Czas "rozejmu". W Donbasie zginęło czterech ukraińskich żołnierzy


W wyniku walk z prorosyjskimi separatystami w Donbasie we wtorek zginęło czterech żołnierzy - poinformowało ukraińskie ministerstwo obrony. Dzień wcześniej resort przekazał, że Rosja nadal dostarcza separatystom broń i paliwo. Od lipca w strefie walk obowiązuje "rozejm".

Ukraińscy żołnierze zginęli w wyniku ostrzałów w obwodzie donieckim. Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Ukrainy, rebelianci zaatakowali pozycje wojsk ukraińskich z użyciem bojowych wozów piechoty, granatników i karabinów maszynowych.

"Chlebny rozejm"

W nocy, z 20 na 21 lipca, w strefie walk w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy wszedł w życie tak zwany "chlebny rozejm" (na czas żniw). Zgodnie z ustaleniami grupy kontaktowej do spraw uregulowania sytuacji w Donbasie, strony konfliktu miał obowiązywać bezterminowy zakaz otwierania ognia.

Jak przypomniała we wtorek internetowa gazeta Ukraińska Prawda, rozejm obowiązywał przez kilka pierwszych dni, później separatyści zaczęli ponownie atakować pozycje wojsk ukraińskich.

Rosja "dozbraja" bojowników

W poniedziałek ukraiński resort obrony podał, że "Rosja nadal dostarcza bojownikom Donbasu broń, sprzęt logistyczny i paliwo". Rzecznik ministerstwa, pułkownik Maksym Prauta powiedział, że Rosjanie przekazali separatystom kolejną partię karabinów snajperskich o kalibrze 9 mm. Oprócz broni bojownicy otrzymali także noktowizory, lornetki oraz zestawy pierwszej pomocy.

- Dowództwo wojsk okupacyjnych w Donbasie wykorzystuje ustalenia dotyczące całkowitego zawieszenia broni w celu zwiększenia zdolności bojowych - podkreślił Prauta.

W lipcu ukraińska agencja Ukrinform informowała, że Rosjanie wysłali koleją do okupowanych przez separatystów terenów w obwodach donieckim i ługańskim ponad 600 ton amunicji, w tym do systemów rakietowych, artyleryjskich i moździerzy. "Strona rosyjska przysłała ponadto dziesiątki zbiorników z paliwem i smarami" - podała wówczas agencja Ukrinform.

Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł w kwietniu 2014 roku, po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie. Protesty doprowadziły do obalenia ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza.

Konflikt na wschodzie UkrainyPAP/DPA

Autor: tas/adso / Źródło: Ukraińska Prawda, gazeta.ua, Ukrinform

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy

Tagi:
Raporty: