Kropka nad i

Kropka nad i

Dziś w Lizbonie podpisanie nowego unijnego Traktatu Reformującego. Na czele polskiej delegacji stanie prezydent Lech Kaczyński. Jednak do Brukseli w piątek się nie wybiera. Polskę reprezentował będzię tam szef rządu Donald Tusk. W "Kropce nad i" Grzegorz Schetyna tłumaczył, jak doszło do kompromisu między prezydentem a premierem.

- Minął już czas, że prezydent pełnił funkcje ozdobne - powiedział w programie "Kropka nad i" były wiceminister spraw zagranicznych Paweł Kowal (PiS). Jego zdaniem, Lech Kaczyński powinien uczestniczyć w unijnym szczycie w Brukseli.

160 tysięcy złotych. Tyle według ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego, kosztowała podatników wypowiedź ministra Zbigniewa Ziobry o doktorze G. Zbigniew Ćwiakalski - gość "Kropki nad i" - dziwił się również, że powołano nieformalny zespół profesorów medycyny, który miał doradzać prokuratorom.

Barbara Blida zginęła dlatego, że odwiedzili ją uzbrojeni funkcjonariusze - tak Krystyna Łybacka (LiD) odpowiedziała byłej wiceminister sprawiedliwości Beacie Kempie, według której SLD jest moralnie odpowiedzialny za śmierć Barbary Blidy. - Nie czyńcie z PiS winnego śmierci Blidy - apelowała Kempa.

Krzysztof Putra z PiS uważa, że w jego partii panuje zbyt duża swoboda. - W moim okręgu na Podlasiu odnieśliśmy sukces. Premier nie musiał ani razu dyktować warunków czy dawać instrukcji - mówił w "Kropce nad i". Wicemarszałek Sejmu jest przekonany, że PiS najdalej za cztery lata powróci do władzy dzięki silnej ręce Jarosława Kaczyńskiego.

Na razie nie wiadomo, czy Julia Pitera będzie miała ochronę BOR-u. Decyzję w tej sprawie ma podjąć premier. Ona sama w zapewniała, że nie potrzebuje specjalnych środków. Minister w kancelarii premiera zakłada, że był to chuligański wybryk.

Podejmowanie decyzji, leżących w kompetencji prezydenta bez jego powiadomienia, było zdaniem Anny Fotygi jedną z przyczyn nieporozumień na linii kancelaria - MSZ. Zdaniem byłej minister Spraw Zagranicznych prezydent wciąż przejawia jednak wolę spotkania w strategicznych dla kraju sprawach.

- Sprawę zatrzymania Tomasza Lipca wyjaśni najprawdopodobniej komisja śledcza - mówi minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski. Zapowiada też, że o losach prokuratorów Engelkinga i Barskiego zdecyduje prokurator krajowy.

Istnieją dwie sprzeczne wersje dotyczące tego, jak mieli być zatrzymani żołnierze oskarżeni o zabójstwo cywili w Afganistanie - ujawnił w "Kropce nad i" szef MON Bogdan Klich. I zapowiada: wyjaśnię to. - Ci żołnierze zostali potraktowani jak pospolici bandyci. A przecież nimi nie są. To budzi mój sprzeciw - powiedział w "Kropce nad i" minister.

Generał Waldemar Skrzypczak powiedział, że nie wyklucza podania się do dymisji, jeśli żołnierze oskarżeni o zbrodnię wojenną w Afganistanie, zostaną skazani. Słowa dowódcy wojsk lądowych komentował w programie "Kropka nad i" generał Mieczysław Stachowiak - zastępca szefa sztabu generalnego.

- Jeśli okaże się, że doniesienia w sprawie listy leków refundowanych są w jakieś części prawdziwe, to Bolesław Piecha pożegna się z partią - zapowiedział w "Kropce nad i" Joachim Brudziński. Były wiceminister zdrowia miał w "ostatniej chwili" rozszerzyć listę leków refundowanych.

We wtorek została ogłoszona opinia niemieckiego biegłego, prof. Rolanda Hetzera, dotycząca zabiegów wykonanych przez Mirosława G., która wykluczyła, by działania lekarza mogły mieć związek ze śmiercią pacjentów. Według obrońców chirurga ekspertyza jest dowodem kompromitacji byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. - Oczekuję, że pan minister Ziobro powie Mirosławowi G. "przepraszam"... Choć wątpię, że to zrobi, ale na pewno powinien - powiedziała w "Kropce nad i" Julia Pitera (PO). - Robi pani z Mirosława G. bohatera, który wygra jakąś tam sprawę ze skarbem państwa - replikował Zbigniew Girzyński z PiS.

Na stronach Instytutu Pamięci Narodowej pojawiły się informacje o eurodeputowanych - Marku Siwcu, Dariuszu Rosati i Marku Libickim. Wszyscy zapewnili, że nie współpracowali ze służbami. O tym, czy coś będzie groziło im za ewentualne kłamstwo lustracyjne mówił w "Kropce nad I" marszałek Bronisław Komorowski.

Kazimierz Michał Ujazdowski w "Kropce nad i" nie zaprzeczył, że może zagłosować przeciw ustępującemu premierowi na nadchodzącym kongresie Prawa i Sprawiedliwości. Ujazdowski oraz Ludwik Dorn i Paweł Zalewski przed kilkoma dniami zrezygnowali z funkcji wiceprezesów PiS. W liście do Jarosława Kaczyńskiego zwrócili uwagę na konieczność zmiany sposobu kierowania partią.

Musi się zdecydować czy jest w PiS czy w PO - tak szef MON w rządzie PiS Aleksander Szczygło skomentował decyzję Pawła Zalewskiego. Poseł przyjął propozycję Platformy i będzie się ubiegał o stanowisko przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych. - Tak się nie da - oburzał się na decyzję partyjnego kolegi Aleksander Szczygło w "Kropce nad i".

Nie wiadomo, jakie dowody w sprawie niekompetencji Radka Sikorskiego ma jego kolega z resortu obrony, czyli Antoni Macierewicz. Wiadomo jednak, że złożył dziś do prokuratury doniesienie na Sikorskiego, który zdaniem Macierewicza naruszył tajemnice państwową. Przyszły minister spraw zagranicznych skomentował to w Kropce nad i krótko: "Macierewicz to człowiek bardzo niekompetentny i skłonny do konfabulacji".

- Jeżeli byli wiceprezesi PiS będą kontynuowali działania destrukcyjne przeciwko jedności stronnictwa, wtedy zostaną podjęte wobec nich działania dyscyplinarne - zapowiedział w "Kropce nad i" Joachim Brudziński, sekretarz generalny Prawa i Sprawiedliwości.

Zbigniew Ćwiąkalski - kandydat na ministra sprawiedliwości chwali, ale jednocześnie gani Zbigniewa Ziobrę. Według słów Donalda Tuska - nowy szef resortu sprawiedliwości ma być nie Anty-Ziobrą, ale lepszym Ziobrą. O dobrych i złych praktykach odchodzącego ministra, profesor Ćwiąkalski mówił w "Kropce nad i"

PSL nie rezygnuje z wpływu na politykę obronną i zagraniczną. Waldemar Pawlak, który był gościem Moniki Olejnik w Kropce nad I powiedział, że koalicja rządząca powinna współpracować we wszystkich resortach. I dlatego PSL chce swoich ministrów m.in. w MON i MSZ.

- Część posłów PiS strasznie czeka na działania odwetowe PO. Platforma musi pewne mroczne sprawy poprzedniego rządu wyjaśnić, ale o odwecie nie ma mowy - powiedział w "Kropce nad i" Bronisław Komorowski. Zapowiedział, że nie będzie apolityczny, ale postara znaleźć się porozumienie między partiami.