Polska i Świat

Polska i Świat

Słowa Witolda Waszczykowskiego zaniepokoiły Białoruś. Jest reakcja Mińska i wezwania dla ambasadora Polski. Konrad Pawlik musi tłumaczyć się ze słów ministra spraw zagranicznych, który w wywiadzie dla rosyjskiej agencji Ria Novosti mówi, że Polska jest przeciwna budowanej przy polskiej granicy białoruskiej elektrowni.

To już regularna wojna - mówi opozycja po decyzji prezydenta o braku nominacji generalskich i admiralskich na Święto Wojska Polskiego. Zdziwienie jest tym większe, bo i prezydent i Antoni Macierewicz wywodzą się z tej samej partii. Ministerstwo Obrony Narodowej wydaje oświadczenia, pałac milczy, zatem wymiana ognia nadal trwa.

Wiedzą, że z "parawaningiem" nie wygrają, więc stworzyli korytarze bezpieczeństwa. Ratownicy robią, co mogą, by ułatwić sobie dojście do morza i zdaje się, że ten pomysł to strzał w dziesiątkę.

Dokładnie 9 sierpnia 2001 roku zaczęła się nasza przygoda. Pojawił się pierwszy w Polsce kanał informacyjny TVN24. Nie wszyscy wierzyli w powodzenie tego projektu, ale udało się. Dziś obchodzimy 16. urodziny. Tyle czasu jesteśmy z państwem w różnych momentach. Pokazujemy, interweniujemy w ważnych dla Państwa sprawach.

Strażacy oburzają się, bo brak słów na taką bezmyślność i to na wagę życia. W Chotomowie niedaleko Warszawy, kobieta zastawiła autem bramę straży pożarnej i poszła na zakupy, bo obok był sklep. I to nie pierwszy taki przypadek.

Prezydent zdecydował. 15 sierpnia będzie inny niż dotychczas, bez nominacji generalskich i admiralskich. To wynik braku uzgodnień z Ministerstwem Obrony Narodowej. Napięcie rośnie na linii prezydent Andrzej Duda - minister Antoni Macierewicz.

Nie chcą już pisać listów do pani premier, bo na nic się to zdaje. Ale z walki o swoje prawa nie zamierzają rezygnować. Kobiety znów wychodzą na ulice i protestują, a wspierają ich sami lekarze - według ministerstwa zdrowia, bez sumienia.

Kto chce przedostać się na drugą stronę rzeki promem, może to zrobić tylko we wtorek i czwartek. W pozostałe dni trzeba jeździć dookoła i dodawać kilometry. Urzędnicy rozkładają ręce, bo nie ma komu wozić ludzi.

Prokuratura umarza śledztwo w sprawie posiedzenia w Sali Kolumnowej. Śledczy wydają uzasadnienie, politycy Platformy Obywatelskiej je czytają i mówią, że jest kuriozalne. Partia zapowiada złożenie zażalenia, ale Prawo i Sprawiedliwość od razu uprzedza, że to przegrana sprawa.

Ma dopiero 10 lat. Została zgwałcona i musi urodzić. Wstrząsająca historia dziewczynki z Indii, która nie dość, że stała się ofiarą brutalnej napaści, to została jeszcze ukarana przez sąd. Ten odmówił jej prawa do aborcji.

Świat dzieci zdominowały smartfony i komputery. Wirtualna rzeczywistość jest lepsza od realnej, bo dzieci znają ją lepiej. Powstaje pytanie, gdzie są rodzice i gdzie jest granica świadomego korzystania z sieci.

Gra przypomina siatkówkę, ale zamiast piłki odbija się lotkę. To w Polsce mało popularna gra, choć właśnie tu odbywają się Piąte Mistrzostwa Świata Indiaci.

Kancelaria Prezydenta podsumowuje dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy i kreśli plany na przyszłość. Krzysztof Szczerski zachwala, że to prezydentura aktywna, znacząca, a prezydent zrywa z przekleństwem żyrandola. Opozycja po ostatnich wetach zauważa przebudzenie Andrzeja Dudy, ale zaznacza, że to jeszcze nie daje gwarancji samodzielnej polityki i przypomina niezawetowane, a ważne ustawy.

Sytuacja w Wenezueli się zaostrza. Tym razem były to już nie tylko protesty na ulicach, ale próba obalenia rządu - czyli rozpoczęcie powstania, które się nie powiodło. Rząd udaremnił atak na bazę wojskową.

Korea Północna zapowiada odwet za sankcje i mówi: nie ma większego błędu. Sankcje wobec reżimu Kim Dzong Una ponownie zostały zaostrzone, bo nie widać ze strony Korei woli współpracy. Pytanie, czy kolejna interwencja Zachodu może Koreę powstrzymać?

Platforma Obywatelska zawiadamia prokuraturę w sprawie wycinki w Puszczy Białowieskiej. Chce też komisji śledczej. W puszczy wycinka drzew trwa, a kupców nie brakuje, choć są też i tacy, którzy ze względu na atmosferę skandalu rezygnują z dostaw drewna. Sprawdzamy, kto zdecydował się na taki ruch, a kto nie, i dokąd ścięte drzewa trafiają.

Przystanek Woodstock już się zakończył, ale nadal jest o nim głośno, nie tylko wśród polityków. Jurek Owsiak ze sceny namawiał posłankę Pawłowicz, by spróbowała seksu, czym wywołał burzę. Odpowiedź przyszła szybko, z samego PiS. Partia stanęła w obronie koleżanki, zapowiadając podjęcie kroków prawnych. Owsiak w poniedziałek Krystynę Pawłowicz przeprosił. Pytanie, czy to pomoże.

Największe i najpiękniejsze żaglowce świata zawitały do Szczecina. To ponad 70 jednostek, i to z kilkunastu krajów. Prawdziwe giganty morskie można już podziwiać.