Kropka nad i

Kropka nad i

"PiS zamierza rozmontować to państwo". Cymański: energicznie robimy swoje

- Widać, że PiS się szykuje, żeby w przeciągu dwóch tygodni zrobić program cała wstecz - powiedział Rafał Trzaskowski (PO) komentując wydarzenia wokół Trybunału Konstytucyjnego. - My energicznie robimy swoje - odpowiedział Tadeusz Cymański (Solidarna Polska). Obaj politycy byli gośćmi Moniki Olejnik w programie "Kropka nad i".

"Trybunał Konstytucyjny nie jest świętą krową"

- Układy, które rządziły Polską, nie zdały egzaminu wyborczego - ocenił w "Kropce nad i" poseł Kukiz’15 Kornel Morawiecki, argumentując, że PiS zmianami w Trybunale Konstytucyjnym "chce poprawić los Polaków". Nie zgodził się z nim Stefan Niesiołowski, który powiedział, że interesem społecznym nie można tłumaczyć łamania prawa.

Dyrektor teatru: to pierwszy przypadek cenzury prewencyjnej po 1989 r.

Wicepremier Gliński zachował się trochę jak Gomułka w 1968 r., który recenzował "Nóż w wodzie" Polańskiego - powiedział w "Kropce nad i" Krzysztof Mieszkowski, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu i jednocześnie poseł Nowoczesnej. O premierze kontrowersyjnej sztuki "Śmierć i dziewczyna" dyskutował z nim senator PiS Jan Maria Jackowski.

Belka: budżet nie udźwignie obietnic PiS

500 zł na dziecko nie będzie jedynym obciążeniem dla budżetu. Jest też wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który nakazuje zwiększyć kwotę wolną od podatku. Kwota wolna od podatku plus 500 zł na dziecko – tego budżet nie udźwignie. Jeśli ktoś chciałby przeznaczyć rezerwy NBP na program 500 zł na dziecko, to i tak zwiększyłby nasze wydatki budżetowe – powiedział w programie „Kropka nad i” prezes NBP Marek Belka. Choć, zgodził się, że wysokość tej kwoty była kompromitująca dla państwa polskiego.

Prof. Gliński: Kaczyński będzie miał więcej czasu na czytanie książek

Jarosław Kaczyński będzie szefem partii, która bardzo odpowiedzialnie będzie rządziła Polską - stwierdził w "Kropce nad i" prof. Piotr Gliński z PiS, pytany o to, czym prezes będzie się zajmował po wyborach. A czym konkretnie? - To wielki lider i wybitny intelektualista. Jemu też się przyda, żeby miał trochę więcej czasu - dodał.

Niesiołowski apeluje do opozycji o bojkot prezydium Sejmu. "PiS by dostało nauczkę"

- To by był pierwszy raz w wolnej Polsce, by klub parlamentarny nie miał swojego (wice)marszałka - tak Stefan Niesiołowski (PO) w "Kropce nad i" skomentował pomysł, by Nowoczesna i PSL nie miały wicemarszałków reprezentujących te partie w prezydium Sejmu. - Partia, która wygrała wybory, powinna mieć większość także w prezydium - przekonywała z kolei Beata Kempa, posłanka Zjednoczonej Prawicy.

Nowacka: czuję wewnętrzną potrzebę, żeby poprosić kolegów i koleżanki o weryfikację

Poproszę o tę weryfikację na najbliższej radzie politycznej Twojego Ruchu - zadeklarowała w "Kropce nad i" Barbara Nowacka, współprzewodnicząca Twojego Ruchu i liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka. Były polityk SLD Marek Borowski i przyszły senator niezrzeszony wskazywał z kolei na przyczyny porażki lewicy w minionych wyborach. - Nie było żadnej wizji polityki społeczno-gospodarczej na dłuższą metę - ocenił.

"Nie uważam, żeby Ewę Kopacz należało z czegokolwiek radykalnie rozliczać"

Im dłużej pani premier Kopacz będzie stała na czele PO, tym bardziej oddala się perspketywa, że ta partia może stać na powrót realną konkurencją dla nas - ocenił w "Kropce nad i" polityk Zjednoczonej Prawicy Jarosław Gowin. Wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski z PO uznał z kolei, że "żaden inny lider w tej trudnej sytuacji nie miałby lepszego wyniku wyborczego".

"Nie czuję się autorem porażki"

PO nie została znokautowana - powiedział w "Kropce nad i" Michał Kamiński sekretarz stanu w KPRM, który ocenił wynik Platformy Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych. Jego zdaniem, nie byłoby porażki, gdyby nie przegrana Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich.