Polska i Świat

Polska i Świat

Trwa okres komunijny, a wraz z nim licytacja na prezenty i atrakcje. Najpierw podjazd przed kościół pojazdem jak z bajki, wcześniej wizyta u fryzjera, po kościele kręgle i bilard, a w kopercie nawet kilka tysięcy złotych. Czyli komunia po polsku.

Były prezydent Lech Wałęsa przyjechał w poniedziałek do Sejmu, aby spotkać się z protestującymi tam niepełnosprawnymi i ich opiekunami. Gotowego scenariusza na rozwiązanie sporu nie przyniósł, ale zapewniał, że mocno wspiera niepełnosprawnych i będzie ich argumenty przekazywał innym grupom społecznym.

To już 34. doba protestu. Niepełnosprawni zapowiadają, że nie odpuszczą i nadal będą walczyć o 500 złotych dodatku. Nieugięty zdaję się być także rząd. Działacze PiS-u powtarzają, że najważniejsze postulaty protestujących zostały zrealizowane i ich dalszy pobyt w Sejmie nie ma sensu.

Czy kolce do odstraszania ptaków miejskich, przede wszystkim gołębi, będą zakazane? Taki zapis znalazł się w poselskim projekcie ustawy. Kolce mają ranić ptaki, więc trzeba się ich pozbyć. Pytanie, jak posłowie, którzy chcą wprowadzić kontrowersyjny przepis, chcą uniknąć zanieczyszczeń zostawianych przez ptactwo.

Superbakteria odporna na leki - klebsiella pneumoniae - jest obecna w Polsce i staje się coraz bardziej niebezpieczna. Liczba zachorowań rośnie, a szpitale z bakterią sobie nie radzą, bo nie przestrzegają procedur sanitarnych. Brakuje personelu i pomieszczeń do izolacji.

Były szumne zapowiedzi, zerwanie kontraktu na francuskie caracale, a teraz przyznanie, że śmigłowców dla wojska jednak nie będzie. Były wiceminister obrony Bartosz Kownacki próbuje się z tego tłumaczyć i zrzucać winę na procedury. Jednak opozycja czynnika łagodzącego dla niego nie widzi.

Premier Mateusz Morawiecki rozmowie z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem zapewniał, że Polska jest krajem praworządnym i przedstawiał postępy prac nad reformą sądownictwa. Do spotkania doszło podczas unijnego szczytu w Bułgarii. Juncker z rozmowy był zadowolony, ale jego zastępca znacznie mniej. Frans Timmermans, wiceszef KE, podkreśla, że dialog z Warszawą to jedno, a konkretne rozwiązania to drugie.

Wanda Traczyk-Stawska, kombatantka Powstania Warszawskiego, tym razem miała być wpuszczona do protestujących w Sejmie, ale z zaproszenia nie skorzystała. Przypomniała za to straży marszałkowskiej jak powinno traktować się osoby starsze. Przy szlabanie przekazała niepełnosprawnym i ich rodzinom swoją pamiątkę z czasów powstania i liczne słowa wsparcia. Z panią Wandą nie mogli spotkać się Adrian Glinka i Jakub Hartwich, którzy od 18 kwietnia protestują w Sejmie. Pomimo że zakaz ich wychodzenia z parlamentu został cofnięty, to nie mogą zbliżać się do szlabanu budynku Sejmu.

Tomasz Komenda wraca do życia, po 18 latach niesłusznej odsiadki w więzieniu chce zacząć nowy rozdział z marzeniami, które chętnie wymienia. To rodzina, wakacje i normalna praca. Przy okazji dziękuje, że w Polsce nie ma kary śmierci, bo mógłby ich nie spełnić. Kara, która została zniesiona, choć w publicznej dyskusji była wielokrotnie przywracana.

Tydzień świadomości czerniaka. W specjalnie przygotowanej kampanii wystąpił sam prezydent. Kampania ma uświadomić nas jak rozpoznać nowotwór, bo szybkie rozpoznanie daje nam większe szanse na wygranie z nim, a rozpoznanie czerniaka wcale nie jest takie trudne. O abecadle, które każdy z nas powinien znać - Anna Wilczyńska.

Satyryk i felietonista Antoni Szpak za swoje słowa usłyszał zarzut publicznego znieważenia narodu polskiego. Grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności. Szpak tłumaczy jednak, że nie pisał o narodzie, a o władzy. Felietonista boi się, że wyrok ma być groźbą dla wszystkich tych, którzy w przyszłości będą chcieli krytycznie odnosić się do działań PiS.

Parlament Europejski po raz pierwszy wywiesza tęczową flagę na znak solidarności z osobami LGBT. Europarlamentarzyści PiS inicjatywę krytykują. Oburzony jest Ryszard Legutko, który twierdzi, że nie ma ataków na osoby homoseksualne, z czego śmieje się Paweł Rabiej, mówiąc, że europoseł odkleił się od rzeczywistości.

Temat nagród znów ożył i znów za sprawą PiS. Nagrody miały być oddane, termin minął, politycy partii twierdzą, że dotrzymali słowa, ale opozycja na słowo im nie wierzy, bo potwierdzenia przelania pieniędzy są nieliczne. Michał Chlebowski pyta, dlaczego PiS, który zapewniał, że wszystko będzie jawne i transparentne, teraz nie chce opublikować dowodów wpłat.

Dwaj protestujący z zakazem opuszczania Sejmu. Zakaz dał marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Adrian i Kuba nie mają wątpliwości, że to kara za spotkanie się z Janiną Ochojską, która wczoraj do Sejmu nie została wpuszczona. O Sejmie, który stał się jak twierdza, bo drzwi gmachu zamyka się przed kolejnymi osobami i wydarzeniami - Arleta Zalewska.

Żeglarz Szymon Kuczyński na ostatniej prostej. Właśnie kończy się jego rejs na malutkim jachcie dookoła świata bez zawijania do portu. Rodzina i przyjaciele czekają z powitaniem i już chcą zapytać, co Szymon wymyśli następnym razem, bo na lądzie pewnie długo nie zabawi.

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego apelują o ukaranie studentów, którzy wyzwali do nienawiści i przemocy. Chodzi o marsz o nazwie "Szturmowe Święto Pracy" zorganizowany 1 maja. Nie dotarł do celu zatrzymany przez kontrmanifestantów, ale w jego trakcie prezentowano neonazistowskie symbole.

Rządzący nie chcą spełnić postulatu protestujących - dać 500 złotych, ale chcą za to ściągnąć pieniądze od najbogatszych i dać je niepełnosprawnym. Nazywają to daniną, ale ekonomiści mówią wprost, że to kolejny podatek, czyli słowo, którego rządzący unikają jak ognia, bo w kampanii wyborczej nie to obiecywali.

Smutne zakończenie ekstremalnie trudnej akcji ratunkowej. W nocy odnaleziono ciało ostatniego z trzech poszukiwanych górników. Akcja ratowniczo - poszukiwawcza była jedną z najtrudniejszych w historii polskiego górnictwa. Zaangażowanych w nią było ponad dwa tysiące osób. W programie o nierównej walce, wielkim zaangażowaniu ratowników i pracy w bardzo trudnych warunkach.

Kolejny dzień protestu w Sejmie i kolejna osoba do niego niewpuszczona. Otuchy i wparcia niepełnosprawnym i ich rodzinom tym razem chciała dodać Janina Ochojska. Straż Marszałkowska nie wpuściła jej do środka, ale spotkać się udało, bo Adrian i Kuba do niej wyszli. Protestującym jest wstyd za polski parlament i liczą, że w końcu władza się opamięta, a Janina Ochojska pyta: co ja o kulach mogę w Sejmie zrobić złego?

Sąd Najwyższy uniewinnił Tomasza Komendę. Dla mężczyzny to przełomowa decyzja, bo po 18 latach spędzonych niesłusznie za kartami właśnie kończy się jego koszmar. Odzyskuje życie na nowo, ale żeby sprawiedliwości stało się zadość, prawdziwi winni muszą iść za kraty. Na to liczy Komenda.