Ziemia zadrżała, gdy premier witał gości G8

Duża część L'Aquili wciąż jeszcze leży w gruzach
Duża część L'Aquili wciąż jeszcze leży w gruzach
Reuters, PAP/EPA
Duża część L'Aquili wciąż jeszcze leży w gruzachReuters, PAP/EPA

Dokładnie w chwili rozpoczęcia szczytu G8 w L'Aquili, gdy Silvio Berlusconi witał przywódców najbogatszych państw świata, w rejonie zarejestrowano kolejny wstrząs sejsmiczny. Spotkanie Wielkiej Ósemki rozpocznie się od lunchu, podczas którego głównym tematem dyskusji ma być światowy kryzys gospodarczy.

Wstrząs na początek

Gdy przemawiał premier Włoch, około godz. 13.30 zadrżała ziemia. Odnotowano wstrząs o sile 2 stopni w skali Richtera.

Od północy w środę sejsmolodzy zanotowali w całej prowincji L'Aquila łącznie ponad 15 wstrząsów o sile do 2,8 w skali Richtera.

"Yes, we camp"

Z kolei protestujący przeciwko szczytowi "przywitali" gości wielkim napisem "Yes, we camp" ("Tak, mieszkamy w namiotach") nawiązującym do przewodniego sloganu kampanii wyborczej Baracka Obamy "Yes, we can" ("Tak, możemy").

Hasło "Yes, we camp" znalazło się przy autostradzie prowadzącej do L'Aquili. Miasto zostało zniszczone w kwietniowym trzęsieniu ziemi, a wielu jego mieszkańców nadal mieszka w miasteczkach namiotowych.

Prezydenci śpią w koszarach

Najważniejsi goście - prezydenci: USA Barack Obama, Rosji Dmitrij Miedwiediew, Francji Nicolas Sarkozy, kanclerz Niemiec Angela Merkel, premierzy: Wielkiej Brytanii Gordon Brown, Japonii Taro Aso, Kanady Stephen Harper i szef włoskiego rządu obradować będą i nocować w koszarach Gwardii Finansowej.

Tutaj stanie też namiot przywódcy Libii Muammara Kadafiego, którego zaproszono na obrady jako lidera Unii Afrykańskiej.

Miejsce zakwaterowanie najważniejszych gości wybrane zostało nieprzypadkowo. Ponoć koszary są całkowicie odporne na trzęsienie ziemi.

Deklaracja gospodarcza

Tuż przed obradami włoska agencja Ansa ujawniła fragmenty deklaracji gospodarczej, którą przyjmą przywódcy G8. Jest w niej m.in. stwierdzenie, które kładzie nacisk na społeczny wymiar kryzysu oraz zobowiązanie do przyjęcia za priorytet losu ludzi, dotkniętych przez recesję.

Ponadto światowi liderzy potwierdzą działania na rzecz "wolnych i otwartych rynków" oraz odrzucenia "wszelkiego rodzaju protekcjonizmu".

Zgodnie z informacją Ansy, światowi liderzy ogłoszą "niektóre sygnały stabilizacji gospodarki" przy jednoczesnym dalszym utrzymywaniu się "niepewności i ryzyka".

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters, PAP/EPA