Jeden na jeden

Jeden na jeden

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada postęp w negocjacjach z Brytyjczykami w związku z unijnym budżetem. - Nastąpił pewien przełom. Udało nam się zrobić więcej, niż się spodziewaliśmy - powiedział rzecznik PiS Adam Hofman w "Jeden na jeden" w TVN24. Szczegółów zdradzić jednak nie chciał i zaprosił na 12., na konferencję prasową, kiedy partia przedstawi wyniki porozumienia.

Prokurator na pewno chciał w jakiś sposób pochwalić agentów ABW, ale wyrządził służbom niedźwiedzią przysługę - stwierdził w programie "Jeden na Jeden" Marek Biernacki, członek sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Chodzi o słowa szefa krakowskiej Prokuratury Apelacyjnej Mariusza Wrony, by nie ograniczać uprawnień śledczych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Janusz Piechociński wejdzie do rządu - uważa minister rolnictwa Stanisław Kalemba z PSL, podkreślając, że wtedy współpraca w koalicji będzie łatwiejsza. W programie "Jeden na jeden" mówił również, że nowy szef PSL powinien stanąć na czele resortu gospodarki i przejąć obowiązki Waldemara Pawlaka. On sam, jak zaznaczył, z rządu nie zamierza odchodzić.

Jeśli Waldemar Pawlak zapowiedział na kongresie, że złoży rezygnację, to należy się spodziewać, że tak zrobi - powiedział w "Jeden na jeden" Marek Sawicki, były minister rolnictwa. W jego opinii, Janusz Piechociński, ubiegając się o szefowanie partii, musiał przewidzieć taki ruch wicepremiera. Choć, jak przyznał Sawicki, między oboma politykami nigdy nie było chemii.

Na cztery z plusem - ocenił szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna pięcioletnią pracę rządu Donalda Tuska. Jak mówi w programie "Jeden na jeden" TVN24, wiele się udało, dlatego początkowo żartował, że rząd zasługuje nawet na siódemkę.

Premier Donald Tusk i prezes PiS powinni wspólnie zabiegać o korzystny dla Polski budżet unijny - uważa Kazimierz Marcinkiewicz. - Jarosław Kaczyński, który jest w tej samej frakcji w Parlamencie Europejskim co partia Cemerona, powinien pojechać do Londynu, albo przynajmniej zadzwonić - powiedział w programie "Jeden na jeden" były premier tłumacząc, co należy zrobić, aby odsunąć groźbę zawetowania budżetu UE przez Wielką Brytanię.

Policja miała prawo użyć broni gładkolufowej, kiedy podczas Marszu Niepodległości doszło do burd - uważa były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski z PO. Jak powiedział w programie "Jeden na jeden", wyraźnie mówi o tym ustawa o policji.

Marsz z okazji Święta Niepodległości można było zrobić w sposób bardziej wiarygodny i rzetelny - ocenił w programie "Jeden na jeden" kandydat PiS na premiera prof. Piotr Gliński. Jego zdaniem, tak się nie stało, bo prezydent dalej w Polsce dzieli, a nie łączy i zabrakło gestów pod adresem opozycji.

- Jest to projekt błędny, który betonuje kompletnie bezsensowną strukturę organizacyjną polskich sądów - w ten sposób minister sprawiedliwości Jarosław Gowin ocenia obywatelski projekt blokujący jego ustawę dotyczącą reorganizacji sądów. - To nie ostatnia reforma, która zostanie zablokowana przez partykularne interesy - dodał w "Jeden na Jeden" w TVN24.

- Ta sprawa nigdy nie stanęła na Radzie Ministrów. Gowin postawił na swoim, a nawet w klubie PO nie miał dogadanego tego rozstrzygnięcia - mówił w "Jeden na Jeden" w TVN24 minister gospodarki i wicepremier Waldemar Pawlak, pytany o spór ws. pomysłu ministra Jarosława Gowina dot. reorganizacji sądów. Obywatelskim projektem blokującym propozycje Gowina zajmie się dziś po południu Sejm. Posłowie PO mają opowiedzieć się za jego procedowaniem.

- Europa nie jest na pierwszej linii zainteresowania amerykańskiego. Ważne, aby Obama przypomniał sobie i pamiętał o relacjach z Europą, w tym także z Polską - powiedział w "Jeden na Jeden" w TVN24 szef sejmowej komisji spraw zagranicznych i poseł PO Grzegorz Schetyna.

- Dziennikarze powinni odpowiadać za to, o czym piszą. Odpowiedzialność za słowa w takim przypadku jest ogromna - powiedział w "Jeden na Jeden" w TVN24 szef klubu parlamentranego PO Rafał Grupiński, pytany o wczorajszą decyzję Rady Nadzorczej "Rzeczpospolitej" o zwolnieniu dziennikarza i szefostwa redakcji po publikacji o trotylu na wraku tupolewa. Nie chciał jednak skomentować samej decyzji. - Jako politykowi nie wypada mi komentować decyzji niezależnego wydawcy - powiedział Grupiński.

Ponowny pogrzeb miał udział osób na odpowiednim szczeblu. Państwo polskie nie ma sobie nic do wyrzucenia, jeśli chodzi o pożegnanie ostatniego prezydenta na uchodźstwie - ocenił w programie "Jeden na jeden" były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Odniósł się w ten sposób do słów krytyki pod adresem najwyższych władz nieobecnych na sobotniej uroczystości pogrzebowej Ryszarda Kaczorowskiego.

Według doniesień "Rzeczpospolitej" premier od co najmniej kilku dni wie, że ekspertyzy polskich prokuratorów i biegłych ujawniły ślady trotylu na wraku Tu-154M. W "Jeden na jeden" informacje te komentował na gorąco Janusz Palikot. Zdaniem szefa RP "premier powinien wyjść i wytłumaczyć tę sytuację". Palikot wskazuje też, że zrewidowany powinien zostać raport komisji kierowanej przez b. ministra w rządzie Tuska, Jerzego Millera.

Prokuratura i policja prowadzą czynności ws. śmierci technika pokładowego Jaka-40, ale na razie nie ma ma żadnych innych śladów, które by wskazywały na działanie osób trzecich - powiedział w programie "Jeden na jeden" szef MSW Jacek Cichocki. Remigiusz M. który wylądował na smoleńskim lotnisku, godzinę przed katastrofą Tu-154M, w ostatni weekend został znaleziony martwy w piwnicy swojego bloku. Według śledczych, okoliczności zdarzenia wskazują na samobójstwo.

- Pani minister Mucha po roku czasu zna się bardziej na sporcie, aniżeli rok temu - stwierdziła w programie "Jeden na Jeden"w TVN24 posłanka PO Jagna Marczułajtis. Jeszcze rok temu komentując nominację Muchy na stanowisko szefa resortu odparła, że "jest wiele innych lepszych osób na to stanowisko".

- Zapraszam Jarosława Kaczyńskiego do swojego resortu. Pokażę mu, czym się różni aborcja od in vitro - powiedział w "Jeden na jeden" minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Przekonywał, że każdy, kto mówi o tym, że in vitro jest zabijaniem zarodków, powinien "spojrzeć w oczy dzieciom" narodzonym dzięki tej metodzie. Zapowiedział również, że program refundacji in vitro wejdzie w życie 1 lipca 2013 roku.