Doniesienia o eksplozjach na moście Krymskim. Jest nagranie pokazujące zniszczenia

Źródło:
PAP, Reuters

Na moście prowadzącym na okupowany przez Rosjan Krym doszło do incydentu, po którym zginęły co najmniej dwie osoby. Ukraińskie media doniosły, że nad ranem miały tam być słyszane eksplozje. Szef okupacyjnych władz Krymu Siergiej Aksionow poinformował na kanale Telegram, że ruch na przeprawie został wstrzymany z powodu "nagłej sytuacji". Nie podał bliższych szczegółów. Reuters opublikował nagranie, na którym widać zniszczenia na moście.

Informację o incydencie podała w poniedziałek agencja Reutera, powołując się na rosyjskie władze regionalne. Agencja AP poinformowała, że ruch przez most Krymski został wstrzymany. Wstrzymano też ruch pociągów, który ma być jednak - jak twierdzą władze rosyjskie - wznowiony w ciągu kilku godzin.

Szef okupacyjnych władz Krymu Siergiej Aksionow poinformował w mediach społecznościowych, na kanale Telegram, że ruch na moście został wstrzymany z powodu "nagłej sytuacji". Nie podał bliższych szczegółów.

"W związku z obecną sytuacją proszę mieszkańców i gości półwyspu o powstrzymanie się od przejazdu przez most Krymski i ze względów bezpieczeństwa wybranie alternatywnej drogi lądowej przez nowe regiony" - zaapelował Aksionow.

Na nagraniu udostępnionym przez amerykańskich dziennikarzy nie widać ruchu na moście.

Na kolejnym nagraniu pokazano skalę zniszczeń na moście.

Relacja w tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę

Doniesienia o ofiarach: nie żyją dwie osoby, ranna jedna

Ofiary śmiertelne to małżeństwo podróżujące samochodem o numerach rejestracyjnych rosyjskiego obwodu biełgorodzkiego. Ranna została ich córka. Reuters, cytując rosyjską propagandową agencję RIA Nowosti, przekazał, że dziewczynka przebywa w szpitalu na oddziale intensywnej terapii.

"Szef rządu" zaanektowanego Krymu Siergiej Aksionow przekazał, że "awaria" miała miejsce na 145. filarze mostu. Z kolei rosyjski resort transportu przekazał, że droga bliżej Półwyspu Krymskiego została uszkodzona, jednak filary nie zostały naruszone.

Doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko, informując o incydencie, opublikował zdjęcie zniszczeń na moście Krymskim.

Incydent skomentował także Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. "Wszelkie nielegalne konstrukcje używane do dostaw narzędzi Rosji do (dokonywania) masowych morderstw nie są długotrwałe, niezależnie od powodów ich zniszczenia" - napisał Podolak.

Dokładna przyczyna zdarzenia nie jest znana. Według niepotwierdzonych doniesień mieszkańcy słyszeli eksplozje przed świtem w poniedziałek.

Ołeh Biłecki o incydencie na Moście Krymskim
Ołeh Biłecki o incydencie na Moście KrymskimTVN24

Ukraiński wywiad wojskowy o "incydencie" na moście

Rosjanie będą mieć problemy z logistyką z powodu incydentu na rosyjskim moście prowadzącym na okupowany Krym - ocenił rzecznik ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow. Zaznaczył w rozmowie z portalem Suspilne, że wywiad nie komentuje przyczyn incydentu.

Dowództwo rosyjskie "wykorzystuje półwysep jako wielki węzeł logistyczny w celu przerzucania sił i środków w głąb terytorium Ukrainy". - Oczywiście, jakiekolwiek problemy logistyczne będą dodatkową trudnością dla okupantów, tworzącą potencjalne korzyści dla ukraińskich sił obrony - powiedział rzecznik HUR.

- Można jedynie przytoczyć słowa szefa HUR Kyryło Budanowa, iż most na Krym jest tam konstrukcją zbędną - dodał Andrij Jusow.

Rosyjskie wozy pancerne przejeżdżają przez most KrymskiMinisterstwo Obrony Rosji

Czy to mogła być rosyjska prowokacja?

Rzeczniczka sił ukraińskich na południu kraju Natalia Humeniuk zauważyła, że incydent na moście może być prowokacją rosyjską w związku z wygasaniem umowy zbożowej i ukraińską kontrofensywą. - Zdajemy sobie sprawę, że przy tych bezprecedensowych środkach bezpieczeństwa, które długi czas stosowali Rosjanie wokół mostu na Krym, jest bardzo prawdopodobne, iż kontrolowali oni całą tę sytuację - oznajmiła rzeczniczka.

W jej ocenie "w związku z tym, że dziś właśnie pojawiło się pytanie, co będzie dalej z umową zbożową, można przypuścić, że wróg może uciekać się do jakichś prowokacji".

Most Krymski na nagraniu z 17 lipca 2023 roku
Most Krymski na nagraniu z 17 lipca 2023 rokuReuters

Most Krymski wybudowali Rosjanie

Most Krymski, zbudowany w 2018 roku nad wodami Cieśniny Kerczeńskiej, łączy okupowany Krym z rosyjskim Krajem Krasnodarskim. Połączenie to jest wykorzystywane przez Moskwę do transportu żołnierzy i sprzętu na Krym, a następnie na Ukrainę.

- W Ukrainie jest to nazywane mostem rosyjskim, bo zbudowany był on w sposób nielegalny - zauważył na antenie TVN24 ukraiński dziennikarz Ołeh Biłecki.

Most Krymski łączący anektowany półwysep z RosjąShutterstock

Autorka/Autor:akw//now

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: