Wołodymyr Zełenski Człowiekiem Roku 2022 magazynu "Time"

Źródło:
Time, tvn24.pl

Wołodymyr Zełenski został człowiekiem roku magazynu "Time". Tytuł przyznano mu "za udowodnienie, że odwaga może być równie zaraźliwa jak strach, za inspirowanie ludzi i narodów do jednoczenia się w obronie wolności, za przypomnienie światu o kruchości demokracji i pokoju". Jak pisze redakcja, tegoroczny wybór nie budził wątpliwości. "Był najbardziej jednoznaczny, odkąd pamiętamy".

Według magazynu "Time" "sukces Zełenskiego jako lidera w czasie wojny wynika z jego zaraźliwej odwagi". "Rozprzestrzeniała się ona poprzez polityczne przywództwo w Ukrainie w pierwszych dniach inwazji, gdy dla każdego ważna była świadomość, że prezydent jest w pobliżu" - wskazano. "Time" podkreśla, że Zełenski nie ewakuował się z ogarniętego wojną kraju. "Po tym jak 24 lutego zaczęły spadać rosyjskie bomby, jego decyzja, by nie uciekać z Kijowa, ale zostać i szukać poparcia dla Ukrainy, była rozstrzygająca".

"Biografia Zełenskiego nie wskazuje na jego chęci do walki. Nigdy nie służył w wojsku i nie wykazywał zainteresowania tymi sprawami. Jest prezydentem dopiero od kwietnia 2019 roku" - wskazuje "Time". Dodaje, że praca w zawodzie aktora pomogła Zełenskiemu w zachowywaniu spokoju nawet pod presją. "Wiedział, jak rozumieć tłum, reagować na jego nastroje i oczekiwania. Teraz jego publicznością stał się cały świat" - podkreślono.

"Wołodymyr Zełenski zelektryzował świat w sposób, jakiego nie widzieliśmy od dekad (...). Wpływ tej historii na 2022 rok jest kwintesencją tego, po co stworzono (koncepcję) Człowieka Roku; idei, że tragiczne wydarzenia na globalnej scenie kształtowane są na lepsze i gorsze - przez talenty, priorytety, obawy i słabości poszczególnych osób" - wskazuje "Time".

Uzasadniając przyznanie Zełenskiemu tytułu Człowieka Roku 2022, napisano też: "Za udowodnienie, że odwaga może być równie zaraźliwa jak strach, za inspirowanie ludzi i narodów do jednoczenia się w obronie wolności, za przypomnienie światu o kruchości demokracji i pokoju".

Wołodymyr Zełenski na okładce "Time'a"

Głosowanie na człowieka roku

Tegoroczne głosowanie na człowieka roku magazynu "Time" rozpoczęło się 27 listopada. Zełenski prowadził w nim od samego początku, osiągając ostatecznie wynik 24 proc. głosów. Za nim plasowały się kobiety protestujące w Iranie (16 proc.) oraz piosenkarka Taylor Swift (10 proc.). Głosowanie było jednak niewiążące, a ostateczna decyzja należała do dziennikarzy "Time'a".

Tytuł człowieka roku jest nadawany przez redaktorów magazynu na koniec każdego roku kalendarzowego od 1927 roku. Ma podkreślać szczególny wpływ wybranej osoby lub osób na wydarzenia na świecie. Jak podkreśla tygodnik, wpływ "dobry lub zły".

Autorka/Autor:pb//az

Źródło: Time, tvn24.pl