Wicepremier Ukrainy o liczbie rosyjskich jeńców wojennych, rzeczniczka praw obywatelskich o łamaniu konwencji genewskiej przez Rosjan

Źródło:
PAP

Rzeczniczka praw obywatelskich Ukrainy Ludmyła Denisowa przekazała, że powracający z niewoli ukraińscy żołnierze uważają, iż sposób traktowania jeńców przez Rosjan łamie konwencje genewskie. Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk podała, że na terenie kraju przebywa obecnie około 600 rosyjskich jeńców wojennych.

W wypowiedzi dla państwowej telewizji wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk oskarżyła siły rosyjskie o blokowanie wysiłków ewakuacyjnych Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) i dodała, że w Mariupolu wciąż jest uwięzionych 100 obywateli tureckich.

Wereszczuk powiedziała też, że Ukraińcy przetrzymują obecnie około 600 rosyjskich jeńców wojennych.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja z 40. dnia walk

Wcześniej w poniedziałek rzecznik MKCK Jason Straziuso poinformował, że ze względów bezpieczeństwa zespół MKCK ponownie nie zdołał dotrzeć do Mariupola, gdzie miał pomóc w ewakuacji ludności cywilnej.

Mer Mariupola Wadym Bojczenko poinformował, że w Mariupolu nadal przebywa około 130 tysięcy osób, które nie mogą wyjechać z powodu działań armii rosyjskiej.

Rzeczniczka praw człowieka: Rosjanie łamią konwencje genewskie wobec jeńców

Rzeczniczka praw obywatelskich Ukrainy Ludmyła Denisowa przekazała, że powracający z niewoli ukraińscy żołnierze uważają, iż sposób traktowania jeńców przez Rosjan łamie konwencje genewskie

Denisowa powiedziała, że niektórzy byli więźniowie zeznali, że byli przetrzymywani w piwnicach, odmawiano im jedzenia i zmuszano do bezczeszczenia mundurów.

Reuters zaznacza, że Rosja nie odpowiedziała na zarzuty Denisowej.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO:

Autorka/Autor:pp/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: