Polska i Świat

Polska i Świat

Minister spraw wewnętrznych nie ma wątpliwości - blokowanie drogi wyjazdu pani premier z Sejmu w pamiętną noc to złamanie prawa przez demonstrujących. Mariusz Błaszczak tymi słowami wyrok już wydał, choć prokuratura jeszcze nikomu nie postawiła żadnych zarzutów. Opozycja nie ma złudzeń, że to nadużycie władzy i przypomina jej zachowanie 5 lat temu, kiedy to wspierali protestujących przeciwko PO.

Szokujący projekt w internecie, zdjęcia, które wstrząsają. Autorem projektu "Yolocaust" jest izraelski artysta, który chce pokazać co zrobiła z nami kultura selfie. Nie jest to miła przemiana, bo zamiast poszanowania miejsc pamięci, a dokładnie pomnika pomordowanych Żydów Europy w Berlinie są dziwne pozy i uśmiechy.

Nad Polskę znów nadciągnęły mrozy i miłośnicy zwierząt mają pełne ręce roboty. Zasypywani są sygnałami o zmarzniętych do szpiku kości psach, często przywiązanych łańcuchami. Jeden sygnał może wystarczyć, by uratować zwierzę.

Kto rozpoznaje te osoby? - pyta policja i publikuje kolejne wizerunki tych, którzy brali udział w manifestacji przed Sejmem w nocy 16 grudnia. Policja szuka ich, bo mieli "naruszać prawo" podczas manifestacji. Minister Mariusz Błaszczak działania policji popiera. Twierdzi, że wszystko jest zgodne z prawem, ale inni - od byłego ministra sprawiedliwości po ekspertów - uważają, że to nadużycie, a działanie policji jest w tej sytuacji nieuzasadnione.

Czy wybór nowego szefa Parlamentu Europejskiego pozbawia Donalda Tuska szans na utrzymanie fotela przewodniczącego Rady Europejskiej? Nic przesądzone jeszcze nie jest, ale brukselska układanka komplikuje się. Sytuacja skomplikować może się jeszcze bardziej, kiedy Donald Tusk postanowi wrócić do Polski, a taki scenariusz już jest rozważny i politycznie komentowany.

Dzieci pojechały do Wisły, by odpocząć od szkoły. Ferie zakończyły się jednak tragicznie, zostały przerwane i trudno będzie o nich zapomnieć. 12-latek utonął na basenie, a jego rówieśnik w ciężkim stanie trafił do szpitala i utrzymywany jest w śpiączce. Na ratunek chłopcom rzucili się wychowawcy i inne dzieci, ale to już nie pomogło. Pytań w tej sprawie jest wiele. Jedno z nich brzmi: gdzie był ratownik?

Theresa May jasno powiedziała - Brexit będzie twardy. Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej i zrezygnuje ze wszelkich przywilejów. Co to może oznaczać również dla Unii i jak Unia Europejska przygotuje się na ten i możliwe przyszłe rozłamy?

To był dobry, ciepły i bardzo zaangażowany człowiek, we wszystko co robił - tak o Tomaszu Kalicie mówi dziś wielu, bez względu na polityczne barwy. Były rzecznik SLD zmarł po długiej walce z chorobą nowotworową - miał raka mózgu. Wiele razy pomagał, ale jemu lekarze nie potrafili już pomoc. Odszedł w wieku 37 lat.

Jest denat, krew i pistolet. Wirtualne miejsce zbrodni na warszawskiej uczelni. Wirtualne, bo studenci prawa Akademii Leona Koźmińskiego przenoszą się tam za pomocą specjalnych gogli.

Rząd ma pomysł na walkę ze smogiem i zamierza go wcielić w życie. Plan ambitny, dlatego jak mówi premier nie od razu do wykonania. Najpierw powstanie harmonogram i zakres prac. Jedno jest pewne - na pierwszy ogień idzie wymiana starych pieców. Pytanie z dofinansowaniem czy bez.

Tomasz Kalita do samego końca walczył o legalizację leczniczej marihuany, by ulżyć chorym. Projekt ustawy w tej sprawie autorstwa Kukiz'15 wpłynął do sejmu prawie rok temu, ale okazuje się, że prace nad legalizacja utknęły w martwym punkcie. Dziś temat wraca do gry - jedności nie ma, dlatego zostaje pytanie czy politycy wypełnią jego ostatnią wolę.

Państwowa Inspekcja Pracy wkroczyła do Trybunału Konstytucyjnego. Zgadza się z decyzją prezes Trybunału Konstytucyjnego o wysłaniu na urlop sędziów, którzy mają urlopowe zaległości. Efekt - Trybunał jest nieczynny, rozpraw nie ma, bo nie ma komu orzekać. Nie wiadomo też, kiedy Trybunał ponownie zacznie prace. To, co dla prezes wydaje się oczywiste, dla Komisji Weneckiej już nie - w kolejnym już dokumencie jest sytuacją zaniepokojona.

Parlament Europejski wybiera swojego nowego szefa. Najsilniejszych kandydatów jest dwóch - obaj to Włosi. Przy okazji pojawiają się pytania o drugą kadencję dla Donalda Tuska w roli szefa Rady Europejskiej. Krytyka płynąca z Polski raczej mu nie przeszkodzi - niektórzy twierdzą nawet, że może pomóc.

Szokujący raport dotyczący nierówności na świecie. Ośmiu ludzi ma tyle majątku, co połowa ludzkości. To duża zmiana. Jeszcze rok temu dotyczyło to 62 najbogatszych ludzi świata.

"Dobra zmiana" i 1000 posad dla ludzi związanych z partią. "Puls Biznesu" publikuje listę tysiąca osób, które dostały różne intratne stanowiska po dojściu do władzy Prawa i Sprawiedliwości. Wiedza i kompetencje są nieważne - liczy związek z partią lub rodzinne znajomości.

Cztery miliony złotych - tyle wydało Podlasie, żeby zapytać mieszkańców, czy chcą lotniska. Referendum okazało się nieważne, bo uczestniczyło w nim za mało osób. Jak głosowali mieszkańcy i co dalej z lotniczymi planami tego regionu Polski?

"Dobra zmiana" bierze się za ordynację wyborczą. Jarosław Kaczyński zapowiada ograniczenie liczby kadencji wójtów, prezydentów i burmistrzów. Pod pretekstem rzekomych nieprawidłowości prezes PiS chce wprowadzić zmiany już przed najbliższymi wyborami samorządowymi w 2018 roku.

- To było coś niesamowitego - mówi Jurek Owsiak, dyrygent Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Za nami 25. finał, graliśmy pod każdą szerokością geograficzną. O tym, jak przy dźwiękach Orkiestry bawiła się Polska reporterka programu "Polska i Świat" oraz Państwo: w relacjach nadesłanych na Kontakt 24.

Przewlekłe zapalenie jelit to bardzo ciężko choroba, dlatego ważne jest nie tylko odpowiednie leczenie, ale też zapewnienie ciągłości tego leczenia. Od nowego roku jest problem, ponieważ ministerstwo zdrowia zmieniło przepisy i refundowany zastrzyk, który pomagał wielu chorym, już nie jest tak łatwo dostępny. Zmieniły się kryteria dotyczące tego, kto może z niego korzystać.