efekcie Amerykanie ogłosili, że opuszczają UNESCO. Poszło między innymi o "antyizraelskie uprzedzenia". Izrael z decyzji jest zadowolony, UNESCO ubolewa.

Zmiana czasu znów na czasie

Polskie Stronnictwo Ludowe chce wstrzymać czas i jest szansa, że im się to uda. Sejmowa komisja jednogłośnie, co rzadko się zdarza, przyjęła inicjatywę.

Biegał po niej Lewandowski. Murawa przez wielkie "M"

Rypin z nową murawą. Nie byle jaką - prosto ze Stadionu Narodowego. To murawa przez wielkie "M". Biegał po niej nie tylko sam Lewandowski, ale cała nasza polska reprezentacja. Cy murawa równie szczęśliwie poniesie lokalnych piłkarzy wprost do zwycięstwa?

Darmowe wizyty u fizjoterapeutów dla kierowców

Fizjoterapeuci idą z pomocą włoskim kierowcom. Bóle kręgosłupa powiązano z dziurawymi drogami. Efekt - darmowe wizyty u specjalistów. Kierowcy pewnie bardziej  cieszyliby się z wyremontowanych dróg, ale skoro państwa na to nie stać, to dobre i to. Materiał reportera programu "Polska i Świat" Łukasza Wieczorka.

Zmutowane świnie

Świnia mutant. Zdjęcia obiegły świat, pochodzą z Kambodży. Hodowcy są zadowoleni, organizacje broniące praw zwierząt są przerażone. Żeby świnia zyskała taki rozmiar musiała dostać gigantyczną dawkę antybiotyków, a wszystko to dla zysku. Materiał reporterki programu "Polska i Świat" Marii Mikołajewskiej.

Minister Jaki przedstawił projekt ustawy reprywatyzacyjnej

Patryk Jaki ogłasza reprywatyzację po nowemu. Projekt ma dotyczyć nie tylko Warszawy. Główne założenia to koniec z oddawaniem kamienic z lokatorami i odszkodowania zamiast oddawania budynków. Opozycja nie mówi nie. Do projektu podchodzi ostrożnie, bo diabeł tkwi w szczegółach. Relacja reportera programu "Polska i Świat" Michała Tracza.