Ukrinform: ataki wojsk rosyjskich na 13 miejscowości, wszystkie odparte

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 226 dni. W piątek siły ukraińskie odparły ataki wojsk rosyjskich na 13 miejscowości - podaje agencja Ukrinform, powołując się na Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Według ukraińskiego sztabu, wojska rosyjskie, starając się utrzymać tymczasowo zajęte terytoria, koncentrują swoje wysiłki na próbach zakłócenia działań ukraińskiej armii, jednocześnie prowadząc działania ofensywne na kierunkach Bachmutu i Awdijiwki. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:25

  Zapraszamy do relacji:

  Wojna Rosja - Ukraina. Relacja na żywo 8 października

 • 4:44

  Zachodnie i rosyjskie źródła donoszą o pojawiających się pęknięciach w szeregach władz na Kremlu i rozprzestrzenianiu się pogłosek na ten temat w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej – przekazał amerykański Instytut Studiów nad Wojną. Informacje te podważają pozory stabilności reżimu Władimira Putina – dodano.

 • 3:12

  Zniszczony pojazd wojskowy pod charkowem

  Zniszczony czołg w okręgu charkowskim

  Zniszczone czołgi w okręgu charkowskim

 • 1:49

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował w piątek, że jego rada wykonawcza zatwierdziła wniosek Ukrainy o 1,3 mld dolarów dodatkowego finansowania. Środki te mają być przeznaczone m.in. na rekompensatę utraty wpływów z eksportu zboża spowodowanych rosyjską wojną napastniczą - poinformował MFW.

 • 0:40

  Seria eksplozji wstrząsnęła w sobotę w nocy miastem Charków na wschodzie Ukrainy. Eksplozje miały miejsce krótko po północy czasu miejscowego - poinformowała agencja Associated Press. Wstępne raporty nie precyzowały, co było przyczyną eksplozji ani co było celem ataku.

 • 23:59

  Aleś Białacki, Memoriał i Centrum Wolności Obywatelskich przypominają, że nawet w czasach wojny nie da się zgasić pragnienia godności i praw człowieka - powiedział prezydent USA Joe Biden, gratulując laureatom Pokojowej Nagrody Nobla. Zauważył, że wszyscy nagrodzeni pokazali światu represje wobec swoich współobywateli.

 • 22:40

  Ukraiński żołnierz strzela z przechwyconego rosyjskiego działa (07.10.2022)

 • 21:42

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w piątek, że w ciągu bieżącego tygodnia siły ukraińskie wyzwoliły spod okupacji rosyjskiej 29 miejscowości na wschodzie kraju, w tym sześć miejscowości w obwodzie ługańskim.

 • 21:41

  Dwoje dzieci, pięcioletnia dziewczynka i 10-letni chłopiec, zginęło na skutek wybuchu miny w miejscowości Pidhirne na okupowanych terenach obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy - powiadomiła w piątek agencja Interfax-Ukraina za regionalną komendą policji.

 • 21:41

  Przedstawiciel policji ukraińskiej Jewhen Żukow potwierdził w piątek, że w Łymanie, mieście w obwodzie donieckim na wschodzie kraju, odnaleziono miejsce masowego pochówku, gdzie w różnych grobach spoczywa łącznie 180 osób.

  Ukraiński żołnierz w lesie w okolicach Łymania (4 października 2022 r.)

 • 21:40

  Rosja przerzuciła na lotnisko w Łunińcu na południu Białorusi co najmniej 20 irańskich dronów-kamikadze Shahed-136. Oznacza to, że możliwe są ataki przy pomocy tych maszyn w środkowej i zachodniej części Ukrainy - ostrzegło w piątek ukraińskie Regionalne Dowództwo Sił Obrony Terytorialnej "Zachód".

  Fragment drona Shahed-136 znaleziony po rosyjskim ataku w Charkowie (6 października)

 • 20:38

  Do 14 wzrosła liczba osób zabitych w ostrzałach rakietowych w Zaporożu, na południowym wschodzie Ukrainy, przeprowadzonych w nocy ze środy na czwartek przez rosyjskie wojska - powiadomił w piątek wieczorem na Telegramie sekretarz zaporoskiej rady miejskiej Anatolij Kurtiew.

  Rosyjski atak na Zaporoże

 • 20:38

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie udzielonym w piątek BBC wezwał do nałożenia na Rosję sankcji wyprzedzających. Jak mówił, władze rosyjskie zaczęły "przygotowywać swoje społeczeństwo" na ewentualne użycie broni jądrowej w wojnie.

 • 19:19

  W piątek siły ukraińskie odparły ataki wojsk rosyjskich na 13 miejscowości. Są to m.in. Wyjmka, Bachmutskij, Krasnaja Hora, Bachmut, Majorsk, Andrijewka, Pierwomajski, Wesely, Kamianka, Pobyeda, Newelsky, Nowomychajłówka i Ternowy Podiw - podaje agencja Ukrinform, powołując się na Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Według ukraińskiego sztabu wojska rosyjskie starając się utrzymać tymczasowo zajęte terytoria koncentrują swoje wysiłki na próbach zakłócenia działań ukraińskiej armii w określonych kierunkach, jednocześnie prowadząc działania ofensywne na kierunkach Bachmutu i Awdijiwki.

 • 19:12

  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy poinformowało, że w każdej wyzwolonej spod rosyjskiej okupacji miejscowości znajdowała się izba tortur "w takiej czy innej formie". Szef MSW Jewgienij Jenin powiedział, że Rosjanie często urządzali katownie na posterunkach policji, gdzie przetrzymywali ludzi w strasznych warunkach, szydząc z nich.

  Ostatnio siły ukraińskie odkryły miejsce tortur na terenie ośrodka wypoczynkowego w pobliżu wsi Nowoplatoniwka. Był to dół o głębokości 3-4 metrów, gdzie katowano więźniów i wykonywno na nich egzekucje. Śledczy znaleźli tam ciała dwóch mężczyzn przykutych do siebie kajdankami - przekazał minister, cytowany przez agencję Ukrinform.

 • 18:36

  Ukraiński parlament (Rada Najwyższa) przyjął uchwałę uznającą Wyspy Kurylskie na Oceanie Spokojnym za integralną część terytorium Japonii, znajdującą się pod rosyjską okupacją - powiadomił portal RBK-Ukraina za deputowanym do Rady Jarosławem Żełezniakiem.

 • 17:58

  Pracownicy sfery budżetowej na okupowanych przez rosyjskie wojska terenach obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy są zmuszani do zapisywania się do kremlowskiej partii Jedna Rosja, jeśli ktoś odmawia, grozi mu się zwolnieniem z pracy, a nawet mobilizacją na wojnę - powiadomił rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

 • 17:53

  Wykorzystywanie przez Rosję energii jako broni wymaga od Unii Europejskiej działania na wielu polach - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel na konferencji prasowej podsumowującej nieformalny szczyt przywódców UE w Pradze.

 • 17:52

  Decyzja o uhonorowaniu Pokojową Nagrodą Nobla organizacji pozarządowych z Ukrainy i Rosji oraz obrońcy praw człowieka z Białorusi zrównuje ofiarę agresji z państwami, które jej dokonują - oświadczyli doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak i kończący misję ambasador w Niemczech Andrij Melnyk.

 • 15:46

  Białoruska armia nie zaatakuje Ukrainy; my, opozycjoniści jesteśmy tego pewni, ponieważ wśród naszego narodu, wśród żołnierzy nie ma antyukraińskich nastrojów – powiedziała PAP w Paryżu przywódczyni opozycji na Białorusi Swiatłana Cichanouska.

 • 13:54

  Szefowa komisji obrony Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann podczas wizyty na Ukrainie ponowiła żądanie dostarczenia temu krajowi czołgów i bojowych wozów piechoty, aby mógł odpierać rosyjską inwazję. Ukraina nadal potrzebuje wsparcia z naszej strony, aby przetrwać zimę - oświadczyła niemiecka deputowana.

 • 12:34

  Dobre poranne wieści. Jesteśmy dumni z przyznania nam Pokojowej Nagrody Nobla. To dowód uznania dla pracy wielu obrońców praw człowieka na Ukrainie i nie tylko - napisało ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich.

 • 11:52

  Władze Rosji zmobilizowały 500 kryminalistów, by wzmocnić swoje wojska w okupowanej części obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 • 11:20

  Kreml zachował się jak diler narkotykowy, bo początkowo oferował bardzo tani gaz, jednak teraz już znamy jego prawdziwą cenę. Jest nią krew żołnierzy, kobiet i dzieci w Ukrainie i nadchodząca trudna zima w Europie, gdy ceny gazu i elektryczności na całym kontynencie będą bardzo wysokie. Oto cena porozumienia między Niemcami a Rosją - powiedział premier Mateusz Morawiecki w opublikowanym wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CNBC.

 • 11:02

  Laureatami Pokojowej Nagrody Nobla zostali białoruski opozycjonista Aleś Bialacki, rosyjska organizacja Memoriał i ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich.

 • 10:42

  Na wyzwolonych terenach obwodu charkowskiego, na północnym wschodzie Ukrainy, pracują polscy eksperci, którzy dokumentują rosyjskie zbrodnie. Za kilka tygodni międzynarodowi specjaliści będą mogli pracować w Łymanie w obwodzie donieckim – poinformował minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski.

 • 10:41

  Będę domagał się od państw Unii Europejskiej, by przeznaczyły więcej pieniędzy na wsparcie wojskowe dla Ukrainy - zapowiedział wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell przed rozpoczęciem szczytu UE w Pradze.

 • 10:22

  Zachód musi zbudować silne zdolności odstraszania, aby mieć pewność, że Rosja nie będzie chciała ryzykować rozszerzenia wojny - powiedział prezydent Litwy Gitanas Nauseda przed rozpoczęciem nieformalnego szczytu Rady Europejskiej w Pradze.

 • 10:21

  Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn w komunikacie przesłanym do PAP zaznaczył, że w obwodzie kaliningradzkim narasta wśród mieszkańców "niezadowolenie i frustracja" związana z wojną Rosji przeciwko Ukrainie.

  "Mieszkańcy są świadomi działań rosyjskiej propagandy. Dociera bowiem do nich prawdziwy obraz inwazji Rosji przeciwko Ukrainie. Mają oni dużo łatwiejszy niż pozostali mieszkańcy Rosji dostęp do faktycznych informacji o działaniach Kremla" - przekazał.

 • 9:33

  Od początku wojny w Ukrainie do Polski wjechało z tego kraju 6,836 miliona osób, a z Polski do Ukrainy wyjechało ponad 5,055 miliona osób - poinformowała Straż Graniczna.

 • 9:31

  Dużą część sprzętu ukraińskiego wojska stanowi ten zdobyty w walce, a w przypadku czołgów jest to ponad połowa. To, że siły rosyjskie nie niszczą ich, zanim wpadną w ręce ukraińskie, źle świadczy o wyszkoleniu Rosjan - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Ponownie wykorzystywany przejęty rosyjski sprzęt stanowi obecnie dużą część ukraińskiego sprzętu wojskowego. Od rozpoczęcia inwazji Ukraina zdobyła prawdopodobnie co najmniej 440 rosyjskich czołgów podstawowych i około 650 innych pojazdów opancerzonych. Ponad połowę obecnie używanych przez Ukrainę czołgów mogą stanowić przechwycone pojazdy" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  "Niezdolność rosyjskich załóg do zniszczenia nieuszkodzonego sprzętu przed wycofaniem się lub poddaniem podkreśla słaby stan wyszkolenia i niski poziom dyscypliny bojowej. W sytuacji, gdy rosyjskie formacje są mocno nadwyrężone w kilku sektorach, a oddziały coraz bardziej zdemoralizowane, Rosja prawdopodobnie nadal będzie tracić ciężką broń" - dodano.

 • 9:00

  Jeszcze możecie uratować Rosję przed tragedią, a armię przed poniżeniem i hańbą - powiedział ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w opublikowanym apelu skierowanym do rosyjskich żołnierzy.

  - Okłamano was i zdradzono. Obiecali wam lekki spacer, a posłali w pułapkę. Płacicie krwią za czyjeś fantazje i fałszywe cele – mówił minister obrony Ukrainy w wygłoszonym w języku rosyjskim wezwaniu do wojskowych armii agresora.

  - Teraz was nie słuchają. Bo posłuchać was teraz, to znaczy przyznać się do błędów. A w Moskwie nie lubią prawdy. Łatwiej im jest opowiadać, jak bohatersko zginęliście w bitwie z wymyślonymi pułkami NATO – kontynuował Reznikow. Podkreślił, że "kraje NATO dostarczają Ukrainie broń, ale walczą tą bronią ukraińscy wojskowi".

 • 8:11

  W ciągu minionej doby w obwodzie donieckim dwie osoby cywilne zginęły, a siedem zostało rannych w wyniku rosyjskich ostrzałów – powiadomił szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Pawło Kyryłenko.

 • 7:43

  Do 11 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ataków rakietowych na Zaporoże, na południowym wschodzie Ukrainy, które siły rosyjskie przeprowadziły w nocy ze środy na czwartek - podała ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS). Władze informują o kolejnych atakach na to miasto przy użyciu irańskich dronów.

 • 7:42

  Irańskie drony nie przynoszą Rosji asymetrycznych wyników, jakie zachodnie uzbrojenie daje Ukrainie, i nie będą raczej miały znacznego wpływu na przebieg wojny – ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  Przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksij Hromow poinformował w czwartek, że wojska rosyjskie użyły 86 irańskich dronów Shahed-136, z czego 60 proc. zostało już zniszczonych przez siły ukraińskie. Pod koniec sierpnia źródła wywiadowcze w USA oceniały, że Iran przekazał Rosji setki dronów.

 • 6:41

  W piątek przywódcy 27 krajów UE spotkają się na nieformalnym szczycie Rady Europejskiej w Pradze. Będą rozmawiać między innymi o agresji Rosji na Ukrainę.

 • 4:53

  Prezydent USA ostrzegł w czwartek, że ryzyko nuklearnego Armagedonu jest najwyższe od czasu kryzysu kubańskiego z 1962 roku. Joe Biden podkreślił, że Władimir Putin to człowiek, którego zna dość dobrze, i rosyjski przywódca "nie żartuje, kiedy mówi o użyciu taktycznej broni jądrowej, broni biologicznej lub chemicznej". Prezydent USA zasugerował, że groźba ze strony Putina jest realna, "ponieważ jego wojsko jest – można powiedzieć – nieefektywne".

 • 4:53

  Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield powiedziała podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, że najemnicy z tzw. Grupy Wagnera eksploatują zasoby naturalne w Afryce, a "te nieuczciwe zdobycze są wykorzystywane do finansowania machiny wojennej Moskwy w Afryce, na Bliskim Wschodzie i na Ukrainie".

 • 4:53

  Departament Obrony USA nie otrzymał żadnych informacji, które wskazywałyby, że przywódca Rosji Władimir Putin zdecydował się zrealizować groźby użycia broni jądrowej w wojnie z Ukrainą - powiedział rzecznik Pentagonu generał Patrick Ryder.

 • 4:53

  Do siedmiu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ostrzału Zaporoża na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował szef władz obwodowych Ołeksandr Staruch. Pięć osób uważa się za zaginione.

 • 4:52

  Ukraińskie wojsko holuje rosyjski czołg

  Ukraińskie wojsko holuje rosyjski czołg

  Ukraińskie wojsko holuje rosyjski czołg

 • 4:51

  Rosyjski przewoźnik Nordwind Airlines wznowił bezpośrednie loty na Kubę. W związku z zamknięciem europejskiej przestrzeni powietrznej dla samolotów z Rosji na Karaiby docierają one przez Arktykę - donoszą kubańskie media. Zgodnie z informacją opublikowaną przez niezależny kubański portal 14ymedio, rosyjski przewoźnik Norwind Airlines po wielomiesięcznej przerwie wznowił w październiku bezpośrednie loty czarterowe z Rosji do miasta Varadero na Kubie oraz na wyspę Cayo Coco.

 • 4:51

  Widzimy, jakie wysiłki Turcja wykonuje, żeby wesprzeć Ukrainę poprzez sprzedaż np. swoich dronów Bayraktarów; na pewno prezydent Recep Tayyip Erdogan nie chce świata, w którym państwo kolonialne, jakim jest Rosja, mogło napadać innych sąsiadów - powiedział w Pradze premier Mateusz Morawiecki.

 • 4:51

  Wojska rosyjskie zastosowały w walkach na Ukrainie 86 irańskich dronów typu Shahed-136, 60 procent z nich zostało zniszczonych – powiadomił przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

 • 4:50

  Rosyjski opozycjonista, pisarz i historyk Władimir Kara-Murza, który od kwietnia przebywa w areszcie w związku z "rozpowszechnianiem fałszywych informacji o siłach zbrojnych", został oskarżony o zdradę stanu, politykowi grozi kara 20 lat więzienia - poinformowała agencja AP.

  Władimir Kara-Murza junior to znany opozycjonista, były współpracownik Borysa Niemcowa

Autorka/Autor:asty, pp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: AFU StratCom/Telegram

Tagi:
Raporty: