Kropka nad i

Kropka nad i

- Ta nowelizacja, o którą się Jarosław Gowin dopytuje, polega na tym, żeby kandydatów do PKW nominowały partie. Wyobrażacie sobie, jakby to politycy organizowaliby nam wybory? To by już nie trzeba było żadnych wrogów zewnętrznych. Oni by tę Polskę zadusili własnymi rękami - denerwował się prof. Tomasz Nałęcz w "Kropce nad i".

Na pewno jest to kompromitacja Krajowego Biura Wyborczego. Niestety, w tym momencie zaufanie do Państwowej Komisji Wyborczej będzie podważone. Oni nie są od informatyki, tylko od nadzorowania uczciwości wyborów - powiedział w "Faktach po Faktach" Ryszard Kalisz. Z kolei Roman Giertych zarzucił, że nie byłoby problemu z systemem liczenia głosów, gdyby Sejm dał na niego więcej pieniędzy.

- Włączy się pan do dyskusji? - Ja widzę, że tu lekarz jest potrzebny, a nie ja - tak Jacek Kurski tłumaczył w "Kropce nad i" dlaczego milczy, gdy popierający dzisiaj PO Michał Kamiński próbuje przekonywać, że wyniki niedzielnych wyborów były porażką Jarosława Kaczyńskiego z Ewą Kopacz. Były spin doktor PiS-u mówił też o "pyrrusowym zwycięstwie" jego byłej partii i porównywał ją do Izolatora Boguchwała toczącego pojedynek z Legią Warszawą (czyli z PO). - Tygodniami Michał Kamiński wciskał nam kit. Ale to koniec z matrixem - odpowiadał Kurski.

- Nie wolno nikogo oskarżać bezpodstawnie, nie można insynuować. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy na złodzieju czapka gore - tak w "Kropce nad i" Andrzej Halicki skomentował zarzuty Mariusza Błaszczaka, który przypisał mu "dar bilokacji". Szef MAC, który pełni również funkcję przewodniczącego polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, przekonywał także, że rozlicza on jej członków jedynie z kwestii merytorycznych, a nie finansowych.

- Potwierdzam, a NATO mówi o tym głośno, że znowu obserwujemy wzrost obecności rosyjskiej na wschodzie Ukrainy - powiedział w "Kropce nad i" Tomasz Siemoniak. W opinii szefa MON może to oznaczać, że konflikt rosyjsko-ukraiński znowu się zaostrzy. - To jest bardzo niepokojące - zauważył.

- To jest przede wszystkim afera Jarosława Kaczyńskiego, bo to jemu Hofman zawdzięczał swoją pozycję w PiS - powiedział Michał Kamiński w "Kropce nad i". Były spin doctor PiS ocenił na antenie TVN24, że tzw. afera madrycka da liderowi Prawa i Sprawiedliwości dobrą wymówkę w razie, gdyby jego partia przegrała najbliższe wybory.

- Kiedy środowisko homoseksualne było poniewierane, a ci ludzie żyli w strasznym lęku - wtedy broniłem słabszych. Ale jeśli ktoś mi wymachuje przyrodzeniem przed oczyma, to to już jest przegięcie. Nie może być tak, że lobby mniejszości terroryzuje większość - stwierdził w "Kropce nad i" Paweł Kukiz. - Wy macie paradę każdego dnia. Możecie się złapać za rękę. A kiedy geje łapią się za rękę, to od razu jest prowokacja - przekonywał z kolei Robert Biedroń.

- Myślę, że ktoś po stronie amerykańskiej bardzo chce doprowadzić Romana Polańskiego do USA - zauważył w "Kropce nad i" Aleksander Kwaśniewski. Były prezydent ocenił, że "polowanie" na reżysera nie jest właściwe, a Polska powinna - zgodnie z naszym prawem - uznać sprawę za zamkniętą.

- Roman Polański powinien był zostać zatrzymany. Prawo powinno stosować się równo dla wszystkich - powiedział stanowczo Roman Giertych. Adwokat przypomniał w "Kropce nad i" o umowie ekstradycyjnej, jaką Polska podpisała ze Stanami Zjednoczonymi. - Uważam dokładnie odwrotnie - odpowiedział Zbigniew Ćwiąkalski. - Roman Polański jest obywatelem Polski. A naczelna zasada w kodeksie karnym, mówi że obywateli polskich nie wydaje się obcemu państwu - wyjaśnił.

- Na pewno swoich dzieci nie poprzebieram za jakieś gnijące panny młode i inne paskudztwa. Nie będę ich wysyłał, żeby chodziły po domach i wyciągały cukierki - stwierdził w "Kropce nad i" Joachim Brudziński (PiS), komentując ideę Halloween. Pytany, za co przebrałby w takim razie Radosława Sikorskiego, stwierdził, że "ma dużo pomysłów".

- Samorząd nie powinien być kierowany przez kogoś, kto ma określoną ideologię i ją w samorządzie wdraża, bo to jest miasto dla wszystkich, także dla ludzi z brodą i dla tych, którzy są ekstrawaganccy - mówił w "Kropce nad i" Piotr Guział z Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, który ubiega się o fotel prezydenta stolicy. Zdaniem jego rywala, Przemysława Wiplera z Kongresu Nowej Prawicy miastu potrzebny jest ktoś z poglądami zdroworozsądkowymi.

- To pseudoafera, którą PiS chce wykorzystać do walki wyborczej - mówił w "Kropce nad i" Stefan Niesiołowski (PO), który komentował polityczną burzę, jaka wybuchła po wypowiedzi byłego szefa MSZ Radosława Sikorskiego dla portalu Politico. Suchej nitki na marszałku Sejmu nie pozostawił zaś były europoseł Solidarnej Polski Jacek Kurski. - Proszę go zakuć w kaftan bezpieczeństwa, wywieźć do Tworek - mówił.

Radosław Sikorski "w najpoważniejszym amerykańskim portalu politycznym dał wywiad, który świadczy o jego głębokim, polskim patriotyzmie" - stwierdził w "Kropce nad i" Michał Kamiński, były eurodeputowany i kandydat z list PO do europarlamentu. Bronił w ten sposób jego decyzji o ujawnieniu propozycji, jaką Władimir Putin miał złożyć Donaldowi Tuskowi w Moskwie w 2008 roku dot. rozbioru Ukrainy.

Zrobiliśmy badania, z jakim zwierzęciem kojarzymy się wyborcom. Ja jestem lwem, dojrzałym orangutanem - powiedział Janusz Palikot w "Kropce nad i". Lider Twojego Ruchu ocenił, że to dobre - bo mocne - skojarzenia. Zapytany o to, kim w takim razie byłby marszałek Sejmu Radosław Sikorski, odparł, że jeszcze tydzień temu "zwierzęciem, które ma samodzielność". - Teraz to nie wiem - stwierdził.

- Jeśli nie zagramy w Poznaniu, to zgramy w Nowym Jorku czy San Francisco. Trudno - tak decyzję o odwołaniu koncertu w Poznaniu skomentował Adam "Nergal" Darski. Gość "Kropki nad i" tłumaczył, że ci, którzy protestują przeciwko muzyce zespołu Behemoth, tak naprawdę nie znają jego twórczości. A - jak zauważył Nergal - jest ona bliska chrześcijaństwa. - Czytuję Biblię. Bardzo mnie inspiruje. My byśmy bez tej książki nie istnieli - powiedział.

- Musimy zdawać sobie sprawę, że jesteśmy w olbrzymim zainteresowaniu służb rosyjskich - powiedział w "Kropce nad i" przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych Artur Dębski. Razem z Markiem Opiołą, członkiem speckomisji, dyskutowali w TVN24 o zatrzymaniu w Polsce dwóch mężczyzn podejrzanych o szpiegowanie na rzecz obcego wywiadu. Opioła przekonywał, że dopiero po piątkowej informacji ABW będzie wiadomo, czy akcja była sukcesem, czy porażką

- To coś, co nie udało się w polskim parlamencie przez 25 lat wolnej Polski - skomentował rozpoczętą na synodzie biskupów dyskusję na temat większego otwarcia Kościoła na homoseksualistów Krystian Legierski, działacz LGBT. Ks. Przemysław Drąg z KEP wyjaśnił z kolei w "Kropce nad i", że ostateczny głos będzie należał do papieża Franciszka.