Polska i Świat

Polska i Świat

W Polsce bez obostrzeń i restrykcji, bez kontroli paszportów - zupełnie inaczej jest w Austrii i Włoszech. Dlatego na narty do Polski chętnie zjeżdżają zagraniczni turyści. Według ekspertów, od tego, jak Polacy zabezpieczą się przed zakażeniem w trakcie ferii, zależy moc i długość piątej fali. Maria Mikołajewska.

53 420 nowych zakażeń koronawirusem - to najwięcej w pandemii. Zmarło 276 osób z COVID-19. Ponad 900 tysięcy osób w Polsce jest na kwarantannie. Starsze klasy szkół podstawowych i szkoły średnie od czwartku przechodzą na zdalną naukę. Epidemia trwa kolejny rok i można się do niej przygotować i zakażeniom skuteczniej zapobiegać, ale ustawy pozwalającej kontrolować szczepienia wciąż nie ma. Do Sejmu wpłynął projekt zastępujący tak zwaną ustawę Hoca. Barbara Sobska.

Spłacający kredyty za mieszkania lub domy z coraz większym niepokojem patrzą w przyszłość. Po ostatnich podwyżkach stóp procentowych raty rosną w szybkim tempie. Dochodzi do tego galopująca inflacja i wzrost rachunków za gaz i energię. Dla wielu Polaków oznacza to gigantyczne problemy. Karolina Bałuc.

Centrum Żydowskie w Oświęcimiu znalazło się na liście ponad 200 instytucji, które zdaniem małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak są "wysoce szkodliwe". Wspomniana lista jest próbą zniesławienia, pomówienia i zaszczucia - komentują ci, którzy na niej się znaleźli. Maria Mikołajewska.

Prokuratura chce postawić zarzuty prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Marianowi Banasiowi. We wtorek wpłynęło do prokuratury zawiadomienie w jego sprawie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Dotyczy przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków. We wtorek też sejmowa komisja próbowała zająć się wnioskiem w sprawie uchylenia immunitetu Marianowi Banasiowi. Dawid Rydzek.

Piąta fala uderzyła - w 12 województwach ponad dwukrotny wzrost zakażeń. We wtorek odnotowano blisko 37 tysięcy nowych przypadków, a 950 tysięcy osób przebywa na kwarantannie. Chorych w najbliższych dniach i tygodniach będzie przybywać. Maria Bilińska ustaliła, czy pacjenci z koronawirusem mają pierwszeństwo, bez względu na to, jak się czują oraz, czy niecovodowi chorzy teraz nie są poszkodowani.

Od czwartku wraca nauka zdalna dla klas 5-8 szkół podstawowych i dla szkół średnich. Obostrzenia te będą obowiązywały do końca ferii zimowych, czyli do 27 lutego. Od wtorku dzieci w wieku 16 i 17 lat mogą przyjąć trzecią dawkę szczepionki. Polska czeka na decyzję w tej sprawie dla dzieci 11-15-letnich. Eksperci namawiają rodziców, by się nie zastanawiali i rezerwowali terminy. Apelują też, by skończyć z poglądem, że niewiele wiemy o podawanych zastrzykach. Szczepionka przeciw COVID-19 jest najlepiej zbadaną szczepionką w historii. Łukasz Wieczorek.

Warszawiacy będą mogli jeździć na tablicach rejestracyjnych z Poznania - kierowcy z Bydgoszczy, na tablicach toruńskich. Od 31 stycznia kupując samochód z innego powiatu będzie można zachować numer rejestracyjny auta. Kto nie będzie chciał stracić identyfikacji z miejscem zamieszkania, dalej będzie mógł wymienić tablicę, ale oczywiście, nie za darmo. Łukasz Wieczorek.

Polski Ład, afera podsłuchowa i Pegasus - komisja w tej sprawie może niedługo powstać. Prawo i Sprawiedliwość ten pomysł próbuje bagatelizować, jak większość afer ze swoim udziałem. Chociaż nie ma teoretycznie kampanii wyborczej – opozycyjni politycy od kilku dni podróżują po kraju i przedstawiają swoje propozycje naprawcze. Barbara Sobska.

Mamy trzecią najwyższą inflację w Unii Europejskiej – 8 proc. Eurostat właśnie podał dane za grudzień. Jesteśmy znacznie powyżej europejskiej średniej, która wynosi 5,5 proc. Ulżyć Polakom ma poprawiona tarcza antyinflacyjna 2.0, która wchodzi w życie od 1 lutego, a w niej między innymi zerowy VAT na żywność. Łukasz Łubian sprawdził, co to oznacza w praktyce i czy to pomoże na wszechobecną podwyżkę cen.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Centrum Żydowskie w Oświęcimiu czy Stowarzyszenie Rodzin Osób z Zespołem Downa "Bardziej kochani" znalazły się wśród niepożądanych organizacji Barbary Nowak. Zdaniem kontrowersyjnej kurator stoi za nimi destrukcja społecznych norm i "seksualizacja pod pozorami edukacji". Maria Mikołajewska.

Najgorszy scenariusz przedstawiony na luty mówi o 140 tysiącach zakażonych koronawirusem dziennie. W piątek odnotowano ponad 36 tysięcy nowych chorych. Rządzący wprowadzają zmiany - krótszą, siedmiodniową kwarantannę i testy antygenowe w aptekach. Pracodawcy chcą wpisania powszechnej kontroli certyfikatów covidowych do ustawy, a związkowcy z Solidarności i organizacje pracodawców apelują o powszechne obowiązkowe szczepienia. Aleksandra Kąkol.

Kolejna niespokojna noc na granicy Polski z Białorusią, ale granica pozostaje szczelna - tak w czwartek zapewniały polskie służby. Trzy miesiące temu w przygranicznym lesie migrantka z Iraku i jej rodzina spotkała reporterkę "Polski i Świata" Sylwię Piestrzyńską. Kobieta opowiedziała o pobycie w ośrodku i o więziennym rygorze. Dzięki jej relacji mogliśmy dowiedzieć się o warunkach panujących w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców.