Wiadomo, kiedy odbędą się wybory do europarlamentu

Źródło:
PAP
Wybory do PE. Jak w praktyce wygląda praca eurodeputowanych?
Wybory do PE. Jak w praktyce wygląda praca eurodeputowanych?Maciej Sokołowski | Fakty o Świecie TVN24 BiS
wideo 2/2
Wybory do PE. Jak w praktyce wygląda praca eurodeputowanych?Maciej Sokołowski | Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się pomiędzy 6 i 9 czerwca 2024 roku. Termin ten zatwierdzili w środę ambasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej. O decyzji poinformowała na Twitterze szwedzka prezydencja w Radzie UE.

Od momentu pierwszych wyborów w 1979 roku wybory europejskie odbywają się co pięć lat. Ostatnie odbyły się w dniach 23–26 maja 2019 roku.

Siedziba Parlamentu Europejskiego w BrukseliShutterstock

Wybory do europarlamentu

Parlament Europejski i Rada UE uzgodniły zmniejszenie liczby posłów z 751 do 705. Decyzja ma związek z odejściem 73 posłów brytyjskich, co nastąpiło w momencie wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Podział mandatów określono w unijnych traktatach. Państwa o większej liczbie ludności mają więcej mandatów niż mniejsze państwa, które jednak otrzymują więcej mandatów niż wynikałoby to z rygorystycznie zastosowanej zasady proporcjonalności. System ten nazywany jest zasadą "degresywnej proporcjonalności".

Wybory do PE są w dużej mierze regulowane przez krajowe ordynacje i tradycje wyborcze, ale istnieją również wspólne przepisy dla całej UE, które określono w prawie wyborczym z 1976 roku.

 
Siedziba Parlamentu Europejskiego w Strasburgu TVN24

Autorka/Autor:ads / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock