Zełenski o "planowanych pseudoreferendach na okupowanych terenach". "Nie oddamy tego, co nasze"

Źródło:
PAP

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skomentował doniesienia, według których na zajętych przez Rosjan terenach południa Ukrainy miałoby dojść do "pseudoreferendów". - Stanowisko naszego państwa pozostaje takie jak dotąd: nie oddamy tego, co nasze - oświadczył Zełenski w niedzielnym nagraniu.

- Pojawia się coraz więcej doniesień, że okupanci szykują się do pseudoreferendów w zajętych przez siebie rejonach południa naszego kraju. Chcę powiedzieć (…), że wszyscy, którzy pomagają okupantom zrealizować ten zamiar, będą odpowiadać przed Ukrainą. Stanowisko naszego państwa pozostaje takie jak dotąd: nie oddamy tego, co nasze - oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Facebooku. Ostrzegł, że jeśli okupanci zdecydują się pójść drogą referendów i aneksji zajętych terytoriów, to zamkną sobie jakąkolwiek możliwość rozmów z Ukrainą i wolnym światem.

Wołodymyr Zełenski: nie ma na świecie narodu, który może się czuć bezpieczny

Prezydent podkreślił, że sytuacja w Donbasie, we wschodniej części kraju, jest nadal bardzo trudna, ale trudna pozostaje też w obwodzie charkowskim i na południu. Powtórzył, że kluczowe znaczenie dla jego kraju ma broń. Zełenski powiedział, że rozmawiał w niedzielę z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem i poinformował go o sytuacji, w tym o ponownym rosyjskim ostrzale terenu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. - Nie ma na świecie narodu, który może się czuć bezpieczny, kiedy państwo-terrorysta ostrzeliwuje elektrownię atomową.(…) Już teraz jest potrzebna zasadnicza odpowiedź wspólnoty międzynarodowej na rosyjskie ataki na Zaporoską Elektrownię Atomową, największą w Europie - oświadczył ukraiński prezydent.

Rosyjscy żołnierze na wjeździe do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej (maj 2022)Andrey BORODULIN / AFP / East News

Nawiązał też do wizyty w Ukrainie amerykańskiej aktorki Jessiki Chastain, która odwiedziła zniszczony przez siły rosyjskie Irpień. - Chastain na własne oczy zobaczyła skutki rosyjskiej okupacji Irpienia w obwodzie kijowskim. Jej opowieść o tej wojnie na pewno zostanie usłyszana - powiedział Zełenski.

Autorka/Autor:kz//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Andrey BORODULIN / AFP / East News

Tagi:
Raporty: