Zełenski dla CNN: władza Putina właśnie się rozpada

Źródło:
PAP, CNN
Prezydent Zełenski: Rosja te wojnę przegra. Nikt w Europie nie ma co do tego wątpliwości
Prezydent Zełenski: Rosja te wojnę przegra. Nikt w Europie nie ma co do tego wątpliwości
wideo 2/17
Prezydent Zełenski: Rosja te wojnę przegra. Nikt w Europie nie ma co do tego wątpliwości

Reakcja Władimira Putina na bunt lidera Grupy Wagnera była słaba, a prezydent Rosji traci kontrolę nad własnym narodem - ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z CNN. Jego zdaniem władza Putina właśnie się rozpada. Dodał, że bez odzyskania Półwyspu Krymskiego nie będzie można mówić o zwycięstwie.

- Widzimy reakcję Putina. Jest słaba. Po pierwsze, widzimy, że nie kontroluje wszystkiego. Przesuwanie się sił Grupy Wagnera w głąb Rosji i wzięcie pod kontrolę pewnych regionów pokazuje, jak łatwo jest to zrobić. Putin nie kontroluje sytuacji w regionach - ocenił Wołodymyr Zełenski w wywiadzie udzielonym w niedzielę stacji CNN. - Cała ta pionowa władza, którą miał, właśnie się rozpada - dodał ukraiński przywódca, który w trakcie rozmowy przebywał w Odessie.

Zobacz także: Atak Rosji na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl

Według prezydenta Ukrainy władza Putina rozpada się, a połowa mieszkańców Rosji poparła Prigożyna i jego niedawny bunt przeciwko ministerstwu obrony Rosji. W internecie pojawiały się nagrania ukazujące ludzi wiwatujących na ulicach Rostowa nad Donem, gdy lider Grupy Wagnera opuszczał miasto.

Władimir Putin i minister obrony Rosji Siergiej Szojgu Gettyimages

Zełenski: nie ma zwycięstwa bez Krymu

Zełenski, zapytany o to, czy istnieje scenariusz zakładający pokój bez odzyskania przez Kijów anektowanego Krymu, stwierdził, że "wtedy to nie będzie zwycięstwo".

- Nie wyobrażamy sobie Ukrainy bez Krymu. Dopóki Krym jest okupowany przez Rosję, oznacza to tylko jedno: wojna się nie skończyła - oznajmił.

"Nie mamy żadnych tajemnic przed CIA"

Prezydent, odnosząc się do doniesień medialnych na temat jego spotkania z szefem CIA Williamem Burnsem w Kijowie, stwierdził, że ich rozmowy powinny pozostawać "za kulisami". - Omawialiśmy ważne rzeczy - czego potrzebuje Ukraina i jak jest przygotowana do dalszych działań - ujawnił.

- Nie mamy żadnych tajemnic przed CIA, mamy dobre stosunki, nasze wywiady rozmawiają ze sobą - podkreślił Zełenski. - Powiedziałem mu o wszystkich ważnych rzeczach związanych z polem bitwy, których potrzebujemy - dodał szef państwa.

Autorka/Autor:momo / prpb

Źródło: PAP, CNN

Źródło zdjęcia głównego: Gettyimages