Kropka nad i

Kropka nad i

- Niesiołowski nie nadaje się na marszałka Sejmu, bo skłóca ludzi, Tusk nie powinien być premierem, bo gra w piłkę od godz. 18, a Drzewiecki nie nadaje się na ministra, bo pojawia się w pracy dopiero o godz. 14 - wyliczał Joachim Brudziński. Atakując partię rządzącą, poseł PiS bronił dobrego imienia Ewy Sowińskiej, której dymisji ze stanowiska Rzecznika Praw Dziecka domaga się PO.

Afery z Teletubisiami, listu do Benedykta XVI na papierze firmowym, zbyt emocjonalnych wypowiedzi - tego Ewa Sowińska żałuje. Jednak przede wszystkim gość "Kropki nad i" miała wrażenie, że jej wypowiedzi są przeinaczane przez media. - Byłam zbyt ufna - przyznaje Rzecznik Praw Dziecka.

- Myślę, że w filmie wypadłam świetnie, ale to na pewno nie ostatni mój występ - powiedziała w "Kropce nad i" Doda, czyli Dorota Rabczewska. Piosenkarka zagrała epizod w najnowszym filmie Krzysztofa Zanussiego "Serce na dłoni". - Na pewno inni powinni mi zazdrościć tej decyzji - mówił zadowolony ze swego pomysłu zaangażowania jej reżyser.

- Moim zdaniem z porywaczami Olewnika mogła współpracować policja. I choć po takim czasie będzie to trudno udowodnić, funkcjonariusze z pewnością odpowiedzą przynajmniej za niedopełnienie obowiązków – stwierdził w „Kropce nad I” były szef MSWiA Janusz Kaczmarek.

- Wygląda na to, że kierownictwo SLD było na tyle silne, by wymusić krok samobójczy dla polskiej lewicy - tak w programie "Kropka nad i" mówił o rozpadzie koalicji LiD Andrzej Celiński (SDPl). Natomiast Grzegorz Napieralski (SLD) przekonywał, że formuła LiD po prostu nie sprawdziła się i wyczerpała.

- Nie do końca jesteśmy zadowoleni z wyroku. Ukarana została tylko siekiera, a ludzie, którzy odpowiadają za porwanie, są na wolności – stwierdził w „Kropce nad I” Włodzimierz Olewnik, ojciec zamordowanego Krzysztofa. Według jego pełnomocnika Wojciecha Brochwicza, w tej sprawie jest jeszcze wiele niewiadomych.

Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski "bierze pod uwagę" głosy przeciwników ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, którzy chcą by trafił on do Trybunału Konstytucyjnego i po raz kolejny zaznacza, że w tej sprawie powinno odbyć się referendum. Rzecznik ujawnił też w "Kropce nad I", że zamierza się zwrócić do szefa MON o udostępnienie raportu z katastrofy CASY.

- Jestem za tym, żeby Polska była w Unii Europejskiej, w zgodzie z ideą, o jakiej mówili jej założyciele. To miała być Europa Ojczyzn. Dzisiaj twórcy tej idei przewracają się w grobie - mówił w "Kropce nad I" senator PiS Ryszard Bender i zarzucał wszystkim, którzy zagłosowali "za" ratyfikacją Traktatu, że "w jakimś sensie" dopuścili się zdrady.

- Donald Tusk pokazał, że potrafi strzelać bramki. Ograł we wtorek braci Kaczyńskich do zera. Moim zdaniem było 3:0 dla Tuska - mówił w "Kropce nad I" Janusz Palikot z PO. Elżbieta Jakubiak kontratakowała: - Mam wrażenie, że jest pan niezadowolony z ratyfikacji. Widać, że nie potrafi pan wziąć przykładu z własnego premiera.

Część posłów PiS zapowiada, że nie zagłosuje za ratyfikacją Traktatu, bo do wtorku nie uda się spełnić jednego z trzech filarów porozumienia prezydenta z premierem. Chodzi o nowelizację ustawy o współpracy rządu z parlamentem ws. członkostwa Polski w UE. - Po każdych nowych wyborach będzie można to zmienić, także wpisujcie tam co chcecie, panowie - poradził posłom PiS Ryszard Kalisz (SLD).

- Prezydent zaufał Jackowi Kurskiemu w kwestii swojego wystąpienia, a on tego zaufania nadużył - tak Michał Kamiński ocenił w "Kropce nad i" "ingerencję" posła PiS w prezydenckie orędzie. Szef Kancelarii Prezydenta podkreślił jednak, że "złe zmontowanie obrazków" przez Kurskiego nie wpłynie na stosunki prezydenta z Angelą Merkel.

- Prezydent nie wiedział, że użyjemy zdjęć Angeli Merkel i tych ze ślubu gejowskiego w oprawie medialnej orędzia. Jestem za to w pełni odpowiedzialny – przyznał w „Kropce nad I” Jacek Kurski.

- Moja mam jest symbolem wielu ludzi, którzy maja obawy czy nawet strach przed Traktatem Lizbońskim i Unią Europejska. Trzeba uszanować poglądy i uczucia także tych ludzi - przekonywał Kropce nad I Tadeusz Cymański z PiS.

- PO zachowuje się jak kierowca, co się upił sondażami i jedzie na drzewo, jakim jest ratyfikowanie traktatu. Warto odłożyć spory i pomyśleć o Polsce – upominał Zbigniew Girzyński (PiS). – Ale nie przez głosowanie nad niekonstytucyjną ustawą i propagandowe ekscesy – odpierała atak Julia Pitera (PO). W „Kropce nad I” było gorąco. Zaczęło się sympatycznie. Pytany o komentarz do słów Janusza Palikota (PO), który nazwał o. Tadeusza Rydzyka "belzebubem", Girzyński stwierdził: - Dziś jest Wielki Czwartek, święto księży, i nie chcę w takim dniu tego komentować. Każdemu księdzu należy się szacunek. Te słowa są niepotrzebne, nie tworzą dobrego klimatu.

- Nikt nikogo pod pistoletem nie trzyma, jeśli prezydent nie podpisze ustawy o ratyfikacji Traktatu, nikt go nie zmusi - stwierdził w programie "Kropka nad i" Sławomir Nowak (PO). Zaznaczył jednak, że głowa państwa naraża się na "poważne konsekwencje". cześniej Stefan Niesiołowski (PO) w barwnych słowach przekonywał, że "prezydent nie musi podpisywać ustawy, nie musi nawet wychodzić z domu (...), ale za to grozi mu Trybunał Stanu". - Niesiołowski ma rację - skomentował wypowiedź marszałka Sławomir Nowak, ale sam unikał stwierdzenia jakie konsekwencje miałby ponieść prezydent. Pytany, co się stanie jeśli prezydent nie podpisze ustawy stwierdził, że według opinii konstytucjonalistów "naraża się na złamanie ustawy".

Gość "Kropki nad i", poseł PiS Joachim Brudziński, broni prezydenckiego orędzia ws. ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego i pokazania w nim fragmentu ceremonii ślubu pary homoseksualnej, przeciwko czemu protestuje jeden z jej bohaterów. - On zaprosił kamery na tę ceremonię, parodiującą sakrament małżeństwa i te zdjęcia obiegły świat - tłumaczy Brudziński w "Kropce nad i". - Biolodzy mówią, że 6 procent ssaków to osobniki homoseksualne, także w Sejmie może ich być ponad dwudziestu - ironicznie odpowiada Andrzej Celiński z LiD.

- Jestem bardzo ciekawy jak prezydent zamierza tego dokonać, bo moim zdaniem w ustawie dającej prawo do ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego nie ma miejsca na żadne zapisy dublujące Traktat, Kartę Praw Podstawowych, czy Protokół Brytyjski. To jest ustawa czysto techniczna - tak Bronisław Komorowski skomentował w programie "Kropka nad i" zamiar złożenia przez Lecha Kaczyńskiego własnego projektu ustawy umożliwiającej ratyfikację Traktatu.

- Dosyć z szantażami Jarosława Kaczyńskiego, okłamaliście nas w sprawie Traktatu i dlatego już dość! - grzmiał w "Kropce nad I" poseł PO Stefan Niesiołowski. - Nikogo nie szantażujemy, dbamy o interesy Polaków, którzy chcą wiedzieć, że ten Traktat nie naruszy ich bezpieczeństwa - odpowiadał Tadeusz Cymański z PiS.

- Uważałem, że bracia Kaczyńscy pewnej granicy odpowiedzialności nie przekroczą. Dziś dotarli jednak do tej granicy. Ale ja nie odpuszczę. Nie będzie żadnej gry Traktatem Lizbońskim - mówił w "Kropce nad I" premier Donald Tusk, odpowiadając na propozycje PiS wprowadzenia do traktatu specjalnej preambuły.

- Wiadomo, ze Ryszard Krauze znał się z Januszem Kaczmarkiem, można mieć tylko wątpliwości co do intensywności tej znajomości - powiedział Zbigniew Ćwiąkalski w Kropce nad i. Jak dodał, nikt nie złożył wniosku o umorzenie śledztwa. - Trwa ono tak długo, bo jest wiele wątków do zbadania - wyjaśnił minister.