Polska i Świat

Polska i Świat

Mięso znika z talerzy - nie dlatego, że tak szybko ludzie je jedzą, ale dlatego, że coraz rzadziej na nie trafia. Najnowszy dowód to Niemcy – 40 procent z nich albo zupełnie zrezygnowało z mięsa, albo mocno ograniczyło jego spożycie. Materiał Karoliny Bałuc.

Turystyka przyjazdowa została postawiona pod nóż - mówi wiceprezes Polskiej Izby Turystyki. Branża podsumowuje wakacje, ale przez pandemię to sezon, którego nie było. Do tej pory kołem napędowym byli turyści zagraniczni. Teraz w Polsce ich praktycznie nie ma. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Wśród zakażonych koronawirusem jest personel medyczny. Od początku pandemii potwierdzono jego obecność u prawie tysiąca lekarzy i prawie 2,5 tysiąca pielęgniarek. Nie wszystkich udało się uratować. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Jest porozumienie trzech partii, które wchodzą w skład Zjednoczonej Prawicy. Ich liderzy podpisali nową umowę koalicyjną. Nie wiadomo jednak, jak dokładnie przełoży się to na skład i strukturę rządu. W poniedziałek późnym popołudniem rozpoczęło się kolejne spotkanie liderów Prawa i Sprawiedliwości dotyczące rekonstrukcji. Materiał Adrianny Otręby.

Do piątku w Warszawie eksperci Rady Europy mają sprawdzać, jak Polska wywiązuje się z zapisów konwencji antyprzemocowej. Będą też starali się przekonać polskie władze, by jej nie wypowiadały. Materiał Michała Tracza.

Tolerancja akurat należy do polskiego DNA - zapewnia Mateusz Morawiecki. To jego odpowiedź na list otwarty pięćdziesięciu ambasadorów w Polsce. Czytamy w nim, że "poszanowanie dla wrodzonej godności ludzkiej zobowiązuje rządy do ochrony wszystkich obywateli przed przemocą i dyskryminacją". W internecie ambasador Stanów Zjednoczonych dodaje, że "prawa człowieka nie są ideologią - są uniwersalne". W trakcie kampanii między innymi prezydent Andrzej Duda mówił, że LGBT to nie ludzie, to ideologia. Materiał Dawida Rydzka.

Ekstremalnie mocne dowody - mówi o nich sąd, wydając wyrok za zbrodnię w Miłoszycach. Za gwałt ze szczególnym okrucieństwem i zabójstwo 15 letniej Małgorzaty - Ireneusz M. i Norbert B. zostali skazani na 25 lat więzienia. Maria Mikołajewska.

Prezes Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki i minister Zbigniew Ziobro znów na Nowogrodzkiej - kolejny dzień i kolejna narada. W bólach rodzi się nowy rząd. Maciej Warsiński.

Radni Kraśnika idą na całość - swoich mieszkańców postanowili ochronić nie tylko przed tak zwaną ideologią LGBT, ale także przed siecią 5G i WiFi. Radni poparli petycję w tej sprawie, ale głos decydujący ma jeszcze burmistrz. Monika Celej.

Jest porozumienie, choć na Śląsku nie ma radości, bo kompromis z rządem oznacza dla górników jedno - koniec kopalni. Za 29 lat wydobycia nie będzie. Do tego czasu państwo będzie do kopalń dopłacać, o ile zgodzi się na to Komisja Europejska. Jacek Tacik.

Na Dolnym Śląsku wprowadzono eksperymentalne rozwiązanie – pociąg na żądanie. Pomysł najwyraźniej się sprawdził, bo padła decyzja, że kolejne przystanki również będą zatrzymywać się na znak pasażera. Łukasz Wieczorek.