Rosjanie "próbują przetrwać" i stosują "niedorzeczne sztuczki". Czołgi wzmocnione włazami kanalizacyjnymi

Aktualizacja:
Autor:
asty
Źródło:
TVN24, PAP, Reuters
Rosjanie wzmacniają czołgi skradzionymi włazami kanalizacyjnymi
Rosjanie wzmacniają czołgi skradzionymi włazami kanalizacyjnymiFacebook/dshv.mil.gov.ua
wideo 2/24
Facebook/dshv.mil.gov.uaRosjanie wzmacniają czołgi skradzionymi włazami kanalizacyjnymi

Rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę trwa od 258 dni. Na jednym ze zniszczonych rosyjskich czołgów w obwodzie chersońskim odkryto skradzione włazy studzienek kanalizacyjnych, które miały dodatkowo chronić pojazd - podało ukraińskie dowództwo wojsk powietrznodesantowych. "Próbując przetrwać, wróg ucieka się do różnych, czasami niedorzecznych sztuczek" - oceniono. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:14

  Zapraszamy do relacji:

 • 4:43

  Instytut Studiów nad Wojną: kwestie finansowe i biurokratyczne nadal utrudniają rosyjskie starania o uzupełnienie dawnych elitarnych jednostek broniących krytycznych obszarów linii frontu, potencjalnie zagrażając integralności rosyjskiej obrony.

 • 4:42

  Instytut Studiów nad Wojną: rosyjskie władze okupacyjne w obwodzie chersońskim mogą próbować przesiedlić siłą mieszkańców zachodniej części obwodu, poprzez odcięcie komunikacji na zachodnim brzegu rzeki Dniepr.

 • 3:37

 • 1:45

  Wielka Brytania wysyła na Ukrainę ogrzewane namioty i zestawy do spania w ekstremalnie niskich temperaturach, aby pomóc siłom zbrojnym tego kraju w przetrwaniu mroźnej zimy - poinformował brytyjski rząd.

  Ukraińskie siły zbrojne otrzymają 12 tys. zestawów, w skład których wchodzą śpiwory do spania w zimnej pogodzie i maty, a także 150 namiotów, a do połowy grudnia dostaną też 25 tys. zestawów odzieży przystosowanej do ekstremalnie zimnej pogody, składających się z ocieplanych kurtek, spodni i bardzo ciepłych butów, rękawic i skarpet.

  Jak zaznaczono w opublikowanym komunikacie, te ostanie zestawy są niezależne od ponad 7000 zestawów odzieży na normalną zimną pogodę, które już otrzymali żołnierze przechodzący w Wielkiej Brytanii podstawowe przeszkolenie wojskowe.

 • 0:50

  Polskie Kraby walczą w obwodzie donieckim

 • 0:07

  Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że wojska rosyjskie nasiliły ataki na wschodzie Ukrainy i próbują zająć cały obwód doniecki. - Nie oddamy tam nawet centymetra naszej ziemi - zapewnił.

 • 23:19

  Rosyjski samolot wojskowy zawiózł w sierpniu do Iranu 140 mln euro w gotówce i trzy sztuki broni przekazywanej Ukrainie przez Wielką Brytanię i USA w zamian za śmiercionośne drony irańskiej produkcji - podała stacja Sky News, powołując się na źródło.

 • 21:35

  Amerykański aktor Sean Penn po raz trzeci od początku rosyjskiej inwazji odwiedził Ukrainę. Podczas spotkania z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim we wtorek przekazał mu swoja statuetkę Oscara "jako symbol wiary w zwycięstwo". Nagroda ma pozostać na Ukrainie do czasu wygrania przez nią wojny.

 • 20:55

  Według informacji ukraińskiego sztabu do okupowanego Doniecka udali się przedstawiciele Komitetu Śledczego Rosji, którzy mają wyjaśnić okoliczności wysokich strat 155. Brygady Piechoty Morskiej podczas walk w Ukrainie. Z doniesień mediów niezależnych wynika, że rosyjskie oddziały piechoty morskiej poniosły ogromne straty podczas "bezsensownych" szturmów w rejonie Pawliwki w obwodzie donieckim.

  W obwodzie zaporoskim władze okupacyjne zmuszają mieszkańców do przyjmowania rosyjskich paszportów – podano.

 • 20:49

  Rosjanie kontynuują grabieże na okupowanych terenach obwodu chersońskiego i niszczą infrastrukturę cywilną – powiadomił we wtorek sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy. Wojska przeciwnika demontują i wywożą nawet wieże łączności komórkowej.

  "7 listopada po drodze na zaporze Kachowskiej Elektrowni Wodnej poruszała się kolumna samochodów ciężarowych ze sprzętem AGD i materiałami budowlanymi. Demontowane i wywożone są urządzenia, wieże łączności komórkowej operatorów ukraińskich" – przekazał sztab w komunikacie.

  Pod Berysławiem Rosjanie wysadzili linie elektroenergetyczne i urządzenia elektrowni słonecznej. Z regionalnego muzeum sztuki w Chersoniu wywieziono zbiory, meble i sprzęty.

 • 20:34

  W budynku Parlamentu Europejskiego w Brukseli otwarto we wtorek wystawę "Mamo, ja nie chcę wojny!". Ekspozycja prezentuje przejmujące, dziecięce świadectwa wojny, przedstawiając rysunki polskich dzieci z roku 1946 oraz rysunki dzieci ukraińskich z 2022 roku.

 • 20:14

  W związku ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości, ambasador RP w Belgii Rafał Siemianowski spotkał się we wtorek z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego, władz federalnych i samorządowych oraz Polonii. W przemówieniu zwrócił uwagę, że Polacy, którzy odzyskali swoje państwo po 123 latach zaborów doskonale rozumieją marzenie Ukraińców o niepodległości i suwerenności.

 • 19:56

  Natomiast w Nowouralsku w położonym na styku Europy i Azji obwodzie swierdłowskim powołanie dostał deputowany do miejscowej rady miejskiej, który w lokalnych wyborach zdobył większą liczbę głosów niż konkurujący z nim komendant wojskowy. Komendant nie mógł pogodzić się z tym faktem i powołał 46-letniego przeciwnika do wojska – podaje portal Nexta, powołując się na lokalne media rosyjskie.

  W ramach mobilizacji wezwania do odbycia służby wojskowej, a de facto na front, otrzymują osoby niepełnosprawne lub będące w wieku uniemożliwiającym jakąkolwiek służbę. Powołania są także doręczane na adresy nieżyjących już osób.

 • 19:26

  Nowaja Gazieta.Jewropa poinformowała, że pod koniec października wojskowa komenda uzupełnień dzielnicy Frunzeńskiej w Petersburgu wysłała wezwanie do wojska Michaiłowi T., który odbywał służbę wojskową jako kucharz na krążowniku Moskwa - okręcie, który został zatopiony w kwietniu przez armię ukraińską. Rodzina Michaiła nie ma żadnej informacji na temat jego losów od momentu zatopienia flagowego krążownika rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

 • 19:24

  W Rosji w ramach ogłoszonej przez Putina mobilizacji dochodzi do coraz bardziej kuriozalnych przypadków. Wezwania do wojska otrzymują osoby, które zaginęły na wojnie oraz przeciwnicy lokalnych polityków – donoszą we wtorek niezależne media rosyjskie.

 • 19:12

 • 18:18

  "Na Ukrainie ogłoszono częściową mobilizację, w ramach której ma być powołanych około 300 tys. komarów. Projekt ma roboczą nazwę Moskity przeciwko Moskalom" – zażartował w czwartek na Twitterze ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, nawiązując do rosyjskich tez na temat "opatentowanych w USA dronów, rozpylających na żołnierzy przeciwnika zarażone komary".

 • 17:56

  Rosyjski kompleks zbrojeniowy nie radzi sobie z logistyką wojskową podczas inwazji na Ukrainę, dlatego władze w Moskwie są zmuszone do poszukiwania niestandardowych rozwiązań. Na podstawie analizy transakcji internetowych, dokonywanych przez podmioty powiązane z Rosją, można wysnuć wniosek, że tamtejsze dowództwo interesuje się tureckimi dronami, czipami komputerowymi, kamizelkami kuloodpornymi, hełmami, noktowizorami, a także m.in. odzieżą zimową, bielizną i śpiworami dla żołnierzy - czytamy na łamach serwisu.

  W sierpniu Rosja zaczęła kupować od Iranu drony-kamikadze, których masowe użycie na polu walki w Ukrainie rozpoczęło się we wrześniu. Bezzałogowce, głównie maszyny Shahed-136, są wykorzystywane do atakowania celów cywilnych i obiektów infrastruktury krytycznej na niemal całym terytorium kraju. Władze w Kijowie poinformowały w ubiegłym tygodniu, że ukraińskie wojsko zestrzeliło dotąd ponad 300 maszyn irańskiej produkcji.

  W poniedziałek Radio Wolna Azja (RFA) powiadomiło, że fabryki w Korei Północnej szyją mundury dla rosyjskiej armii walczącej na Ukrainie, co jest pogwałceniem restrykcji eksportowych, nałożonych na Pjongjang przez ONZ.

  Według amerykańskiej rozgłośni co najmniej trzy fabryki w stolicy i kolejne w innych częściach Korei Płn. przygotowują zimowe mundury, bieliznę i obuwie dla rosyjskich żołnierzy z materiałów przywiezionych z Rosji. W ten sposób zdobywają dla władz w Pjongjangu zagraniczne waluty.

 • 17:37

  Rosja próbuje sprowadzać z Turcji wyposażenie wojskowe, w tym tzw. towary podwójnego przeznaczenia i odzież dla żołnierzy. Kreml wykorzystuje w tym celu usługi pośredników i transakcje przy użyciu kryptowalut, starając się obejść sankcje i ukryć prawdziwy cel zakupów - ostrzegł we wtorek rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

 • 17:10

  Na jednym z rosyjskich czołgów, zniszczonych w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, odkryto skradzione włazy studzienek kanalizacyjnych, które miały dodatkowo chronić załogę pojazdu - poinformowało we wtorek na Facebooku ukraińskie dowództwo wojsk powietrznodesantowych.

  "Próbując przetrwać, wróg ucieka się do różnych, czasami niedorzecznych sztuczek. Na jednym ze zniszczonych czołgów ukraińscy żołnierze odkryli ‘dodatkowe opancerzenie’, czyli skradzione włazy kanalizacyjne. (...) Ale to nie pomogło im (Rosjanom – red.) się uratować - finał jest nadal taki sam. Tak to będzie (wyglądało) z każdym najeźdźcą" - czytamy w komunikacie dowództwa na Facebooku, do którego dołączono nagranie przedstawiające "wzmocniony" czołg.

 • 17:00

  Sejm Litwy przyjął we wtorek rezolucję, zdecydowanie potępiającą agresję militarną Rosji na Ukrainę, systematyczne i powszechne stosowanie przemocy seksualnej oraz inne zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, popełnione na narodzie ukraińskim.

  W uchwale wyrażono pełne poparcie dla działań rządu Litwy w zakresie inicjowania i udziału w postępowaniach prawnych, dotyczących zbrodni popełnionych przez rosyjskie siły zbrojne, w tym przestępstwami związanymi z przemocą seksualną wobec Ukraińców.

  Litewscy posłowie wezwali inne państwa do skorzystania z zasady jurysdykcji uniwersalnej w celu wszczęcia dochodzeń przedprocesowych w sprawie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, w tym zbrodni polegających na systemowej przemocy seksualnej, popełnionych i nadal popełnianych na terytorium Ukrainy przez osoby należące do rosyjskich sił zbrojnych.

  Przyjęty dokument wzywa rządy Litwy oraz innych państw do zainicjowania wszelkich niezbędnych kroków w celu zapewnienia ukraińskim ofiarom przestępstw seksualnych, popełnionych przez rosyjskie siły zbrojne, znajdującym się obecnie poza granicami swego kraju, do udzielenia wszelkiej niezbędnej pomocy medycznej i psychologicznej.

 • 16:41

  Trwająca agresja Rosji na Ukrainę i związane z nią wspólne wysiłki Polski i Francji będą głównym tematem rozmów szefa MSZ Zbigniewa Raua w Paryżu, gdzie minister udaje się w środę z dwudniową wizytą. Poruszony zostanie też temat polsko-francuskiej współpracy gospodarczej, w tym wojskowej.

  Poinformowało o tym we wtorek w komunikacie MSZ.

 • 16:21

  Posłowie z prezydium sejmowej komisji spraw wewnętrznych i administracji byli we wtorek na przejściu granicznym w Grzechotkach i Bezledach, następnie pojechali wizytować zieloną granicę. Podczas spotkania z mediami, do którego doszło na przejściu w Grzechotkach, zgodnie zapewniali, że "rząd dmucha na zimne" budując tymczasową zaporę na granicy z Rosją.

  - Zapewniamy, że Polki i Polacy mogą się czuć bezpieczni - mówił poseł Marcin Kulasek (Lewica). - Jesteśmy tu, bo chcieliśmy zobaczyć, jak wygląda sytuacja na granicy, gdy mamy zagrożenie po stronie rosyjskiej - mówił przewodniczący komisji Wiesław Szczepański (Lewica).

  Poseł Tomasz Szymański (KO) ocenił, że "z perspektywy pracy w komisji musimy wiedzieć, jakie są zapotrzebowania funkcjonariuszy Straży Granicznej, żeby ich właściwie zabezpieczyć, a te potrzeby najlepiej ocenia się w terenie". Posłowie dopytywani o potrzeby funkcjonariuszy przyznali, że chodzi m.in. o długą broń.

 • 15:15

  "Ewentualne próby wywołania rewolucji społecznej w Rosji nie udadzą się, gdyż wszelkie struktury tego kraju są kontrolowane przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (FSB), spadkobierczynię KGB" - powiedział rosyjski dysydent, historyk Jurij Fielsztinski w rozmowie z gazetą "La Razon".

  Według mieszkającego od ponad 20 lat poza Rosją Fielsztinskiego ewentualne odsunięcie od władzy prezydenta Władimira Putina może stać się faktem, ale tylko w sytuacji podjęcia takiej decyzji przez kierownictwo FSB.

 • 14:52

  W Ukrainie zginął kolejny Amerykanin walczący przeciwko siłom okupacyjnym Rosji - poinformowała telewizja NBC.

  Walczący w Legionie Cudzoziemskim Timothy Griffin pochodził z Nowego Jorku, brał udział w ukraińskiej kontrofensywie na wschodzie kraju. Podczas przeprowadzania operacji militarnej jego oddział trafił pod ostrzał wroga, a mężczyzna został zabity w trakcie walk.

  Departament Stanu USA przyznał, że w Ukrainie zginął amerykański obywatel i że instytucje państwa są w kontakcie z jego rodziną. "Z szacunku dla prywatności rodziny w tym trudnym czasie nie możemy zdradzić żadnych szczegółów" - ogłosił resort.

 • 14:50

  Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Andriej Rudenko oznajmił, że Rosja "nie ma żadnych wymagań do rozpoczęcia negocjacji pokojowych z Kijowem".

  - Z naszej strony nie ma żadnych warunków wstępnych, z wyjątkiem najważniejszego, żeby Ukraina wykazała dobrą wolę - powiedział Rudenko, cytowany przez propagandową agencję RIA Nowosti.

  Wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdzł, że konieczne jest nakłonienie Rosji do "prawdziwych rozmów pokojowych", ponieważ kraj ten wywiera "destabilizujący wpływ" na cały szereg globalnych problemów.

 • 14:36

  Zagrożenie ze strony Morza Czarnego się zmniejszyło, ale Rosjanie będą kontynuować ataki rakietowe - ponformował rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat.

  Jak stwierdził, liczba rosyjskich okrętów, przenoszoncych pociski manewrujące Kalibr, na Morzu Czarnym "zmalała".

 • 14:25

 • 14:24

  Wraz z naszymi partnerami musimy zachować niezachwianą jedność i wytrwać w niej aż do dnia, w którym usłyszymy, że wojna Ukrainy z Rosją zakończyła się i nastał pokój - powiedział ukraiński przywódca Wołodymyr Zełenski, uhonorowany Medalem Wolności, przyznawanym przez Narodowe Centrum Konstytucji w Filadelfii w USA.

  Amerykańska instytucja ogłosiła swój wybór w sierpniu, podkreślając, że Zełenski został wyróżniony za "heroiczną obronę wolności przed rosyjską tyranią". W ubiegłym tygodniu Kijów odwiedzili senatorowie Rob Portman i Chris Coons, którzy wręczyli Zełenskiemu to odznaczenie w imieniu Narodowego Centrum Konstytucji - podano na portalu dziennika "Philadelphia Inquirer".

  - Teraz widzimy, do czego zdolne są demokracje, gdy działają w jedności. Każdy potencjalny agresor na świecie dostrzega pomoc, jakiej udzielają nam Stany Zjednoczone i wolny świat. Widzi też wszystkie sankcje nałożone na Rosję i rozumie, że lepiej w ogóle nie zaczynać wojny przeciwko wolności - podkreślił Zełenski podczas wystąpienia w formule online, zaprezentowanego w Centrum w Filadelfii.

 • 14:08

  Rosja spowalnia funkcjonowanie inicjatywy zbożowej - powiedział wiceminister infrastruktury Ukrainy Jurij Waśkow, cytowany przez media w Kijowie. Jak dodał, z uwagi na działania rosyjskich inspektorów znacząco spadła liczba przepuszczanych w ciągu dnia statków.

  Wiceminister poinformował, że do inspekcji statków powrócili przedstawiciele Rosji i wznowiono wspólne kontrole.

  Zgodnie z planem przeprowadzanych ma być 12 kontroli dziennie, a faktycznie liczba inspekcji sięga 8-9. Przy czym - jak dodał minister - należałoby przeprowadzać 25-30 kontroli dziennie.

  Waśkow podkreślił, że 30-31 października, kiedy Turcja i ONZ przeprowadzały inspekcje samodzielnie, w ciągu jednego dnia przepuszczono nawet 46 statków.

 • 14:01

  Mer Melitopola Iwan Fedorow przekazał, że rosyjscy żołnierze zamieniają część okupowanego obwodu zaporoskiego w bazę wojskową. Jak poinformował, w Melitopolu i okolicznych miejscowościach Rosjanie zajmują domy i mieszkania cywilów. Okupują także przedsiębiorstwa przemysłowe i wprowadzają się do instytucji publicznych.

 • 12:41

  Niektóre podzespoły irańskich dronów przekazanych do Rosji, m.in. śmigła, powstały już po rozpoczęciu przez Kreml wojny z Ukrainą. Stoi to w sprzeczności z wyjaśnieniami Teheranu, że bezzałogowce dostarczono jakoby przed inwazją Rosji na sąsiedni kraj - przekazał ukraiński wywiad wojskowy.

  W sierpniu Rosja zaczęła kupować od Iranu drony-kamikadze, których masowe użycie na polu walki w Ukrainie rozpoczęło się we wrześniu. Bezzałogowce, głównie maszyny Shahed-136, są wykorzystywane do atakowania celów cywilnych i obiektów infrastruktury krytycznej na niemal całym terytorium kraju.

 • 11:36

  Prezydent Wołodymyr Zełenski weźmie udział w szczycie przywódców G20, który w połowie listopada odbędzie się na Bali w Indonezji, ale najprawdopodobniej w formacie online - przekazał rzecznik ukraińskiego przywódcy Serhij Nykyforow.

  Ukraina nie należy do grupy G20. Indonezja, podkreślająca swoje neutralne podejście do wojny w Ukrainie, zaprosiła na to spotkanie zarówno prezydenta Rosji Władimira Putina, jak i Wołodymyra Zełenskiego, który zagroził, że zbojkotuje szczyt, jeśli weźmie w nim udział prezydent Rosji.

  Prezydent Indonezji Joko Widodo powiedział wcześniej, że Putin nie zdecydował jeszcze, czy weźmie udział w szczycie.

 • 11:23

  Na Ukrainę sprowadzono ciała kolejnych 38 żołnierzy poległych podczas wojny z Rosją. Łącznie udało się do tej pory odzyskać szczątki 663 osób służących w siłach zbrojnych – poinformowało ukraińskie ministerstwo ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych.

  Według resortu, proces odzyskiwania ciał odbywa się zgodnie z normami Konwencji Genewskiej. Nie podano, gdzie i w jakich okolicznościach zginęli żołnierze, których ciała zostały sprowadzone do kraju.

 • 10:38

  Rosyjska armia będzie imitować "epicką bitwę" w obwodzie chersońskim, podczas gdy rosyjskie dowództwo wie, że nie jest w stanie utrzymać prawego brzegu Dniepru - uważa ukraiński ekspert ds. wojskowości Ołeksandr Kowałenko, cytowany przez agencję UNIAN.

  Kowałenko zwrócił uwagę, że na prawym brzegu Dniepru (na terytorium na zachód od rzeki) faktycznie nie został żaden rosyjski lekarz, wywieziono stamtąd sprzęt medyczny i leki. Nie będzie komu leczyć rannych wojskowych, którzy pozostaną w obronie - podkreślił.

  Na prawym brzegu pozostaje rosyjska artyleria, ale wojsko już zaczyna ją przemieszczać na lewy brzeg. Bez wsparcia artylerii niemożliwa jest ani ofensywa, ani obrona - wskazał Kowałenko.

 • 10:30

  W rosyjskich transportach, określanych jako dostawy pomocy humanitarnej dla mieszkańców okupowanych terenów Ukrainy, okupanci przewożą setki ton amunicji i innego wyposażenia dla swoich wojsk - zaalarmował rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

  W sobotę do zajętego przez wojska agresora Lisiczańska w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy dostarczono rzekomo 60 ton pomocy z Tatarstanu. W rzeczywistości było to zimowe umundurowanie przeznaczone dla jednostek wroga operujących pod Bachmutem. Tego samego dnia do Ługańska zwieziono 110 ton żywności. Trafiła ona jednak nie do cywilów, lecz do rosyjskiego kontyngentu okupacyjnego - podano w komunikacie władz w Kijowie.

 • 10:08

  Trzy osoby zginęły, a siedem zostało rannych w ciągu minionej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy. Na terenach wyzwolonych spod okupacji znaleziono ciała kolejnych czterech cywilów - poinformował na kanale Telegram szef regionalnych władz Pawło Kyryłenko.

  W poniedziałek mieszkańcy Donbasu zginęli w Bachmucie i Krasnohoriwce. Szczątki osób zabitych w poprzednich tygodniach i miesiącach odkryto w miejscowości Jampil na północy obwodu donieckiego.

 • 10:02

  Zmobilizowani są rzucani przez armię rosyjską na rzeź w obwodzie ługańskim - przekazał szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj. Zaznaczył, że ciała poległych nie są zabierane, a kolejni rosyjscy wojskowi "dosłownie idą po trupach".

  Hajdaj powiedział w telewizji, że obecnie tzw. szara strefa w obwodzie ługańskim zanika ze względu na to, że ukraińskie siły posuwają się naprzód.

  Jak stwierdził, rosyjskie wojsko ściągnęło na to terytorium "ogromną liczbę rezerwy", zbudowało tam obronne obiekty, zaminowało duży teren.

 • 9:35

  Rosja zaczęła budować szereg struktur obronnych na okupowanych terenach Ukrainy, ale głęboko za obecną linią frontu, aby w razie jej przełamania przez wojska ukraińskie zatrzymać ich postępy - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Rosja zaczęła budowę struktur obronnych wokół okupowanego miasta Mariupol na południu Ukrainy. Dwa zakłady produkują w tym celu betonowe piramidalne konstrukcje przeciwczołgowe, zwane zębami smoka. 'Zęby smoka' zostały prawdopodobnie zainstalowane między Mariupolem a wsią Nikolske oraz od północnej części Mariupola do wsi Staryj Krym. Mariupol stanowi część 'mostu lądowego' z Rosji na Krym, kluczowej logistycznej linii komunikacyjnej" - podano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.


 • 9:08

  Rosja i Białoruś formują nowe ugrupowanie wojsk - przekazał sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

  Wojskowi poinformowali w najnowszym sprawozdaniu, że reżim w Mińsku nadal wspiera rosyjską agresję zbrojną, udostępniając Federacji Rosyjskiej infrastrukturę, terytorium i przestrzeń powietrzną.

 • 8:12

  Rosyjski biznesmen Jewgienij Prigożyn i przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow pozostają niezależnymi postaciami w Rosji - ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  Analitycy podkreslili, że prezydent Władimir Putin jest uzależniony od podległych im sił walczących w Ukrainie.

 • 6:58

  Liczymy na otrzymanie 6 miliardów euro z unijnego pakietu wsparcia makrofinansowego do końca roku - powiedział w rozmowie z PAP ambasador Ukrainy przy UE Wsewołod Czencow. Chodzi o już uzgodnioną kwotę 3 miliardów euro, a także o 3 miliardy euro, które są nadal zablokowane i w których sprawie trwają rozmowy.

 • 6:35

  Minionej doby ukraińska armia strąciła rosyjski samolot szturmowy Su-25 i pięć bezzałogowców, a lotnictwo przeprowadziło 24 ataki na pozycje przeciwnika - podaje sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Poprzedniego dnia rosyjskie wojsko przeprowadziło dziewięć uderzeń rakietowych i 37 lotniczych oraz ponad 100 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - czytamy w porannym komunikacie.

  Ukraińskie siły odparły ataki przeciwnika w okolicy 10 miejscowości w Donbasie.

 • 6:16

 • 4:53

  Rosyjskie ministerstwo obrony wydało 7 listopada rzadkie oświadczenie w odpowiedzi na protesty rosyjskich blogerów dotyczące doniesień o dużych stratach i słabym dowództwie w 155. Brygadzie Piechoty Morskiej Floty Oceanu Spokojnego – przekazał we wtorek Instytut Studiów nad Wojną.

  Amerykański think tank podkreślił, że prezydent Rosji "Władimir Putin w dalszym ciągu wygłasza publiczne oświadczenia i podpisuje kolejne dekrety w celu rozwiązania podstawowych problemów związanych z częściową mobilizacją".

  Rosyjskie źródła donoszą również, że ukraińskie wojska gromadzą się w kierunku obwodu chersońskiego. Wojska Kijowa przeprowadziły ograniczone działania przeciwko siłom okupacyjnym w obwodzie zaporoskim.

 • 4:46

  Ukraińskie media poinformowały o eksplozjach w Zaporożu. Wybuchy było również słychać w miejscowości Krzemieńczuk w obwodzie połtawskim.

 • 4:45

  Konieczne jest nakłonienie Rosji do "prawdziwych rozmów pokojowych" - oświadczył w poniedziałek wieczorem w nagraniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że Rosja wywiera "destabilizujący wpływ" na cały szereg problemów, w tym na przeciwdziałanie zmianom klimatu.

 • 4:45

 • 4:45

  Ukraina otrzymała nowe systemy obrony przeciwlotniczej, które znacznie poprawiły skuteczność obrony przed atakami z powietrza - oświadczył w nagraniu wideo ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Dodał, że ochrona ukraińskiego nieba nie jest jeszcze stuprocentowa, "ale stopniowo zmierzamy do tego celu".

 • 4:45

  Przyznanie się rosyjskiego oligarchy Jewgienija Prigożyna do ingerencji w amerykańskie wybory nie jest niczym nowym lub zaskakującym - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. Skomentowała w ten sposób wpis "kucharza Putina" o tym, że mieszał się w wybory w USA i nadal będzie to robić.

 • 4:44

  Ministrowie spraw zagranicznych państw Inicjatywy Środkowoeuropejskiej (ISE), którzy obradowali w bułgarskiej stolicy, potwierdzili poparcie dla Ukrainy i wyrazili gotowość wspólnej pracy na rzecz przezwyciężenia następstw wojny - poinformowało bułgarskie MSZ.

 • 4:44

  Nie naciskamy na Ukraińców, by podjęli negocjacje z Rosją, bo to Ukraińcy najbardziej chcą zakończenia tej wojny, choć Rosja nie jest zainteresowana rozmowami - oświadczył rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Dodał przy tym, że wojna nie zakończy się zdecydowanym zwycięstwem militarnym żadnej ze stron.

 • 4:44

  Węgry są gotowe kontynuować wsparcie finansowe dla Ukrainy na zasadzie bilateralnej, ale nie będą wspierać wspólnego zaciągania pożyczek przez Unię Europejską w tej sprawie - oświadczył w Sofii minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.

 • 4:43

  Każdego dnia w obwodzie donieckim w Donbasie na wschodzie Ukrainy giną setki rosyjskich wojskowych, ziemia dosłownie jest tam usłana ciałami - powiedział w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty

Źródło: TVN24, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/dshv.mil.gov.ua (Dowództwo Powietrznodesantowych Oddziałów Szturmowych Sił Zbrojnych Ukrainy)

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości