Czarno na białym

Czarno na białym

Spór na szczycie władzy sądowniczej

Z Sądu Najwyższego dobiegają ciężkie zarzuty z obu stron - o blokowanie prac albo o zamiar popełnienia czynu zabronionego. Człowiek z misją od prezydenta Andrzeja Dudy nie podołał - Kamil Zaradkiewicz miał doprowadzić do wyłonienia pięciu kandydatów na pierwszego prezesa, ale poprosił o zmianę regulaminu i zrezygnował. Dariusz Kubik z "Czarno na białym" pokazał, jak do tego doszło.

Sytuacja branży eventowej podczas pandemii koronawirusa

Kongresy, konferencje, spotkania czyli branża eventowa. Największym wydarzeniem w jej historii w Polsce, będzie ponowne otworzenie tego sektora. Tysiące pracowników muszą jeszcze na to poczekać. Paulina Tomanek rozmawiała z przedsiębiorcą zajmującym się estradą, o tym jak trudna jest teraz sytuacja w tej branży.

Szkoły tańca pozostają zamknięte

Można mieć już nową fryzurę, manicure i pedicure. Po tych zabiegach może korcić, żeby wejść na parkiet. Ale nie tak prędko - szkoły tańca jeszcze zostają zamknięte!

Produkcja przyłbic zastępczą branżą dla restauratora. "Zaczęła się walka z własną niewiedzą"

Dwa miesiące pustki - zero klientów - to czarny sen restauratora, który stał się rzeczywistością. Ale nasz bohater się nie poddał, zajął się inną branżą, mocniej rozkręcając drugą firmę. I stanął przed nowymi problemami - trzeba produkować przyłbice - a nie ma w całej Polsce surowca poliwęglanu do szybek. Pan Marcin szybko dostosował się do nowej sytuacji i jeszcze pomógł - m.in. łódzkiemu szpitalowi.

"Nie wiem, co zrobię dalej, nie mam pojęcia". W Polsce rośnie bezrobocie

To nie jest dobra wiosna na rynku pracy - pierwszy raz od niemal 30 lat w kwietniu bezrobocie wzrosło - do 5,7%. Na razie ta zmiana nie jest tak dramatyczna jak w Stanach Zjednoczonych czy Hiszpanii, ale tam po pierwsze rynek pracy jest inny - a po drugie to marna pociecha dla Polaków, którzy pracę tracą. Tomasz Kułakowski, reporter "Czarno na białym" rozmawiał z mieszkankami Słupska, które pracę straciły - jak sobie radzą?

Handel w sieci. Czy wrócimy jeszcze do zwykłych sklepów?

Epidemia dla niektórych branż okazała się czasem żniw. Zamknięci w domach, ruszyliśmy na zakupy do internetu. Kto miał lub szybko uruchomił sprzedaż on-line - wygrał. Czy zmiany są trwałe, czy wrócimy jeszcze do zwykłych sklepów? Materiał "Czarno na białym".

Teatry puste przez epidemię. "Brakuje tego widza i chciałoby się z nim spotkać"

Czy to Hamlet czy Niesamowite przygody skarpetek - każdy spektakl musi poczekać. Epidemia pozamykała sale teatralne. Część artystów próbuje przenieść się do sieci, rozmyślają nad plenerem, inni czasem zmieniają branże, pracują na przykład jako opiekunka do osób starszych w Niemczech. Wszyscy liczą straty i czekają na powrót widzów. Materiał "Czarno na białym".

PKW wraca do gry

Reporter "Czarno na białym" Radomir Czarnecki przeanalizował obecny skład Państwowej Komisji Wyborczej oraz to, jak bardzo ten organ jest niezależny od polityków.

Świat komentuje chaos wyborczy w Polsce

Ostatnie wydarzenia związane z wyborami w Polsce odbiły się na świecie szerokim echem. Zagraniczne media mówią o absurdzie i niedowierzaniu. Z korespondentami, którzy relacjonują wydarzenia z Polski swoim rodakom, rozmawiał Daniel Chaliński.

Stan klęski prawnej

Gdyby rząd w odpowiednim momencie wprowadził stan klęski żywiołowej, wybory zostałby odsunięte i co najważniejsze, zachowano by konstytucyjne terminy i reguły. Dlaczego do tego nie doszło ustalał reporter "Czarno na białym" Łukasz Karusta.

Zdalne nauczanie w praktyce

Najpierw była eksplozja radości, teraz jest tęsknota za kolegami i normalnością. Uczniowie już prawie dwa miesiące są poza szkolnymi murami. Bezpośredni kontakt z nauczycielami i kolegami zastąpił im internet. Choć oficjalnie już od 25 marca ruszyły lekcje online, to w praktyce wciąż są z tym problemy - zarówno ze sprzętem, jak z formą prowadzenia lekcji. Reporter "Czarno na białym" Piotr Czaban sprawdził, jak w praktyce wygląda zdalne nauczanie.

Tysiące dzieci bez kontaktu z systemem edukacji

Zamknięcie szkół spowodowało, że nauczyciele stracili kontakt z wieloma swoimi uczniami. Dzieci nie uczestniczą w zajęciach, nie odbierają telefonów, nie odpowiadają na maile - również ich rodzice ignorują próby nawiązania kontaktu. Reporter "Czarno na białym" Rafał Stangreciak ruszył tropem uczniów, którzy zniknęli z radarów systemu edukacji.

Odpowiedzialność za wybory

Wciąż nie wiadomo, kto ponosi odpowiedzialność, za to, że 10 maja, w terminie wyznaczonym zgodnie z konstytucją nie odbyły się wybory prezydenckie. Reportaż Marcina Gutowskiego, reportera "Czarno na białym".

Kontrowersyjne zapisy w tzw. ustawach antycovidowych

Czas epidemii to czas majstrowania przez polityków nie tylko przy wyborach. Rządzący wykorzystali okazję i konieczność wprowadzenia nowych przepisów do tego, by poszerzyć swoją strefę wpływów i ograniczyć obywatelom dostęp do informacji. Artur Warcholiński, reporter "Czarno na białym" prześledził tak zwane ustawy covidowe i znalazł w nich wiele zapisów, które z walką ze skutkami pandemii nie mają nic wspólnego.

Odmrażanie służby zdrowia

Pacjenci onkologiczni i kobiety w ciąży wysokiego ryzyka czekają na informacje, jaki plan ma rząd na odmrażanie służby zdrowia - dla nich epidemia to dodatkowe zagrożenie. Nie chodzi tylko o ewentualne zakażenie, bo już samo dostanie się do lekarza, umówienie wizyty to gehenna. A to ludzie, dla których każdy dzień terapii jest na wagę życia. Materiał Jacka Smaruja.