Kawa na ławę

Kawa na ławę

- Powinniśmy wprowadzić trochę szacunku. Nie ma gorszych, lepszych kandydatów na prezydenta. Dzisiaj wszyscy kandydaci są równi - powiedział w programie "Kawa na ławę" w TVN24 Tadeusz Cymański. - Parę milionów ludzi podpisało się pod ich listami. Nie lekceważcie tego jako władza - przypominał Ryszard Czarnecki.

- SKOK-i wymyśliła w wyborach PO, wprowadzenie euro wymyślił PiS - powiedział w programie "Kawa na ławę" na antenie TVN24 Włodzimierz Czarzasty z SLD. Politycy dyskutowali w programie o możliwości wprowadzenia w Polsce euro, co stało się jednym z głównych tematów kampanii wyborczej. Czarzasty podkreślił, że powinniśmy wprowadzić w Polsce euro, bo jesteśmy członkiem UE.

- Nie ma żadnych kontaktów (Bronisława Komorowskiego - przyp. red.), ani z panem Piotrem P. ani z panem Mariuszem G. - stwierdził w programie „Kawa na ławę” w TVN24 prezydencki doradca Tomasz Nałęcz. Odniósł się w ten sposób do zdjęcia jakie politycy Prawa i Sprawiedliwości pokazują, na którym Bronisław Komorowski stoi razem z Piotrem P., byłym oficerem WSI, który podejrzewany jest o wyprowadzanie pieniędzy ze SKOK-u Wołomin.

Była to poprawna konwencja na której Bronisław Komorowski poprawnie wygłosił referat - oceniła w programie "Kawa na ławę" w TVN24 sobotnie wystąpienie Komorowskiego Barbara Nowacka (Twój Ruch). Ostrzej atakowali inni przedstawiciele opozycji, zaś politycy PO i PSL bronili konwencji prezydenta.

- Pani z biura prasowego kancelarii prezydenta dostanie ode mnie bukiet kwiatów. Dzięki niej mówimy o wystąpieniu Andrzeja Dudy. Nagłośniła nasz program - mówił w "Kawie na ławę" Marcin Mastalerek (PiS), komentując wypowiedź Joanny Trzaski-Wieczorek, która nazwała plagiatem umowę programową zaprezentowaną przez kandydata PiS na prezydenta. - Gdyby nie wystąpienie pani z kancelarii prezydenta nikt by się nie zainteresował programem Dudy - komentował Adam Szejnfeld (PO).

- Konwencja PiS była lepsza. Pod wzgledem obrazka, dynamiki, reżyserii. Ale nie było nic na temat tego, co moze prezydent - stwierdził w "Kawie na ławę" Andrzej Rozenek (Twój Ruch), komentując inauguracyjne wystąpienia wyborcze Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudy. Z kolei Leszek Miller (SLD) stwierdził, że u Dudy "pragnienie zwycięstwa było bardziej eksponowane".

- Decyzja PSL wprawiła w niemały ból głowy środowisko prezydenta Komorowskiego, bo chciał on być kandydatem ponadpartyjnym. Wystawienie Jarubasa utrudnia to, co postawił sobie za cel obóz prezydencki, czyli zwycięstwo w pierwszej turze - powiedział w programie "Kawa na ławę" Zbigniew Ziobro, komentując decyzję PSL o wystawieniu Adama Jarubasa jako kandydata na prezydenta. Zdaniem Marka Siwca ten wybór to "podarunek dla PiS", który jednak niewiele zmienia dla Bronisława Komorowskiego.

Ewa Kopacz w ciągu jednego dnia straciła trójkę bliskich współpracowników. - Premier jest samotna jak Tomcio Paluch - ocenił w programie "Kawa na ławę" w TVN24 Ryszard Czarnecki (PiS). - Pani premier ma ministrów i mimo trudnego czasu wiele spraw zostało rozwiązanych - bronił szefowej rządu Marek Sawicki (PSL). Przemysław Wipler (KORWiN) mówił z kolei o kulisach swojej współpracy z Adamem Piechowiczem i Iwoną Sulik, przez którą współpracownicy Kopacz pożegnali się z posadami.

- Porozumienie jest konsekwencją pogotowia strajkowego, rząd miał pistolet przy skroni, kilka tysięcy osób protestowało - powiedział Piotr Duda w "Kawie na ławę" w TVN24. Szef NSZZ "Solidarność" podkreślał, że związkowcy chcieli dialogu z rządem już wcześniej: - My spotkanie proponowaliśmy już przed świętami.

- Ważne jest jaka będzie odpowiedź Europy. Czy będą infantylne karteczki, infantylne marsze, czy będzie realna odpowiedź. Dziś mam co do tego wątpliwości - mówił w programie "Kawa na ławę" w TVN24 Marcin Mastalerek (PiS). - Ludzie protestują tak, jak im każe serce - odpowiadał mu Marek Siwiec z Twojego Ruchu. Ocena wydarzeń we Francji wyraźnie zwiększyła temperaturę dyskusji w studiu.

- Jest sytuacja dość jasna i klarowna: jest szantaż ze strony grupy lekarzy. Grupy, która topnieje - stwierdził w programie "Kawa na ławę" w TVN24 minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki (PO). Skomentował w ten sposób konflikt, jaki powstał na linii Ministerstwo Zdrowia - Porozumienie Zielonogórskie. Zdaniem Marka Sawickiego z koalicyjnego PSL, za bałagan w służbie zdrowia odpowiedzialne są jednak obie strony.

Rządy Ewy Kopacz to niespełnione obietnice. A pełnomocniczki, które powołała do resortów, to wyraz braku zaufania do ministrów - mówili politycy opozycji w "Kawie na ławę", podsumowując działania premier w mijającym roku. Koalicja przekonywała, że Kopacz wywiąże się z tego, co deklarowała w expose, bo ma na to czas do jesieni przyszłego roku.

Nie ma żadnych politycznych targów dotyczących stanowiska marszałka Sejmu - oświadczył w "Kawie na ławę" minister rolnictwa Marek Sawicki (PSL). Według sejmowych plotek, Radosław Sikorski (PO) miałby stracić stanowisko na korzyść Józefa Zycha (PSL) za cenę poparcia ludowców dla kandydatury prezydenta Bronisława Komorowskiego w przyszłorocznych wyborach. - To jest obrzydliwe kłamstwo - stwierdził Sawicki.

- Widać wyraźnie, że chcecie podpalić Polskę - mówił w programie "Kawa na ławę" Eugeniusz Kłopotek (PSL) komentując na gorąco przedpołudniową wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS w Katowicach stwierdził, że wynik wyborczy jest nierzetelny i zapowiedział działania swojej partii w tej sprawie.

- Zdaje się, że skoro Jarosław Kaczyński tak jednoznacznie tę sprawę postawił, to jest ona przesądzona, ale ostatecznie będzie przesądzona w momencie, kiedy decyzję podejmie sąd (partyjny - przyp. red.) - stwierdził w programie "Kawa na ławę" Zbigniew Girzyński. Polityk PiS odniósł się w ten sposób do decyzji prezesa partii o zawieszeniu Adama Hofmana, Mariusza A. Kamińskiego i Adama Rogackiego.