Ukraińcy twierdzą, że zestrzelili w okolicach Bachmutu rosyjski myśliwiec Su-34

Aktualizacja:
Autor:
asty,
momo,
tas/dap
Źródło:
TVN24, PAP, Reuters

Sobota jest 283. dniem ataku Rosji na Ukrainę. Na obrzeżach Bachmutu w obwodzie donieckim ukraińska straż graniczna zestrzeliła wrogi myśliwiec Su-34. Los rosyjskich pilotów jest jak dotąd nieznany - poinformowała Państwowa Służba Graniczna Ukrainy, cytowana przez agencję Ukrinform. Wartość zniszczonej maszyny jest szacowana na 50 mln dolarów. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:13

  Dziękujemy za uwagę. Zapraszamy do śledzenia niedzielnej relacji:

 • 5:00

  Prezydent Rosji Władimir Putin był zaskoczony taką porażką jego sił zbrojnych na Ukrainie, co może na pewien czas doprowadzić do zawężenia jego celów w kierunku ukraińskim - powiedziała w sobotę na dorocznym Forum Obrony Narodowej w Kalifornii dyrektor wywiadu narodowego USA Avril Haines.

  - Naprawdę myślę, że teraz dowiaduje się on coraz więcej o wyzwaniach stojących przed rosyjską armią. Ale nadal nie jest dla nas jasne, czy na tym etapie ma pełne pojęcie o tym, jak niebezpieczne one są - mówiła Haines. Podkreśliła, że rosyjskim żołnierzom brakuje amunicji, sprzętu i innego zaopatrzenia.

  Haines zauważyła również, że cele polityczne Putina na Ukrainie najwyraźniej się nie zmieniły. Wywiad USA uważa jednak, że Putin może zostać zmuszony do "tymczasowego ograniczenia krótkoterminowych celów wojskowych z myślą, że będzie mógł do nich wrócić później".

 • 4:04

  Na konferencji prasowej w Kijowie podsekretarz stanu USA Victoria Nuland podkreśliła, że po groźbach Putina użycia broni nuklearnej, które padły latem i jesienią, świat próbował przekonać Federację Rosyjską, by nie robiła nieodwracalnego kroku. - Nie tylko Stany Zjednoczone, ale także inni członkowie G7 udali się na Kreml z sygnałami, że szerzenie tego jest absolutnie niedopuszczalne i nieodpowiedzialne -powiedziała.

  - Rosja już stała się pariasem, ale daliśmy jasno do zrozumienia, że użycie broni nuklearnej będzie miało reakcję i konsekwencje na niespotykanym poziomie. Nasza reakcja była zjednoczona, a potem Rosja przeszła na zasadniczo inną broń, rozpoczynając ataki na obiekty infrastruktury - mówiła podsekretarz stanu USA.

  Według Nuland armia rosyjska wszechstronnie demonstruje własną słabość, co dotknie kraje na całym świecie, które budują swoje armie przy pomocy rosyjskich systemów obronnych. - Wyraźnie widać słabość armii rosyjskiej. Spójrzcie, co się dzieje pod Bachmutem. Wygląda to jak wojna okopowa z czasów I wojny światowej. "Potężna" armia rosyjska, jaką miała być, przyjmuje nowych rekrutów i zmusza ich do codziennego wychodzenia z okopów, by stawić czoła śmierci. A armia ukraińska po prostu przeżuwa całą tę nową ludzką siłę - powiedziała.

  - Kraj taki jak Indie, którego siły lądowe dysponują rosyjską bronią, może nigdy nie otrzymać części zamiennych do zakupionego sprzętu, ponieważ Rosja w pełni wykorzystuje swój potencjał - oceniła.

 • 2:50

 • 1:07

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) opublikowała w sobotę listę 10 przedstawicieli Cerkwi Prawosławnej Ukrainy lub osób blisko z nią związanych, które zostały objęte sankcjami ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, zatwierdzonymi przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

  Według SBU większość z tych osób przebywa obecnie na czasowo okupowanych terytoriach Ukrainy lub za granicą. Sankcjami zostały objęte, ponieważ wysuwały różne inicjatywy antyukraińskie, w szczególności: proponowały włączenie kierowanych przez siebie diecezji do Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, zgodziły się na współpracę z władzami okupacyjnymi, promowały narrację prorosyjską, usprawiedliwiały militarną agresję Rosji na Ukrainie.

  Środki ograniczające wobec tych osób są wprowadzane na okres pięciu lat i będą dotyczyły blokady aktywów, ograniczenia operacji handlowych, zablokowania wycofywania kapitału poza granice Ukrainy itp. Ponadto wszyscy są pozbawieni odznaczeń państwowych Ukrainy, a także innych form uznania.

 • 22:45

  Na okupowanych ukraińskich terytoriach Rosja zebrała prawie 6 mln ton pszenicy, przez co Ukraina straciła zbiory o wartości co najmniej miliarda dolarów - wynika z badania zdjęć satelitarnych przeprowadzonego przez program bezpieczeństwa żywnościowego NASA, które opisała w sobotę agencja Bloomberga.

 • 20:22

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uważa, że wyznaczenie górnego pułapu ceny rosyjskiej ropy na poziomie 60 dolarów "nie jest poważną decyzją". Jak stwierdził Zełenski, to poziom zupełnie komfortowy dla budżetu państwa-agresora. Rosyjski budżet otrzyma rocznie 100 mld dol.arów.

  - Te pieniądze zostaną przeznaczone nie tylko na wojnę i dalsze sponsorowanie przez Rosję innych terrorystycznych reżimów i organizacji. Te pieniądze zostaną przeznaczone na dalszą destabilizację tych krajów, które teraz starają się uniknąć poważnych decyzji – powiedział Zełenski w wystąpieniu opublikowanym na Telegramie.

 • 19:32

  Na obrzeżach Bachmutu w obwodzie donieckim ukraińska straż graniczna zestrzeliła wrogi myśliwiec Su-34. Los rosyjskich pilotów jest obecnie nieznany - poinformowała Państwowa Służba Graniczna Ukrainy, cytowana przez agencję Ukrinform.

  Wartość zniszczonej maszyny jest szacowana na 50 mln dolarów.

 • 17:18

  Rosja zgromadziła flotę ponad 100 starzejących się tankowców, aby za ich pomocą obchodzić ograniczenia na sprzedaż ropy, które Zachód nałożył na Moskwę po jej inwazji na Ukrainę - podał brytyjski dziennik "Financial Times", przywołując opinie analityków rynku.

  Gromadzenie czegoś, co branża naftowa nazywa "flotą cieni", jest próbą przezwyciężenia nowych międzynarodowych ograniczeń w sprzedaży ropy - wyjaśnia "Financial Times", przypominając, że restrykcje te obejmują wchodzący w życie w poniedziałek w UE zakaz importu ropy drogą morską oraz nowy, uzgodniony w piątek w przez UE i G7 globalny pułap cenowy na poziomie 60 dolarów za baryłkę.

 • 16:13

  Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu przyleciał do Mińska na rozmowy z ministrem obrony Białorusi Wiktarem Chreninem – informują media państwowe i niezależne.

  Tematem spotkania były "aktualne zagadnienia dwustronnej współpracy wojskowej i wojskowo-technicznej". Szczegółów nie podano.

  Informując o wizycie Szojgu, białoruskie media państwowe powiadomiły o podpisaniu protokołu o zmianach w białorusko-rosyjskim porozumieniu o wspólnych działaniach na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa regionalnego w sferze wojskowej (z 19 grudnia 1997 roku).

 • 15:22

  Rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow poinformował, że "Władimir Putin z czasem odwiedzi Donbas" - relacjonuje propagandowa agencja TASS. Kreml nie podał żadnych szczegółów, w tym terminów ewentualnej wizyty rosyjskiego przywódcy na okupowanych ukraińskich terenach.

  Pieskow powiedział również, że "mobilizacja w Rosji została zakończona" i że "nowej informacji w tej sprawie nie ma".

 • 14:07

  Rozmowy pokojowe z Rosją, w czasie których rosyjscy żołnierze będą nadal w Ukrainie, mogą być wykorzystane przez Władimira Putina do odbudowy wojsk - ostrzegł brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly w wywiadzie dla "Daily Telegraph".

  Zapytany, czy uważa, że w ciągu najbliższego roku może dojść do merytorycznych rozmów pokojowych na temat wojny w Ukrainie, Cleverly odparł, że naprawdę trudno powiedzieć. - Musimy być bardzo, bardzo ostrożni, jeśli rozmowy "pokojowe" - i używam słowa "pokojowe" w cudzysłowie - są inicjowane przez Putina - ostrzegł.

  Jak wyjaśnił Cleverly, istnieje ryzyko, że "zawieszenie broni w rzeczywistości wykorzystane będzie przez Putina do szkolenia kolejnych wojsk i do produkcji większej ilości amunicji, do odbudowy jego uszkodzonych sił zbrojnych i do ponownego uzbrojenia sił zbrojnych".

 • 13:42

  Niektóre rosyjskie pociski rakietowe są wysyłane na Ukrainę prosto z taśmy produkcyjnej. Wśród używanego uzbrojenia są pociski wyprodukowane w sierpniu br. - powiedział przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skibicki.

  - Niektóre pociski idą do użytku wprost z taśmy produkcyjnej. To, na ile ich wystarczy, zależy w dużym stopniu od produkcji. W porównaniu z okresem sprzed wojny produkcja spadła, ale niestety, Rosja w wyniku obchodzenia sankcji gospodarczych jest jeszcze w stanie produkować pewną liczbę pocisków manewrujących i innej broni używanej przeciwko naszemu państwu - powiedział Skibiski.

  Przedstawiciel wywiadu powtórzył wcześniejszą ocenę, że przy niektórych rodzajach uzbrojenia Rosja wykorzystuje już rezerwę strategiczną, czyli 30-procentową pulę, która powinna stale pozostawać na wyposażeniu sił zbrojnych.

 • 13:27

  W ciągu ostatniej doby armia rosyjska straciła w Ukrainie 510 żołnierzy - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. Straty od początku inwazji zbrojnej sięgnęły 90600 rosyjskich żołnierzy - podano w komunikacie.


 • 13:15

  Jedna osoba zginęła, a sześć zostało rannych w wyniku rosyjskich ostrzałów w ciągu ostatniej doby - poinformował zastępca szefa biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tomaszenko.

  Rosjanie atakowali w obwodach donieckim, charkowskim i chersońskim.

 • 12:36

  Na Białorusi trwa koncentracja regionalnego zgrupowania wojsk Rosji i Białorusi. Armia ukraińska śledzi sytuację i przygotowuje się do reagowania - powiedział dowódca ukraińskich Sił Połączonych (armii i oddziałów ochotniczych) generał Serhij Najew.

  Dowódca zapewnił, że "na razie nie ma zagrożenia ze strony Białorusi". Armia ukraińska wzmacnia obronę i zdolność na wypadek, gdyby to zagrożenie wzrosło. - Stale śledzimy sytuację i przygotowujemy nasze siły do adekwatnego reagowania - podkreślił generał.

  Chociaż siły białoruskie nie wsparły wojsk Rosji w inwazji na Ukrainę, reżim Alaksandra Łukaszenki udostępnił terytorium swojego państwa na potrzeby Moskwy. Z Białorusi przeprowadzono pod koniec lutego natarcie na północ Ukrainy, w tym na obwód kijowski. Jednostki rosyjskie dokonywały też stamtąd ostrzałów rakietowych ukraińskich miast, w tym obiektów cywilnych.

 • 12:03

  W Chersoniu uruchomiono w sobotę korytarz wodny do ewakuacji ludzi, znajdujących się na okupowanym przez Rosję lewym (wschodnim) brzegu rzeki Dniepr. Korytarz, którym można będzie przedostać się na tereny kontrolowane przez Ukrainę, będzie otwarty do poniedziałku.

 • 11:15

  Zdobycie miasta Bachmut w obwodzie donieckim Ukrainy stało się dla Rosji priorytetem, choć miałoby ograniczoną wartość operacyjną, a podejmowane w tym celu wysiłki są nieproporcjonalnie duże w stosunku do korzyści - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Siły rosyjskie nadal inwestują dużą część swojego ogólnego wysiłku wojskowego i siły ognia w około 15-kilometrowy sektor okopanej linii frontu wokół miasta Bachmut w obwodzie donieckim. Rosyjski plan zakłada prawdopodobnie okrążenie miasta z taktycznymi posunięciami na północ i południe" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  Wskazano, że w ostatnich dniach Rosja najprawdopodobniej poczyniła niewielkie postępy na południowej osi tego natarcia, gdzie stara się umocnić ograniczone przyczółki na zachód od bagnistego terenu wokół niewielkiej rzeki Bachmutka.


  "Kampania jest nieproporcjonalnie kosztowna w stosunku do możliwych zysków. Istnieje realna możliwość, że zdobycie Bachmutu stało się dla Rosji przede wszystkim symbolicznym, politycznym celem"

 • 10:25

  Przyjęty przez UE, G7 i Australię limit ceny na rosyjską ropę naftową na poziomie 60 dolarów za baryłkę powinien zostać obniżony do 30 dolarów, by szybciej zniszczyć gospodarkę Rosji - przekazał w sobotę Andrij Jermak, szef gabinetu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

 • 8:34

  Rosja próbuje wykorzystać chęć krajów zachodnich, by doszło do negocjacji w wojnie z Ukrainą i dąży do sytuacji, w której Zachód pójdzie na ustępstwa w celu zachęcenia Moskwy do rozmów - pisze amerykański Instytut Badań nad Wojną w najnowszym raporcie.

  "Rosja usiłuje korzystać na chęci Zachodu do negocjacji i stworzyć dynamikę, w której oficjele zachodni będą czuli presję, by pójść na wyprzedzające ustępstwa w celu zwabienia Rosji do stołu negocjacyjnego" - ocenia ISW w analizie opublikowanej w piątek wieczorem (czasu lokalnego).

 • 7:28

  Od początku inwazji Rosji na Ukrainę w Europie zatrzymano szereg szpiegów pracujących dla Moskwy. Tygodnik "Spiegel” szacuje, że na Zachodzie żyją dziesiątki tysięcy osób, pracujących dla rosyjskich służb wywiadowczych FSB, SWR czy wojskowego GRU.

  Według "Spiegla" rosyjscy szpiedzy, nazywani "nielegałami" lub "śpiochami", to najczęściej mężczyźni i kobiety o dokładnie spreparowanych życiorysach, którzy czasem jeszcze od czasów sowieckich żyją spokojnie na Zachodzie, mocno zintegrowani z lokalnymi społecznościami.

  Eksperci przywoływani przez "Bild" szacują, że w samych Niemczech może działać obecnie od dwustu do nawet dwóch tysięcy rosyjskich agentów.


  "Widać zakres agresywnych rosyjskich działań wywiadowczych w całej Europie. Prawdopodobnie wiemy tylko o dziesięciu procentach ich poczynań"

 • 7:10

  Metropolita Epifaniusz, zwierzchnik autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej Ukrainy, wyraził przekonanie, że modlitwa po ukraińsku zabrzmi w Ławrze Peczerskiej, gdzie obecnie swą siedzibę ma Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego.

  "Przejdziemy tę drogę pokojowo i spokojnie, i w świętym miejscu naszego narodu zabrzmi nareszcie codzienna modlitwa w języku ojczystym" - napisał metropolita w komentarzu na Facebooku w piątek wieczorem. Będzie to - dodał - modlitwa "o zwycięstwo, sprawiedliwy świat, wygonienie agresorów rosyjskich i dobro dla Ukrainy".

  Metropolita skomentował w ten sposób zarejestrowanie w piątek Ławry Peczerskiej w Kijowie jako monastyru kierowanej przez niego Cerkwi.

 • 7:00

 • 5:45

 • 5:29

 • 4:33

  Sytuacja w Ukrainie. Aktualne mapy.

 • 4:33

  Hiszpania wysłała w piątek na Ukrainę grupę oficerów służb policyjnych, którzy wezmą udział w badaniu popełnionych w tym kraju przez rosyjskie wojska zbrodni wojennych - poinformowało hiszpańskie MSW.

 • 4:33

  Prezydent Ukrainy spotkał się w piątek po południu w Kijowie z grupą byłych ukraińskich jeńców i wręczył im odznaczenia. - To był wyjątkowy dzień w wyjątkowym tygodniu - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  W tym tygodniu doszło między Rosją i Ukrainą do kolejnych wymian jeńców. W ten sposób, jak poinformował Zełenski, od początku wojny z rosyjskiej niewoli powróciło już w sumie 1331 ukraińskich żołnierzy.

 • 4:33

  Na Ukrainę dotarły z Hiszpanii pierwsze rakietowe wyrzutnie przeciwlotnicze Hawk - poinformował ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow po spotkaniu w Odessie z szefową hiszpańskiego resortu obrony Margaritą Robles. Amerykański przeciwlotniczy system rakietowy średniego zasięgu Hawk pochodzi z lat 60. ubiegłego stulecia, ale był wielokrotnie modernizowany.

 • 4:32

 • 4:32

  Minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko zaprzeczył, by doszło do przekazania Ławry Peczerskiej w Kijowie, gdzie ma swą siedzibę Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego (UCP PM), autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej Ukrainy (CPU).

  Wcześniej CPU podała, iż Ławra Peczerska została zarejestrowana jako jej monastyr. Służby prasowe CPU przekazały, że zgodnie z zapisem w rejestrze zwierzchnikiem klasztoru jako osoba prawna będzie zwierzchnik tej Cerkwi metropolita Epifaniusz.

  Informacje te zbiegają się z doniesieniami, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) objęła sankcjami metropolitę Pawła (Łebedzia), zwierzchnika Ławry Peczerskiej. W ostatniej dekadzie listopada SBU przeprowadziła "działania kontrwywiadowcze" na terenie Ławry i innych obiektów UCP PM.

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w czwartek, że RBNiO poleciła, by rząd przedłożył parlamentowi projekt ustawy o zapobieganiu działalności organizacji religijnych powiązanych z ośrodkami wpływu Federacji Rosyjskiej w Ukrainie.

 • 4:32

  Trudno jest przewidzieć, kiedy sankcje uderzą w rosyjską gospodarkę najmocniej, ale jest pewne, że to się stanie - powiedziała główna ekonomistka Departamentu Stanu dr Emily Blanchard. Dodała, że z powodu wojny PKB Rosji będzie pod koniec dekady co najmniej o 20 proc. niższe.

  Blanchard podczas konferencji prasowej przedstawiła długoterminowe prognozy dla rosyjskiej gospodarki, przewidując głęboką stratę potencjału, odpływ kapitału, siły roboczej i inwestycji.


 • 4:31

  Działania Rosji wskazują, że jest zdeterminowana, by w dalszym ciągu zabijać ukraińskich cywilów - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Jak dodał, pokazuje to, że Rosja nie jest gotowa do rozmów w sprawie zakończenia wojny.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, momo, tas/dap

Źródło: TVN24, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości