Prawie 40 osób rannych w rosyjskim ataku. Wojsko: zestrzeliliśmy 21 z 33 rakiet

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Sobota jest 325. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Naczelny dowódca ukraińskiej armii, generał Wałerij Załużny, poinformował, że obrona przeciwlotnicza Ukrainy zniszczyła w sobotę 21 z 33 pocisków odpalonych przez Rosję w prowadzonym od godzin porannych zmasowanym ataku rakietowym. Zniszczona została część wielokondygnacyjnego budynku mieszkalnego w mieście Dniepr w środkowo-wschodniej części kraju. Najnowsze informacje mówią o 39 rannych, wśród których jest siedmioro dzieci, oraz o pięciu zabitych. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 1:07

  Biuro brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka sprecyzowało w sobotę późnym wieczorem, że Ukraina otrzyma w najbliższym czasie 14 czołgów Challenger 2, a także ogłosiło przekazanie około 30 samobieżnych armatohaubic AS90.

  O planie przekazania czołgów Sunak poinformował prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w rozmowie telefonicznej, którą przeprowadzili w sobotę przed południem.

  W wydanym komunikacie dodano, że w najbliższych dniach Wielka Brytania rozpocznie przeszkolenia ukraińskich żołnierzy w zakresie obsługi przekazywanych czołgów i armatohaubic, zaś szczegóły dotyczące tego, kiedy ta broń trafi na Ukrainę, zostaną przedstawione przez ministra obrony Bena Wallace'a w Izbie Gmin w poniedziałek.

 • 0:20

  - Uważam, że nadszedł moment, aby papież odwiedził Ukrainę i dał w ten sposób bardzo mocny sygnał, że to Rosja musi zatrzymać to, co zaczęła - oświadczył w sobotę we włoskiej telewizji szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. Opinię tę wyraził w dniu zmasowanych rosyjskich ataków, między innymi na Dniepr, obwód lwowski i charkowski.

  W rozmowie z włoską stacją informacyjną Sky Tg24 współpracownik prezydenta Wołodymyra Zełenskiego mówił też: - Doceniamy wszystkie inicjatywy pokojowe, także te, z którymi wystąpił papież.

 • 22:04

  Rosja niespodziewanie wyprowadziła na Morze Czarne 10 okrętów wojennych, które były zacumowane w porcie wojennym w Noworosyjsku - podały rumuńskie media.

 • 22:03

  Po brytyjskiej zapowiedzi dostarczenia Ukrainie czołgów Challenger 2 coraz więcej polityków w Niemczech domaga się dostarczenia temu krajowi czołgów Leopard 2 - pisze portal t-online. Są wśród nich politycy partii Zielonych i FDP, które razem z SPD tworzą niemiecki rząd.

 • 21:10

  Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby powstrzymać rosyjski faszyzm, tak jak kiedyś wolny świat powstrzymał nazizm - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w sobotę w wieczornym wystąpieniu wideo, dostępnym na jego stronie internetowej.

 • 18:53

  Obrona przeciwlotnicza Ukrainy zniszczyła w sobotę 21 z 33 pocisków, odpalonych przez Rosję w prowadzonym od godzin porannych zmasowanym ataku rakietowym – poinformował naczelny dowódca ukraińskiej armii, generał Wałerij Załużny.

  W godzinach porannych Rosja zaatakowała Kijów z użyciem rakiet S-400/S-300, które odpalone zostały z kierunku północnego – przekazał wojskowy. Następnie, w godzinach popołudniowych i wieczornych, Rosjanie zastosowali broń precyzyjną: pociski manewrujące Ch-101/Ch-555/Ch-22, pociski manewrujące Kalibr oraz pociski Ch-59. Zostały one wykorzystane do uderzeń w obiekty infrastruktury krytycznej – podkreślił Załużny.

  "Ogółem wróg dokonał blisko 28 ataków z użyciem rakiet różnych klas oraz pięciu ataków z użyciem kierowanych rakiet lotniczych. Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły 18 rakiet manewrujących i trzy kierowane rakiety lotnicze" – napisał generał w Telegramie.

  W wyniku zmasowanego ataku rakietowego Rosji na Ukrainę w sobotę późnym popołudniem zniszczona została część wielokondygnacyjnego budynku mieszkalnego w mieście Dniepr w środkowo-wschodniej części kraju. Najnowsze informacje mówią o 39 rannych, wśród których jest siedmioro dzieci oraz pięciu zabitych.

 • 18:50

  Obrona przeciwlotnicza Ukrainy zniszczyła w sobotę 21 z 33 pocisków, odpalonych przez Rosję w prowadzonym od godzin porannych zmasowanym ataku rakietowym – poinformował naczelny dowódca ukraińskiej armii, generał Wałerij Załużny.

 • 18:11

 • 18:10

  Świat musi powstrzymać to zło – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w odpowiedzi na rosyjski atak rakietowy na blok w mieście Dniepr, w wyniku którego zginęło co najmniej pięć, a rannych zostało 27 osób. "Wieczne odpoczywanie wszystkim, których życie odebrał rosyjski terror! Świat musi powstrzymać to zło" – napisał w Telegramie. Poinformował, że w miejscu wydarzenia trwa akcja ratownicza, połączona z rozbieraniem ruin. "Walczymy o każdego człowieka, każde życie" – zapewnił. Prezydent Ukrainy oświadczył także, że winni za ataki na jego kraj zostaną ukarani. "Znajdziemy wszystkich, zaangażowanych w ten terror. Wszyscy poniosą odpowiedzialność. Maksymalną"– dodał.

 • 16:57

  Kolejne rosyjskie ataki. Relacja reportera TVN24 Artura Molędy z Kijowa

 • 16:51

  Wałentyn Rezniczenko, szef obwodowych władz wojskowych, przekazał, że po rosyjskim ataku rakietowym na budynek mieszkalny w mieście Dniepr pięć osób nie żyje, a 27 zostało rannych, w tym sześcioro dzieci.

 • 16:36

  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Mołdawii poinformowało, że w wyniku ostatnich rosyjskich nalotów na Ukrainę na północy kraju znaleziono szczątki pocisków rakietowych. "Po zmasowanym bombardowaniu Ukrainy przez Rosję, patrol policji granicznej odkrył pozostałości ... pocisku, pochodzącego z rosyjskich ataków powietrznych na Ukrainę" – przekazał resort na Facebooku.

 • 16:27

  "Bestie. Rosjanie trafili w blok w Dnieprze. Według wstępnych informacji 10 osób zostało rannych. Dwoje z nich to dzieci. Stan trzech osób jest ciężki. Wszystkie znajdują się w szpitalu" – napisał szef obwodowych władz wojskowych Wałentyn Rezniczenko w Telegramie.

 • 16:19

  Po godzinie 16 w większości obwodów Ukrainy nie ma już alarmów bombowych.

 • 15:52

  "Wróg trafił w obiekt infrastruktury krytycznej w obwodzie lwowskim. Możliwe są problemy z dostawami prądu i wody. Pozostańcie w schronach. Zagrożenie nie minęło!" – napisał w Telegramie szef Lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Maksym Kozycki. Podobne wiadomości nadeszły z obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy. "Odnotowano dwa ataki wrogich rakiet, które trafiły w obiekty krytycznej infrastruktury w obwodzie. Na razie zastosowano awaryjne odłączenia prądu"– poinformował szef administracji obwodowej Ołeh Syniehubow.

 • 15:35

  Mer Kijowa przekazał, że w mieście słychać eksplozje, a rosyjskie rakiety atakuje obrona powietrzna.

 • 15:34

  Reuters, powołując się na przedstawicieli lokalnych władz, przekazał, że do rosyjskich ataków rakietowych doszło także w rejonach Lwowa i Charkowa. Celem ataków były obiekty infrastruktury krytycznej.

 • 15:23

  "(Rosjanie) to nie ludzie, nie ma co najmniej jednej klatki schodowej, pod ruinami znajdują się ludzie, którzy byli w domu w świąteczny dzień" – napisał Tymoszenko w Telegramie. Opublikował zdjęcie częściowo uszkodzonego i spowitego dymem ośmiokondygnacyjnego bloku, na fotografii widać płomienie ognia.

 • 15:22

  Rosyjski pocisk rakietowy uderzył w blok w mieście Dniepr w środkowo-wschodniej części Ukrainy, niszcząc co najmniej jedną klatkę schodową. Po ruinami są ludzie – poinformował po południu Kyryło Tymoszenko, zastępca szefa biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

 • 14:44

  Alarm bombowy na terenie całego kraju ogłosiły w sobotę po południu władze Ukrainy w związku z atakami rakietowymi ze strony Rosji. W Kijowie, który został ostrzelany przez wrogie wojska w godzinach porannych, jest to już drugi alarm w ciągu jednego dnia.

  Portale społecznościowe informują o wybuchach m.in. w Krzywym Rogu oraz aktywności ukraińskiej obrony przeciwlotniczej w obwodach winnickim i chmielnickim w środkowej części kraju. O wysokim zagrożeniu poinformował mer Lwowa Andrij Sadowy.

 • 13:24

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował premierowi Wielkiej Brytanii Rishi Sunakowi za wsparcie dla jego kraju. Szef brytyjskiego rządu poinformował w sobotę, że Londyn przekaże Ukrainie czołgi Challenger-2.

  "Zawsze silne wsparcie ze strony Wielkiej Brytanii (…). W rozmowie z premierem Rishim Sunakiem podziękowałem za decyzje, które nie tylko wzmocnią nas na polu walki, ale i staną się prawidłowym sygnałem dla innych partnerów" – napisał Zełenski na Twitterze.

 • 13:23

  Reporter TVN24 Artur Molęda, który jest w Kijowie, przekazał po godzinie 13, że komunikat wojska dotyczący tego, że oczekiwany jest zmasowany atak rakietowy został sprostowany. - Bombowce Tu-95, które latały nad terytorium Rosji, ale bardzo blisko granicy z Ukrainą, nie przemieściły się na te pozycje z których bezpośrednio wystrzeliwane są pociski w kierunku Ukrainy, więc tu na razie spokój. Wszystkie alarmy zostały odwołane - mówił.

  "Wszystkie alarmy zostały odwołane". Relacja reportera TVN24 z Kijowa

 • 12:58

  Ukraina chce pozyskać od międzynarodowej koalicji tyle czołgów Leopard, by na początek wyposażyć brygadę – powiedział ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba. Jak dodał, już pięć krajów jest gotowych przekazać te czołgi Ukrainie, ale czekają na decyzję Niemiec.

 • 12:37

  Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak poinformował w rozmowie telefonicznej prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o planach przekazania Ukrainie czołgów Challenger 2 - przekazano w komunikacie Downing Street.

  "Premier nakreślił ambicję Wielkiej Brytanii, aby zintensyfikować nasze wsparcie dla Ukrainy, w tym poprzez dostarczenie czołgów Challenger 2 i dodatkowych systemów artyleryjskich. Premier i prezydent Zełenski z zadowoleniem przyjęli inne międzynarodowe zobowiązania w tym tonie, w tym ofertę Polski dostarczenia kompanii czołgów Leopard" - napisano w wydanym po rozmowie oświadczeniu.

  Wcześniej dziennik "The Sun" ujawnił, że chodzi o 12 czołgów, z czego cztery przekazane zostaną natychmiast, a osiem niedługo później. Wielka Brytania jest pierwszym krajem, który przekazuje Ukrainie czołgi zachodniej produkcji.

 • 11:33

  Kijów został zaatakowany w sobotę trudnymi do wykrycia rakietami balistycznymi, które nadleciały z kierunku północnego – oświadczył rzecznik dowództwa sił lotniczych ukraińskiej armii Jurij Ihnat.

  - Są to najpewniej rakiety, które leciały po trajektorii balistycznej z kierunku północnego. Nie mamy możliwości namierzania i zestrzeliwania balistyki – powiedział w programie telewizyjnym.

 • 10:55

  Władze poinformowały o uderzeniu we wsi Kopyliw, 45 kilometrów na zachód od Kijowa. W wyniku ataku nikt nie ucierpiał, jednak fala wybuchowa uszkodziła domy prywatne.

 • 10:55

  Ukraina oczekuje w sobotę zmasowanego ataku rakietowego Rosji – ostrzegł zastępca dowódcy sił lądowych ukraińskiej armii generał Ołeksandr Pawluk.

  "Nie ignorujcie alarmów, oczekiwany jest zmasowany atak rakietowy, niewykluczona możliwość zmiany początkowego kursu wrogich rakiet" – napisał w Telegramie.

 • 10:27

  Tuż po godzinie 10 czasu polskiego odwołano alarm bombowy w Kijowie.

  Mer Kijowia Witalij Kliczko przekazał, że odłamki rosyjskiej rakiety spadły na niezamieszkałe terytorium dzielnicy Hołosijiw.

 • 10:18

  Wojna w Ukrainie a dostawy broni z Zachodu. Dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomir Dębski komentuje

 • 10:05

  Rosja przygotowuje się do długotrwałej wojny, przekierowując gospodarkę i kompleks przemysłu wojskowego na tory wojenne – ocenił wywiad wojskowy Ukrainy.

  "Przeprowadzona przez Putina reorganizacja gospodarki i kompleksu zbrojeniowego świadczy o przejściu Rosji do sytuacji wojennej. Działania te są zorientowane na wzmocnienie potencjału sił zbrojnych oraz stworzenie warunków do przeprowadzenia operacji zaplanowanych na samym początku wojny, których nie udało się zrealizować wojskom okupanta" – przekazał w komunikacie Zarząd Główny Wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy (HUR).

 • 10:00

  W porannej rozmowie w radiu RMF FM premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że "Polacy powinni się obawiać tego, co dzieje się na Ukrainie".

  - Z Białorusi może pójść kolejny atak rosyjski na Ukrainę. Od północy kolejny front, oprócz tego zaporosko-mariupolskiego, donbaskiego, może być otwarty i próba zagrożenia stolicy Ukrainy. To jest realne ryzyko, które biorą pod uwagę nasi sojusznicy amerykańscy, brytyjscy, sojusznicy z NATO, i to jest ryzyko, które my bierzemy pod uwagę. Dlatego umacniamy obecność wojskową na wschodzie Polski – zwrócił uwagę.

 • 9:48

  Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w RMF FM, że w poniedziałek w Berlinie będzie rozmawiał "z przedstawicielami różnych ugrupowań politycznych" na temat przekazania Ukrainie czołgów "Leopard".

 • 9:43

  Rosyjska Flota Czarnomorska przedkłada unikanie zagrożenia dla swoich jednostek nad operacje ofensywne i z tym zapewne jest związane wyjście w morze jej okrętów - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  W codziennej aktualizacji wywiadowczej przekazano, że 11 stycznia grupa co najmniej 10 okrętów rosyjskiej Floty Czarnomorskiej opuściła bazę marynarki wojennej w Noworosyjsku.

  "Biorąc pod uwagę rodzaj i liczbę jednostek wychodzących w morze w tym samym czasie, działanie to jest prawdopodobnie rozproszeniem floty w odpowiedzi na konkretne zagrożenie dla Noworosyjska, które Rosja uważa za zidentyfikowane. Mało prawdopodobne jest, aby rozmieszczenie oznaczało przygotowanie do nietypowych uderzeń wystrzeliwanych z morza pocisków krążących. Jest wysoce mało prawdopodobne, że flota przygotowuje się do operacji desantowych. Flota Czarnomorska w dużej mierze pozostaje unieruchomiona przez postrzegane zagrożenia ze strony Ukrainy i nadal przedkłada ochronę własnych sił nad operacje ofensywne lub patrolowe" - napisano.

 • 9:41

  Sztab Generalny Ukrainy podał zaktualizowany bilans rosyjskich strat na froncie. Przekazano, że w ciągu doby armia okupantów utraciła między innymi 530 żołnierzy i sześć czołgów.

 • 9:33

  Ministerstwo Obrony Ukrainy udostępniło nagranie z obwodu zaporoskiego, na którym widać ostrzelanie ukraińskiej wioski amunicją zapalającą.

 • 9:28

  Szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn chce wykorzystać zdobycie Sołedaru, by zwiększyć swoje wpływy. Resort obrony Rosji próbuje umniejszać jego rolę w wojnie, a Putin prawdopodobnie chce ograniczyć ambicje oligarchy - ocenił amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

 • 9:00

  Mer Kijowa poinformował o eksplozjach w rejonie dniprowskim stolicy Ukrainy.

 • 8:59

  Doradca prezydenta Ukrainy przekazał, że przeprowadzono atak rakietowy na obiekty infrastruktury krytycznej w Kijowie. Dodał, że szczegóły są wyjaśniane.

 • 8:50

  Po serii głośnych wybuchów, które słychać było w centrum stolicy Ukrainy, Kijowie, władze ogłosiły alarm bombowy i poprosiły mieszkańców o przejście do schronów. Na razie nie ma informacji, co było przyczyną eksplozji.

  Wybuchy można było usłyszeć około godziny 9.30 czasu lokalnego (8.30 w Polsce). Dopiero po nich zabrzmiały syreny ostrzegające przed niebezpieczeństwem. Władze ukraińskie zazwyczaj informują o nadchodzących atakach z dużym wyprzedzeniem.

 • 7:47

  Zwiększenie dostaw zachodniej broni dla Ukrainy to przełom, którego można było oczekiwać – ocenił w rozmowie z PAP dyrektor PISM dr Sławomir Dębski.

  Jego zdaniem to "logiczna konsekwencja oceny rosyjskiej agresji i związanych z nią zagrożeń".

 • 7:29

  Władimir Putin jest odpowiedzialny politycznie, moralnie za zbrodnie wojenne, mordy w Ukrainie i absolutnie nie ma dzisiaj pola do rozmów z nim - powiedział PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk, odnosząc się do projektu stanowiska niemieckiej SPD.

  Niemiecka agencja prasowa dpa dotarła do projektu stanowiska SPD, z którego wynika m.in., że rozmowy kanclerza Olafa Scholza z prezydentem Rosji Władimirem Putinem są "słuszne i potrzebne", ponieważ "wojny zwykle nie kończą się na polu bitwy"

 • 6:43

  ISW: W obwodzie donieckim minionej doby siły rosyjskie kontynuowały operacje ofensywne w okolicach Bachmutu, Sołedaru i Awdijiwki.

 • 6:40

  ISW: W obwodzie ługańskim minionej doby siły rosyjskie przeprowadziły ograniczone kontrataki wzdłuż linii frontu Swatowo-Kreminna, podczas gdy siły ukraińskie informowały o kontynuowaniu kontrnatarcia w pobliżu Kreminnej.

 • 6:29

  Portal Ukrainska Prawda przekazał, powołując się na mera Melitopola, że w mieście nad ranem doszło do silnej eksplozji.

 • 4:38

  Ukraińskie wojsko przy granicy z Białorusią

 • 4:38

  Rosja kontynuuje natarcia wokół Krasnej Hory, Ozarianiwki i wschodniego Bachmutu. W okolicach Marinki mamy do czynienia z wyrafinowaną linią frontu – powiedział ekspert Instytutu Badań nad Wojną George Barros. – Rosjanie deklarują przejęcie panowania nad stacją kolejową w Sil – dodał.

 • 4:38

  Wojska rosyjskie dokonały w piątek 55 ataków rakietowych i przy użyciu dronów na obwód sumski na północnym wschodzie Ukrainy - poinformował na Telegramie szef obwodowej administracji wojskowej Dmytro Żywickij.

  Jak sprecyzował atakowane były rejony leżące przy granicy obwodu przy użyciu rakiet wystrzeliwanych ze śmigłowców i ładunków wybuchowych zrzucanych z dronów. Według Żywickiego w rezultacie ataków zniszczonych zostało kilka budynków i uszkodzone linie energetyczne.

 • 4:38

  Przyspieszająca koncentracja sił rosyjskich na Białorusi i planowane ćwiczenia wojsk obu państw powinny uruchomić dodatkowe dzwonki alarmowe - powiedział wiceminister spraw zagranicznych RP Wojciech Gerwel. Jak dodał, takie gromadzenie sił zwiastuje "negatywne konsekwencje".

 • 4:37

  Rosyjskie wojsko pod Sołedarem

  Rosyjskie wojsko pod Sołedarem

  Rosyjskie wojsko pod Sołedarem

 • 4:36

  - 324 dni od inwazji i spójrzmy, jak wszystko w Rosji się zmienia. Gryzą się między sobą, a to jasny sygnał ich upadku. I wyraźna zachęta dla nas wszystkich, żeby wywierać na agresorów więcej presji i zadawać im coraz więcej strat - powiedział Zełenski.

  Prezydent podsumował również "dyplomatyczny maraton" Kijowa, podczas którego w piątek omówił współpracę dwustronną z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą i premierem Albanii Edim Ramą. Zełenski powtórzył również kierowane pod adresem Litwinów podziękowania w dniu, w którym w ramach obchodów Dnia Obrońców Wolności w litewskim Sejmie wręczono mu Nagrodę Wolności. W imieniu Zełenskiego, wyróżnienie odebrał ambasador Ukrainy w Wilnie Petro Beszta.

 • 4:36

  Ciężka bitwa o obwód doniecki Ukrainy jest kontynuowana. Walka o Bachmut, Sołedar i inne miasta wschodu trwa - ogłosił w nagraniu opublikowanym w piątek na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  - Mimo, że wróg skoncentrował na tym odcinku większość swoich sił, nasi żołnierze - wszyscy obrońcy Ukrainy - bronią swojego kraju. Dziękuję wszystkim za wypełnianie swojej służby - powiedział ukraiński prezydent.

 • 4:36

  "Na Ukrainie jest już 30 tysięcy Starlinków, które stały się częścią infrastruktury krytycznej Ukrainy. Dzięki nim Ukraińcy pozostają w kontakcie w miejscach, gdzie zwykła sieć nie działa podczas przerw w dostawie prądu" - oświadczył w piątek na Telegramie minister ds. transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow.

  "Polska pomogła nam w zakupie ostatniej partii składającej się z ośmiu tys. terminali. Setki z nich działają już w 'punktach niezłomności' w całym kraju (miejscach oferujących obywatelom możliwość ogrzania się, naładowania telefonu czy skorzystania z internetu - red.). Kolejna część trafiła do sektora energetycznego i lekarzy" - dodał.

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Telegram/Kyryło Tymoszenko

Tagi:
Raporty: