Wojna w Ukrainie. Co wydarzyło się ostatniej doby

Źródło:
PAP
Zełenski: dziękuję za wsparcie dla Ukrainy
Zełenski: dziękuję za wsparcie dla UkrainyTVN24
wideo 2/5
Zełenski: dziękuję za wsparcie dla UkrainyTVN24

868 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał Stany Zjednoczone do udzielenia pomocy w zorganizowaniu drugiego w tym roku szczytu pokojowego - poinformowała Interfax Ukraina. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

> Mając Rosję za sąsiada nie można uniknąć kosztów, ale największe ryzyko poniesiemy, jeśli Rosja wygra na Ukrainie. Nie możemy na to pozwolić - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas inaugurującej szczyt NATO ceremonii upamiętniającej 75-lecie Paktu.

> Kijów, który miał upaść w ciągu pięciu dni, nadal stoi i stać będzie nadal. Rosja nie odniesie sukcesu. Ukraina zatriumfuje – stwierdził Joe Biden podczas przemówienia z okazji 75. rocznicy założenia NATO. Prezydent USA zapowiedział przekazanie Ukrainie kolejnych systemów obrony powietrznej.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał Stany Zjednoczone do udzielenia pomocy w zorganizowaniu drugiego w tym roku szczytu pokojowego, a tym samym do zdecydowanej reakcji na rozszerzenie strategicznego partnerstwa miedzy Koreą Północną a Rosją, obejmującego m.in. zobowiązania do wzajemnej pomocy wojskowej - poinformowała Interfax Ukraina.

Wołodymyr ZełenskiViktor Kovalchuk/PAP

> "Interpretacja prezydenta Rosji, jeśli chodzi o obecną sytuację na linii frontu, różni się zasadniczo od interpretacji prezydenta Wołodymyra Zełenskiego" - napisał po wizytach w Kijowie i Moskwie premier Węgier Viktor Orban w liście do przywódców unijnych. Wyjaśniał, dlaczego Władimir Putin miał być "zaskoczony, że prezydent Ukrainy odrzucił tymczasowe zawieszenie broni".

> Rosji brakuje amunicji i żołnierzy, aby rozpocząć poważną ofensywę na Ukrainie - oświadczył we wtorek wysoki rangą urzędnik NATO, cytowany przez agencję Reutera. Jego zdaniem Moskwa musi zabezpieczać się poprzez znaczne dostawy amunicji z innych krajów.

> Rosjanie raczej nie zdołają wejść dalej w głąb ukraińskiego terytorium - pisze we wtorek "New York Times", powołując się na rozmowy z urzędnikami administracji prezydenta USA Joe Bidena. Autor artykułu uważa, iż sojusznicy Kijowa mogą być zadowoleni z ich pracy na rzecz wsparcia Ukrainy.

> Budowa w Ukrainie małych elektrowni, a także bieżąca odbudowa zniszczeń wojennych to przestrzeń do współpracy biznesu polskiego i ukraińskiego - stwierdziła dyrektor Związku Ukraińskich Przedsiębiorców (SUP) Kateryna Głazkowa podczas konferencji w biurze organizacji w Warszawie.

> Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) przeprowadzili ataki na lotnisko wojskowe w Achtubinsku w obwodzie astrachańskim i magazyn ropy naftowej w Kałaczu nad Donem w obwodzie wołgogradzkim w Rosji - przekazała agencja Interfax-Ukraina.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Viktor Kovalchuk/PAP