Polska i Świat

Polska i Świat

W czwartek mija 50. rocznica studenckich protestów oraz ich brutalnej pacyfikacji przez aparat bezpieczeństwa PRL. Rocznica, która przypada w napiętej atmosferze. Uczestnicy marca’68 liczyli, że pamięć o tamtych wydarzeniach pomoże w naprawie relacji polsko-żydowskich, cały czas mają nadzieję, ale coraz bardziej niepokoi ich działanie władz i retoryka antyżydowska.

Co z relacjami polsko -amerykańskimi? Po nowelizacji ustawy o IPN zgody nie ma. Jest za to notatka, która wyciekła z MSZ, a w niej informacja o zablokowaniu kontaktów prezydenta i premiera z głównym sojusznikiem. Oficjalnie Amerykanie i Polska niczego takiego nie potwierdzają, Sebastian Wasilewski pyta, czy to dobra mina do złej gry, i jak to rzeczywiście może odpić się na dalszej współpracy

Czy wybuch w jednej z poznańskich kamienic miał zatuszować morderstwo? Są kolejne hipotezy, śledczy badają nowe wątki i szukają narzędzi zbrodni. O tragedii pisze „Głos Wielkopolski” przedstawiając motywy działania domniemanego sprawcy. A w tle jest zazdrość, zdrada, próba odejścia i pięć osób, które zginęły.

Zakaz sprzedaży najgorszego węgla i wprowadzenie certyfikatów jego jakości. Rząd po dwóch latach zapowiedzi przyjął projekt noweli ustawy, która ma pomóc w walce ze smogiem. Niestety, dzięki temu nie zmieni się mentalność, ale też zasobność portfeli tych, którzy palą byle jak i byle czym.

Potężny wstrząs w niedzielę rano czuć było na niemal całym poznańskim Dębcu. Dziennikarze "Głosu Wielkopolskiego" utrzymują, że eksplozję miał spowodować zazdrosny mężczyzna, aby zatrzeć ślady zabójstwa żony. Domniemany sprawca katastrofę przeżył, jest w szpitalu, pilnuje go policja.

"Precz z komuną" - skandowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości chwilę po głosowaniu. Sejm wieczorem przyjal ustawę degradacyjną. Nowe przepisy dają możliwość pośmiertnego pozbawiania stopni wojskowych między innymi Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka.

Wychowujemy niewidzialne dzieci. Kiedyś były bite, dziś są ignorowane. Bo choć nauczyliśmy się, że przemoc nie jest metodą wychowawczą, to nikt nam nie powiedział, że brak uwagi także nie. Cena tej niewiedzy jest wysoka. Rośnie liczba samobójstw wśród najmłodszych, brakuje miejsc na dziecięcych oddziałach psychiatrycznych.

Najpierw dodatkowy podatek miał pomóc w budowie lokalnych dróg, jednak Prawo i Sprawiedliwość przestraszyło się protestów i się z niego wycofało. Teraz pomysł wraca, choć w zmienionej formie. Rząd chce wprowadzić nową opłatę doliczaną do każdego litra benzyny i oleju napędowego. Wyniesie ona 8 groszy netto. Gdzie tym razem mają trafić pieniądze kierowców?

Sprawne i efektywne państwo działa w oparciu o profesjonalne kadry, a nie rozbudowaną biurokrację - mówi premier i zapowiada: mniej wiceministrów, nagród i premii. Kto straci stanowisko, a kto służbową kartę kredytową i skąd to nagłe odchudzanie?

Najpóźniej za dwa lata zobaczymy jak pięknym miastem jest Gdańsk. Radni przyjęli tam uchwałę krajobrazową. Teraz właściciele nieruchomości mają 24 miesiące na spowodowanie, aby budynki i płoty przestały być wieszakami na reklamy. Co więcej - niedozwolone będzie również grodzenie większości osiedli.

Opozycja mówi o liście hańby - poseł Krystyna Pawłowicz o trutniach, które uniemożliwiają przeprowadzenie zmian. Sejmowa Komisja Sprawiedliwości przyjęła listę kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Kluby PiS i Kukiz'15 spośród zgłoszonych kandydatów wytypowały dokładnie 15 osób na 15 miejsc. Ułożenie listy było więc tylko formalnością.

Strażacy całą noc przeczesywali gruzowisko. Rano znaleźli piątą ofiarę. Po wybuchu kamienicy w Poznaniu w szpitalu wciąż przebywają cztery osoby, w tym trzyletnia dziewczynka. Pojawiają się nieoficjalne informacje, że kobieta, której ciało znaleziono w gruzach została wcześniej zamordowana, a katastrofa mogła być próbą zatarcia śladów zbrodni.

Zabijano je na Ukrainie przed mistrzostwami Europy w 2012 roku, i w Rosji - dwa lata później, przed zimowymi igrzyskami w Soczi. Nie inaczej będzie przed tegorocznym mundialem. Zginą tysiące bezdomnych zwierząt, bo zabijanie jest tańsze niż ratowanie.

Co to jest plan porodowy, kiedy przyjąć znieczulenie i czy ojciec ma zostać, a może zaczekać w innej sali. Opieka okołoporodowa to wiele pytań w szczególnych, wyjątkowych okolicznościach. Fundacja Rodzić po Ludzku po raz kolejny postanowiła sprawdzić standardy w opiece nad matką i dzieckiem.

Czy premier Morawiecki zostanie świadkiem w sprawie klient kontra bank? Mateusz Morawiecki w wywiadzie telewizyjnym stwierdził, że Bank Zachodni WBK którego był prezesem, nie udzielał kredytów frankowych. Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu mówi, że coś tu się nie zgadza i pokazuje dokumenty.

To pomyłka - tak tłumaczą się europosłowie Danuta Hübner i Janusz Lewandowski po zamieszaniu z głosowaniem w Parlamencie Europejskim. Troje deputowanych z Platformy Obywatelskiej opowiedziało się za kontrowersyjną i anachroniczną metodą tzw. leczenia homoseksualizmu. Dlaczego w ogóle takie głosowanie miało miejsce?

Ćwierć miliona żołnierzy, o których Polska miała zapomnieć. Zdecydowana większość to herosi, którym należy się cześć i chwała. Nieliczni to pospolici przestępcy, którzy nigdy do grona Żołnierzy Niezłomnych nie powinni być zaliczeni.

Zdjęcia sprzed lat i pytania o stare znajomości. Opozycja zastanawia się, co łączy najważniejszych ludzi w służbach specjalnych z tymi, których PiS określa symbolami złodziejstwa. Platforma żąda zwołania specjalnego posiedzenia komisji reprywatyzacyjnej, jej przewodniczący milczy, a główni zainteresowani mówią o półprawdach, manipulacji i pomówieniu.

Przecież zbierając pieniądze, pomagamy władzy - tłumaczy Anna Dymna, a Jerzy Owsiak, nieco mniej dyplomatycznie mówi o totalnej abstrakcji. Ponad 30 organizacji pozarządowych zwróciło się do szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o pozostawienie ustawy o zbiórkach publicznych w obecnym kształcie. Ministerstwo uspokaja i zapowiada konsultacje.