Ukraińska armia: Rosjanie odczuwają zagrożenie w miejscach, w których stacjonują

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl

Poniedziałek jest 355. dniem inwazji Rosji na Ukrainę. Rosyjskie siły okupacyjne koncentrują swoje główne wysiłki na kierunku zaporoskim i nadal destabilizują region ujścia Dniepru, wysyłając tam grupy sabotażowe i rozpoznawcze w celu rozproszenia działań ukraińskich sił zbrojnych - powiedziała rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk. Powiedziała również, że dowództwo rosyjskie skierowało na okupowaną część obwodu chersońskiego funkcjonariuszy Gwardii Narodowej. Jak stwierdziła Humeniuk, Rosjanie "nie radzą sobie z ruchem oporu i odczuwają zagrożenie w miejscach, w których stacjonują". W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:00

  Rosyjscy turyści, przed którym jesienią Finlandia praktycznie zamknęła granicę i nie wydaje im także nowych wiz, znaleźli sposób na obejście obostrzeń. Wjeżdżają do kraju przez północną Norwegię i udają się na zakupy do Finlandii.

 • 2:59

  Jak zawsze jest pełne wzajemne zrozumienie między nami a polskimi braćmi - oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do ubiegłotygodniowych rozmów z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim.

 • 23:58

  Rosja nie ma obecnie wystarczających sił, aby zaatakować Ukrainę z terytorium mołdawskiego Naddniestrza - powiedział zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana podczas odbywającego się w Berlinie panelu dyskusyjnego poprzedzającego Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa.

 • 22:58

  Rozmawiamy o mechanizmach powołania specjalnego międzynarodowego trybunału ds. rosyjskich zbrodni przeciwko Ukrainie - poinformował Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

 • 21:57

  Zmobilizowani do rosyjskiej armii coraz częściej odmawiają udziału w ofensywie przeciwko Ukrainie - oświadczył Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 • 19:24

  Zwycięstwem będzie nie tylko wyzwolenie ukraińskich terytoriów, ale też doprowadzenie do takiej sytuacji, w której Rosja już nigdy nie będzie mogła napaść na Ukrainę - oświadczył generał Wałerij Załużny, dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Gen. Załużny poinformował w mediach społecznościowych, że rozmawiał przez telefon z gen. Christopherem Cavoli, Naczelnym Dowódcą Sił Sojuszniczych w Europie (SACEUR), w przeddzień spotkania grupy kontaktowej Ramstein, która zajmuje się wsparciem obronnym Ukrainy.

  Jak wskazał, rozmowa dotyczyła m.in. dostaw międzynarodowej pomocy wojskowej dla Ukrainy oraz szkoleń ukraińskich sił na terytorium krajów sojuszniczych. Ukraiński dowódca poinformował gen. Cavoli o sytuacji na froncie rosyjsko-ukraińskiej wojny i o planach dotyczących dalszych działań.

  Załużny dodał, że podzielił się też z rozmówcą swoją wizją zwycięstwa. "Zwycięstwo Ukrainy będzie oznaczać nie tylko wyzwolenie jej terytoriów, ale też stworzenie takich warunków i takich sił zbrojnych, które uniemożliwią Rosjanom napaść na nasze państwo w przyszłości" - oznajmił.

 • 19:10

  W drugiej połowie ubiegłego roku na Ukrainie zginęli trzej znani rosyjscy gangsterzy, którzy od lat 90. XX wieku kierowali zorganizowanymi grupami przestępczymi; mężczyźni byli w najemniczej Grupie Wagnera - powiadomił dziś portal śledczy Bellingcat.

  55-letni Andriej Bierieżnych, pseudonim "Mściciel", zginął w grudniu, około miesiąca po zawarciu kontraktu z wagnerowcami. W latach 1994-2001 Bierieżnych był szefem grupy przestępczej z miasta Bałakowo w obwodzie saratowskim, zajmującej się m.in. morderstwami na zlecenie, rozbojami i handlem bronią. W 2013 roku mężczyzna został skazany na karę 25 lat pozbawienia wolności.

  59-letni Siergiej Maksimienko, pseudonim "Olimpijczyk", również poniósł śmierć w grudniu, po około trzech miesiącach spędzonych na froncie. Od 1997 roku kierował zorganizowaną grupą przestępczą w mieście Penza. W 2014 roku Maksimienkę, podobnie jak Bierieżnycha, skazano na 25 lat więzienia za zabójstwa, stręczycielstwo i wymuszanie haraczy.

  55-letni Igor Kusk, pseudonim "Afgańczyk", walczył w szeregach wagnerowców od lipca 2022 roku. Dziennikarzom śledczym nie udało się uzyskać dokładnej informacji na temat daty śmierci byłego gangstera.

  W latach 90. i na początku XXI wieku Kusk był znany ze swojej kryminalnej działalności w Tatarstanie. Po okresie służby w sowieckiej armii i udziale w wojnie w Afganistanie, w 1998 roku mężczyzna założył w swoim rodzinnym regionie grupę przestępczą. Banda zajmowała się m.in. morderstwami na zlecenie. W 2015 roku Kusk otrzymał wyrok 23 lat kolonii karnej.

  Przypadek tych trzech gangsterów jest szczególny, ponieważ szef wagnerowców, prokremlowski biznesmen Jewgienij Prigożyn, podkreślał, że nie zamierza werbować na front osób powyżej 50. roku życia. Okazało się jednak, że od tej reguły bywają wyjątki. Szczególnie wówczas, gdy najemnikami stawali się ludzie z "doświadczeniem" w kierowaniu brutalnymi gangami - podkreśla Bellingcat.

 • 18:59

 • 18:51

  Rząd Łotwy zdecydował, że samochody skonfiskowane kierowcom prowadzącym pod wpływem alkoholu mogą być przekazywane ukraińskiej armii - poinformował dziś łotewski premier Kriszjanis Karinsz.

  Z inicjatywą przekazywania skonfiskowanych pojazdów Ukrainie wystąpiło ministerstwo finansów. Teraz resort ma przygotować odpowiednie przepisy.

  Obecnie skonfiskowane na Łotwie pojazdy są sprzedawane na aukcjach, w których uczestniczyć mogą osoby fizyczne i prawne. Aukcje cieszą się zainteresowaniem w związku z atrakcyjnymi cenami wystawianych pojazdów.

  Na Łotwie do przypadków konfiskowania aut pijanym kierowcom dochodzi każdego dnia, ale sytuacja stopniowo się polepsza - podkreślił komendant główny łotewskiej policji Armands Ruks.

 • 17:08

  Rząd Rumunii wezwał w poniedziałek władze Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego do zakazania udziału w Letnich Igrzyskach w Paryżu w 2024 roku. sportowców z Rosji i Białorusi.

  Minister sportu Rumunii Carol-Eduard Novak poinformował, że decyzja władz w Bukareszcie wpisuje się w inicjatywę grupy państw, m.in. Polski oraz krajów bałtyckich, i zapadła po "szerokiej analizie" przeprowadzonej przez jego resort z rumuńskim MSZ oraz z władzami innych państw.

  "W porozumieniu z ministrami innych krajów, które zajęły stanowisko w tej sprawie, uważamy, że nie jest to czas na rozważanie otwarcia drogi dla rosyjskich i białoruskich sportowców do powrotu na igrzyska olimpijskie" - powiedział Novak.

  Zapewnił, że Rumunia potępia rosyjską inwazję na Ukrainę oraz zamierza w dalszym ciągu udzielać jej swojego wsparcia. Przypomniał, że polega ono m.in. na przyjmowaniu ukraińskich uchodźców wojennych.

 • 16:24

 • 16:06

  Łotwa musi być gotowa na szybkie odparcie ewentualnego zbrojnego ataku, bo warunki geograficzne nie pozwalają nam na prowadzenie długotrwałej walki - uważa pułkownik Kaspar Pudans, przyszły dowódca Gwardii Narodowej Łotwy (Zemessardze).

  Pułkownik, pytany o to, jakie wnioski może wyciągnąć łotewska Gwardia Narodowa z działań ukraińskiej armii, zaznaczył, że formacja nie może brać udziału w długoterminowym konflikcie.

  "Powinniśmy być w stanie odpowiedzieć na atak i zatrzymać przeciwnika jak najszybciej, na samym początku konfliktu" - powiedział Pudans, cytowany w poniedziałek przez agencję BNS.

  Jak dodał, łotewskie uwarunkowania geograficzne nie pozwalają temu krajowi na prowadzenie długotrwałych operacji.

  Pudans również podkreślił, że Gwardia Narodowa musi skutecznie działać w sferze informacji i cyberbezpieczeństwa.

 • 15:43

  Szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto rozpoczął wizytę na Białorusi, podczas której ma spotkać się ze swoim odpowiednikiem Siarhiejem Alejnikiem i ministrem gospodarki. Dyplomata wyjaśnił swój przyjazd do objętej unijnymi sankcjami Białorusi "troską o pokój na Ukrainie".

  Szijjarto napisał m.in., że w czasie rozmów w Mińsku będzie "reprezentował stanowisko pokojowe" "Jest oczywiste, że wielu będzie przeciwko tej wizycie, ale nasze stanowisko jest jasne: kanały łączności powinny zostać utrzymane" - przekonywał Szijjarto.

 • 14:49

  Możliwość wjazdu osób cywilnych, zwłaszcza przedstawicieli mediów i wolontariuszy, do atakowanego przez rosyjskie wojska Bachmutu na wschodzie Ukrainy została ograniczona. Nowe przepisy obowiązują od poniedziałku - poinformowała agencja UNIAN.

  Wprowadzenie tych regulacji jest związane z konkretnymi działaniami wokół Bachmutu, podejmowanymi przez stronę ukraińską.

 • 14:38

  Rozpowszechniając rosyjską propagandę, Silvio Berlusconi zachęca Rosję do kontynuowania zbrodni przeciwko Ukrainie, a w związku tym ponosi odpowiedzialność polityczną i moralną – oświadczył rzecznik ukraińskiego MSZ, komentując prorosyjską wypowiedź byłego premiera Włoch.

  Ołeh Nikołenko napisał na Facebooku, że wypowiedź Berlusconiego była demonstracją lojalności wobec "rosyjskiego dyktatora" - Władimira Putina.

  "Silvio Berlusconi skrytykował premier Włoch za spotkanie z Wołodymyrem Zełenskim w Brukseli. Oświadczył również, że gdyby Wołodymyr Zełenski przestał 'atakować' Donbas, to wojny by nie było. (…) Bezsensowne oskarżenia pod adresem ukraińskiego prezydenta to całowanie rąk Putina, które są po łokcie we krwi" – napisał Nikołenko. Przypomniał również, że w przeszłości Berlusconi jako premier "całował ręce" libijskiego dyktatora Muammara Kaddafiego.

 • 14:31

 • 13:20

  Władimir Putin nie szykuje się do pokoju. Planuje nowe ofensywy - oznajmił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Jak stwierdził, Sojusz musi "zapewnić Ukrainie wszystko, co pozwoli jej wywalczyć pokój".

  - Zaopatrzenie musi dotrzeć na Ukrainę zanim Rosja zdoła przejąć inicjatywę. To logistyczny wyścig z czasem - powiedział Stoltenberg.

  Stwierdził również, że kraje NATO muszą zwiększyć produkcję amunicji, ponieważ tempo zużycia amunicji w Ukrainie jest znacznie większe niż tempo produkcji.

 • 13:09

  Rosyjskie siły okupacyjne koncentrują swoje główne wysiłki na kierunku zaporoskim i nadal destabilizują region ujścia Dniepru, wysyłając tam grupy sabotażowe i rozpoznawcze w celu rozproszenia działań ukraińskich sił zbrojnych - powiedziała rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk.

  Powiedziała również, że dowództwo rosyjskie skierowało na okupowaną część obwodu chersońskiego funkcjonariuszy Gwardii Narodowej. Jak stwierdziła Humeniuk, Rosjanie "nie radzą sobie z ruchem oporu i odczuwają zagrożenie w miejscach, w których stacjonują".

 • 12:30

  Słowa byłego premiera, lidera Forza Italia Silvio Berlusconiego, który ostro skrytykował prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, wywołały oburzenie i zdumienie wśród polityków we Włoszech.

  Berlusconi stwierdził, że "nigdy nie spotkałby się z Zełenskim jako szef rządu".

  W odpowiedzi na stwierdzenie 86-letniego byłego premiera, znanego z prorosyjskich poglądów, kancelaria premiera w Rzymie oświadczyła: "Poparcie dla Ukrainy ze strony włoskiego rządu jest mocne i zdecydowane".

  Szefowa włoskiego rządu Giorgia Meloni spotkała się z Zełenskim w czwartek w Brukseli, zapowiedziała też, że wkrótce odwiedzi Kijów.

 • 11:12

  Dostawy samolotów dla ukraińskiej armii oraz rozbudowa koalicji czołgowej to główne tematy kolejnego spotkania grupy kontaktowej Ramstein, która zajmuje się wsparciem obronnym Ukrainy – przekazał minister obrony tego kraju Ołeksij Reznikow.

  Spotkanie odbędzie się we wtorek w kwaterze głównej NATO. Ze strony ukraińskiej będą w nim uczestniczyli przedstawiciele resortu obrony, wywiadu, Sztabu Generalnego oraz MSZ - poinformwoał Reznikow.

 • 10:33

  Od lipca ubiegłego roku Ukraina wyeksportowała 21 milionów ton żywności - podała agencja Ukrinform, przytaczając dane ONZ. Eksport umożliwiła wspierana przez Narody Zjednoczone umowa "Black Sea Initiative".

  47 procent eksportu stanowiła kukurydza, 29 proc. - pszenica, a olej słonecznikowy - 5 procent. Największymi odbiorcami były Chiny - 4,2 mln ton, Hiszpania - 3,8 mln, Turcja - 2,4 mln, Holandia - 1,2 mln i Egipt - 0,7 miliona ton.

  Umowę "Black Sea Initiative" została zawarta w lipcu zeszłego roku przez Ukrainę i Rosję, przy udziale Turcji i Organizacji Narodów Zjednoczonych.

  Rosyjska inwazja w lutym 2022 zatrzymała eksport zbóż z Ukrainy, który w większości odbywał się drogą morską z portów na Morzu Czarnym. W rezultacie ceny żywności wzrosły, a krajom uboższym zagroził głód.

 • 9:43

  Rosja odzyskała zdolność do prowadzenia operacji informacyjnych przeciwko Ukrainie i Zachodowi, będących elementem wsparcia dla działań militarnych. Obecnie jednym z głównych celów jest maksymalne opóźnianie dostaw zachodniej broni dla Kijowa – ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

  "Kampanie informacyjne będą się nadal pojawiać, ponieważ Rosja będzie próbowała stworzyć warunki do nowych operacji (zbrojnych) i złagodzenia swoich niepowodzeń" – prognozują eksperci think tanku.

 • 9:36

  Mimo obecnej koncentracji operacyjnej w środkowym Donbasie Rosja nadal jest zaniepokojona bezpieczeństwem krańców swojej wydłużonej linii frontu - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  Resort dodał, że dowodzi tego kontynuacja budowy umocnień obronnych w obwodach zaporoskim i ługańskim oraz rozmieszczanie personelu.

  Jak poinformowano, według stanu na 7 lutego zdjęcia ze źródeł otwartych wskazują, że Rosja prawdopodobnie dalej wzmacniała umocnienia obronne w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy, szczególnie w pobliżu miejscowości Tarasiwka, a według stanu z 8 stycznia Rosja ustanowiła fortyfikacje obronne pomiędzy miejscowościami Wasyliwka i Orichiw w obwodzie zaporoskim.

  Linia frontu Rosji na Ukrainie wynosi około 1288 km, z czego 192 km przypada na okupowany przez Rosję obwód zaporoski.

 • 9:29

  W rocznicę rozpoczęcia inwazji zbrojnej na Ukrainę zostaną ogłoszone nowe sankcje przeciw Rosji – zapowiedział szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

  - W ONZ, w Kijowie i wielu innych stolicach świata odbędą się różne wydarzenia, które przekażą bardzo jasny sygnał prezydentowi Putinowi: jeśli grasz na wyczerpanie i myślisz, że czas jest po twojej stronie, to głęboko się mylisz. Jedność z Ukrainą każdego dnia wzrasta i ty w tej wojnie przegrasz – oświadczył Kułeba, cytowany przez Radio Swoboda.

  - W związku z (rocznicą) 24 lutego będą nowe sankcje. Zostaną ogłoszone w różnych krajach i różnych instytucjach. Będzie to częścią sygnału jedności na rzecz (ukraińskiego) zwycięstwa – podkreśił.

 • 8:31

  W obawie przed działaniami dywersyjnymi dowództwo rosyjskie skierowało na okupowaną część obwodu chersońskiego Gwardię Narodową – poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

  "Zostali oni rozmieszczeni w bazie wypoczynku Czajka w miejscowości Lazurne, gdzie dla bezpieczeństwa okupantów ograniczono możliwość poruszania się lokalnych mieszkańców" – podał sztab.

 • 7:58

  "Po roku wojny nie uwierzyłabym, że jest to możliwe, ale rosyjscy generałowie przeszli samych siebie. Rosyjskie pojazdy opancerzone zostały rzucone do ofensywy wzdłuż drogi, ponieważ pola były zaminowane. A droga od dawna jest na celowniku ukraińskiej artylerii" - oceniła znana rosyjska publicystka Julia Łatynina po obejrzeniu nagrania ukazującego klęskę rosyjskich wojsk po nieudanym ataku na Wuhłedar.

  Jej zdaniem rosyjskie dowództwo nie zastanawiało się nad stratami, dążyło jedynie do "złożenia odpowiednich raportów".

  Resort obrony w Moskwie krytykowali też prokremlowscy blogerzy.

 • 7:22

  Rosyjska armia straciła w ciągu ostatniej doby w Ukrainie 560 żołnierzy. Straty Rosji w ludziach od początku inwazji zbrojnej (24 lutego 2022 roku) wzrosły do 138 340 żołnierzy - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

 • 7:09

  W okupowanym Mariupolu doszło do trzech głośnych wybuchów - poinformował doradca mera tego miasta Petro Andriuszczenko.

  Jedna z eksplozji była słyszalna w rejonie wsi Nikolskie, gdzie zostali zakwaterowani rosyjscy żołnierze.

  Więcej szczegółów Andriuszczenko nie podał.

 • 5:57

  Amerykańska firma Maxar Technologies opublikowała zdjęcia satelitarne, na których widać zniszczenia wokół Wuhłedaru w obwodzie donieckim. Obszar ten od miesięcy jest miejscem intensywnych walk między wojskami ukraińskimi i rosyjskimi agresorami.

  Według źródeł rosyjskich w rejonie ukraińskiego Wuhłedaru wojska rosyjskie poniosły niedawno ciężkie straty. Mowa jest o dziesiątkach straconych czołgów i transporterów opancerzonych - informuje niezależne Radio Swoboda.

  Ocena, że pod Wuhłedarem Rosjanie ponieśli szczególnie ciężkie straty, pojawiła się w informacji wywiadowczej opublikowanej przez ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii. "Rosyjskie oddziały prawdopodobnie uciekły i porzuciły za jednym razem co najmniej 30 w większości nienaruszonych pojazdów pancernych po nieudanym szturmie" - oświadczył resort.

 • 5:03

  Szef obwodowej administracji obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak napisał w niedzielę wieczorem, że "agresor trzykrotnie zaatakował powiat nikopolski przy użyciu artylerii i dział przeciwlotniczych. Gminy nikopolska, marhanecka i myriwska znalazły się pod ostrzałem wroga. Jedna osoba zginęła, dwie zostały ranne".

  W Nikopolu uszkodzonych zostało sześć bloków mieszkalnych, wodociąg i budynek administracyjny. W gminie marhaneckiej nie odnotowano ofiar. Uszkodzonych zostało 20 prywatnych domów, trzy samochody, trzy linie energetyczne i gazociąg. Dwa budynki gospodarcze zostały zniszczone, a kilkanaście innych zostało uszkodzonych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości