Polska i Świat

Polska i Świat

Po wyroku Trybunału w sprawie sędziów trybunału, na razie bezskuteczne, oczekiwanie na decyzje prezydenta. Werdykt jest, ale komentarza prezydenta Andrzeja Dudy nie ma. Bo nie było nim ubiegłotygodniowe orędzie - tam ani słowem nie nawiązał do tego, co orzekł Trybunał Konstytucyjny. Czas mija, a trzej sędziowe wybrani w październiku czekają na ślubowanie w Pałacu.

W Parlamencie Europejskim z niepokojem o Polsce. Politycy Platformy Obywatelskiej chcą na unijnym forum poskarżyć sie na krajowe nowe porządki. Czy w Strasburgu odbędzie się debata, decyzji jeszcze nie ma. Jest już za to wspomnienie, jak Platforma ganiła PiS za podobne skargi, tyle że w sprawie Smoleńska.

Znaleziony, namierzony: wielki skarb 300 metrów pod wodą. Przed trzema wiekami hiszpański galeon został trafiony i zatopiony, i odtąd rozbudzał wyobraźnię poszukiwaczy. Bo ładunek, który przewoził, robi wrażenie.

Francja skręca na prawo i to radykalnie. W pierwszej turze wyborów regionalnych wygrywa francuski Front Narodowy, skrajnie przeciwny imigrantom. Dotąd te skrajności jedynie głosił, teraz może je zacząć wprowadzać w życie. I wcale nie będzie pierwszy w Europie.

Cztery kroki najczęściej zapowiadające udar mózgu i najczęściej przez nas ignorowane. A wystarczyłoby dobrze odczytać te sygnały, by uniknąć dramatycznych konsekwencji.

Real Madryt realny dla Roberta Lewandowskiego. Decyzji jeszcze nie ma, ale rozmowy trwają, a władze klubu zapraszają menadżera Lewandowskiego do Madrytu i sadzają go na honorowej trybunie. Sygnał jest wyraźny i idzie w piłkarski świat.

Tytus, Romek i ... zarobek. Na spory zarobek liczy posiadacz zaginionej oryginalnej księgi XIV autorstwa Papcia Chmiela. Dał znać, że ją ma. Ale samej księgi nie daje, bo czeka na pieniądze. I to prawdziwych wielbicieli komiksów oburza.

Pierwsi żołnierze-ochotnicy, którzy przeszli krótkie przeszkolenie wojskowe, wracają do cywila. Było ich 200. We Wrocławiu przysięgali "służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej" i "stać na straży Konstytucji". Ich przysięgi wysłuchał między innymi minister obrony narodowej Antonii Macierewicz.

Specjalny podręcznik dla lekarzy i pielęgniarek, gdyby mieli rozterki, jak należy podejść do pacjenta różniącego się kulturowo. Zasad jest wiele, dlatego by ułatwić pracę, tam gdzie czas jest ważny, białostoccy naukowcy tworzą kodeks etyki i rozsyłają do szpitali.

Na początku był piękny i nowoczesny, czuło się powiew Zachodu. Potem zarósł brudem i by przywrócić mu dawny blask, potrzebował sporego liftingu. Niektórzy mówią nawet o gruntownym remoncie. Dziś znów jest wizytówką, choć skończy jutro 40 lat. To Dworzec Centralny w Warszawie.

Miasto ustawiło nową wiatę dla pasażerów. Na przystanku zabrakło miejsca, więc stanęła po drugiej stronie ulicy. Razem z rozkładem jazdy oczywiście.

Batalia o Trybunał nadal trawa. Przeciwko prezydentowi protestują nie tylko politycy opozycji. Głos płynie też z Rady Europy. Sekretarz generalny po orzeczeniu TK, wzywa do szybkiego wykonania tych decyzji, w tym przyjęcia przez prezydenta ślubowania od sędziów. Andrzej Duda jak na razie postanowienie Trybunału ignoruje i nie wspomina o nim nawet w orędziu. W słuszności podejmowanych decyzji wspierają go politycy PiS.

- Proszę o łagodną karę, aby być jeszcze człowiekiem - mówi Zuzanna M., ale sąd za brutalne morderstwo w Rakowiskach skazuje nastolatków na 25 lat więzienia. To i tak mniej, bo prokuratura domagała się dla nich dożywocia. Zuzanna M. i Kamil N. zabili rodziców chłopaka, zadając im po kilkadziesiąt ciosów nożem. Zbrodnię, do której doszło niemal rok temu, dokładnie zaplanowali.

Amerykańscy pediatrzy ostrzegają: ochraniacze na łóżeczko są niebezpieczne i zamiast chronić dzieci przed uderzaniami główką w szczebelki, mogą zwiększyć ryzyko śmierci łóżeczkowej u niemowląt. Lekarze udowodnili kilkadzisiąt takich przypadków.

Zobaczmy, jak zamieszanie wokół Trybunału i decyzje podejmowane przez Andrzeja Dudę wpływają na odbiór jego osoby. Politycy opozycji mówią wprost: to nie prezydent Polaków, a jedynie wykonawca decyzji Jarosława Kaczyńskiego. O jego uzależnieniu od prezesa PiS mówi też ponad połowa ankietowanych.

Spór dzieli nie tylko polityków, ale i obywateli. Wczoraj była demonstracja przed Sejmem, dziś przed Trybunałem. Hasła padają różne. Jedni przyszli bronić konstytucji i Trybunału. Inni chcą by jak najszybciej odeszlli - jak mówią - skompromitowani sędziowie.

Trybunał swoje, politycy PiS-u swoje. Na kompromis się nie zanosi, bo partia Jarosława Kaczyńskiego z prezydentem na czele nie widzi nic złego w powołaniu pięciu nowych sędziów TK . Jest zatem pat.

Trybunał Konstytucyjny wydaje wyrok, w Sejmie burza. Marszałek Sejmu mówi, że orzeczenie Trybunału ma głównie walor historyczny, opozycja żąda od prezydenta przyjęcia ślubowania od trzech sędziów wybranych w poprzedniej kadencji sejmu. Pytanie, co na to prawnicy. O tym, co dalej z prawniczego punktu widzenia - Paulina Chacińska.

Platforma Obywatelska bije sie w pierś, bo Trybunał Konstytucyjny powiedział wprost, że Sejm poprzedniej kadencji tuż przed wyborami nie powinien wybierać dwóch dodatkowych sędziów Trybunały. Co Platforma zrobiła źle i dlaczego wówczas przyjęto takie rozwiązania? Arleta Zalewska.

Prezydent nie odniósł się wprost do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który w czwartek jasno stwierdził, że wybór trzech sędziów jest zgodny, a dwóch niezgodny z konstytucją. TK podkreśla, że prezydent miał obowiązek niezwłocznie odebrać ślubowanie od sędziów. Trybunał zbadał i ocenił na razie decyzje Sejmu poprzedniej kadencji. Przepisami uchwalonymi przez nowy Sejm zajmie się 9 grudnia.