Sztab Generalny Ukrainy: armia kontynuuje wyzwalanie terenów na kierunku Chersonia

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP, Reuters

Rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę trwa od 261 dni. Oddziały ukraińskie doszły na niektórych odcinkach do prawego brzegu Dniepru, a armia kontynuuje wyzwalanie terenów na kierunku Chersonia - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, kilka godzin po ogłoszeniu wyzwolenia samego miasta. Dodał, że armia prowadzi teraz działania związane z "wykrywaniem i niszczeniem przeciwnika" w różnych miejscowościach. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:22

  Kończymy relację. Dziękujemy za uwagę i zapraszamy do śledzenia sobotniej minutówki tutaj >>>

 • 3:26

  ISW: siły ukraińskie kończą wyzwalanie zachodniego brzegu obwodu chersońskiego po wycofaniu się z niego Rosjan.

 • 3:25

  ISW: rosyjskie i ukraińskie władze potwierdziły, że bliżej nieznane osoby, prawdopodobnie związane z ukraińskimi partyzantami, próbowały w Melitopolu dokonać ataku za pomocą bomby domowej roboty na okupacyjnego urzędnika obwodu zaporoskiego Andrija Bojka.

 • 3:23

  ISW: Założyciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn kontynuował formowanie równoległych struktur wojskowych w obwodach biełgorodzkim i kurskim – mimo, że nie ma zagrożenia inwazją lądową Ukrainy na terytorium Rosji.

 • 2:23

  Ukraińska armia pod Charkowem

 • 1:11

  Piątek stał się dla Ukraińców istnie dniem świątecznym. W pierwszej połowie dnia Ukraińcy na portalach społecznościowych publikowali polskie flagi, dziękowali Polsce i Polakom, składali życzenia z okazji Dnia Niepodległości RP, a w drugiej przesyłają nagrania wideo z wyzwolonego Chersonia i publikują arbuzy, które są symbolem tego miasta.

 • 23:57

  - Dla nas to naprawdę wielkie święto. Rosyjski agresor nie miał innego wyjścia, jak wycofać się z tego terytorium. Z jednej strony postępuje ukraińska kontrofensywa, a z drugiej plan, który Putin miał na początku, że będzie okupować Kijów, Odessę i Mikołajów, ten plan się nie powiódł – powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Mykoła Kniażycki.

  Kniażycki: rosyjski agresor nie miał innego wyjścia, jak wycofać się z tego terytorium

 • 23:13

  W piątek w sieciach społecznościowych pojawiło się zdjęcie z muralu na zniszczonym budynku w podkijowskiej Borodziance, które wielbiciele Banksy zidentyfikowali i oznajmili, że należy ono do najsłynniejszego autora ulicznych graffiti.

 • 22:14

  Węgry i Ukraina wspólnie zwrócą się do UE o finansowanie inwestycji infrastrukturalnych. Wśród projektów jest między innymi połączenie autostradowe pomiędzy dwoma krajami - powiedział parlamentarny sekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych i handlu Węgier Levente Magyar.

 • 22:14

  Wyzwolenie Chersonia z rąk rosyjskich to sukces Ukrainy pod każdym względem - militarnym, strategicznym, ale przede wszystkim pod względem moralnym, bo stanowi wzmocnienie ukraińskiego morale - ocenił wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Podkreślił, że jest to też krok przybliżający zakończenie wojny.

 • 22:13

  Przez ostatni miesiąc cała Ukraina, w tym jej stolica boryka się z problemem przerw w dostawach elektryczności, spowodowanych rosyjskimi atakami rakietowymi na obiekty infrastruktury krytycznej; generatory prądotwórcze podrożały nawet o 200 proc., lecz trudno je kupić.

 • 20:04

  W ciemnościach - bo po zmierzchu w Chersoniu nie ma już prądu - mieszkańcy wyzwolonego miasta wiwatują na ulicach na cześć żołnierzy ukraińskich. W Chersoniu nikt nie będzie dziś spał - mówi dziennikarzowi BBC jeden z mieszkańców o imieniu Ołeksij.

 • 19:18

  Dziś jest historyczny dzień, Ukraina odzyskuje południe swego kraju i Chersoń - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo. Wyjaśnił, że w Chersoniu są oddziały sił specjalnych, a armia zaczyna wkraczać do miasta.

 • 18:43

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski omówił w rozmowie telefonicznej z kanclerzem Olafem Scholzem sytuację na Ukrainie - poinformowała agencja Reutera.

 • 18:42

  Oddziały ukraińskie doszły na niektórych odcinkach do prawego brzegu Dniepru; armia kontynuuje wyzwalanie terenów na kierunku Chersonia - poinformował sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy, kilka godzin po ogłoszeniu wyzwolenia Chersonia.

 • 18:19

  Siły ukraińskie niemal całkowicie kontrolują Chersoń, jednak wojna jest daleka od zakończenia i jest "zbyt wcześnie na beztroskę - powiedział doradca ukraińskiego ministra obrony Jurij Sak w komentarzu opublikowanym przez BBC.

 • 17:59

  W wyzwolonym spod okupacji rosyjskiej Chersoniu policja ukraińska rozpoczęła "przedsięwzięcia stabilizacyjne", czyli przeczesywanie i kontrolowanie terenu. Działania te potrwają kilka tygodni - poinformował komendant główny policji Ihor Kłymenko.

  Tempo tych działań stabilizacyjnych - jak stwierdził - będzie zależeć od tego, ilu mieszkańców pozostaje teraz na wyzwalanych obszarach, jak i od zakresu informacji, jakie policja będzie otrzymywać teraz z różnych źródeł.

 • 17:45

  Wyzwolimy naszą ziemię i przywrócimy ukraińskie terytorium w ramach międzynarodowo uznanych terytoriów, które obejmują również Krym - powiedział doradca ukraińskiego ministra obrony Jurij Sak, cytowany przez BBC.

  - Jestem przekonany, że nasza strategia nadal będzie na dobrym poziomie, jak to miało miejsce w Kijowie, Czernihowie, Charkowie i teraz Chersoniu - dodał.

 • 17:10

  Armia ukraińska nie wyklucza, że Rosjanie przeprowadzą zmasowane ostrzały Chersonia - powiedziała rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk.

  Przekazała, że w wyzwolonym Chersoniu oddziały ukraińskie prowadzą "ciężką bojową pracę".

 • 16:53

  "Na południu naszego kraju Ukraińcy witają naszych żołnierzy, a na północy wre inna praca - tu powstaje mur na granicy z Białorusią" - przekazał zastępca szefa biura prezydenta Kyryło Tomaszenko.

  "Rów, nasyp, ogrodzenie żelbetowe z drutem kolczastym to bariery inżynieryjne, budowane na Wołyniu" - poinformował urzędnik, dodając, że prace prowadzone są również w obwodach rówieńskim i żytomierskim.

  Na granicy Ukrainy z Rosją powstaje mur

  Ukraińcy budują ogrodzenie na granicy z Białorusią

 • 15:56

  Sytuacja humanitarna w Chersoniu jest trudna, w szczególności z paliwem, chlebem, elektrycznością i łącznością. Wielu rosyjskich żołnierzy nie zdołało przedostać się na drugi brzeg Dniepru, przebierają się w ubrania cywilne i ukrywają w mieście - powiedział deputowany chersońskiej rady obwodowej Serhij Chłań.

  Urzędnik nie wykluczył, że Rosjanie mogą uciec się do prowokacji na terenie Chersonia. Jak stwierdził, na wyzwalanych obszarach siły ukraińskie muszą przeprowadzić kontrole i najbezpieczniej dla mieszkańców będzie, by pozostawali w domach. - Należy zachować ostrożność - ostrzegł Chłań.

 • 15:16

  "Wraz z Ukrainą powraca również Europa" – napisał na Twitterze ambasador UE w Kijowie Matti Maasikas, komentując doniesienia o wkroczeniu oddziałów ukraińskich do Chersonia i wyzwoleniu miasta spod okupacji rosyjskiej.

  "Oto Chersoń teraz" - dodał dyplomata dołączając zdjęcie, na którym w centrum Chersonia powiewa flaga ukraińska i flaga Unii Europejskiej.

 • 15:08

  Ryzyko, że przekazywane Ukrainie zachodnie uzbrojenie może zostać przechwycone przez Rosję i wysłane do Iranu, było brane pod uwagę, ale ponieważ nie zawiera ono najnowocześniejszych technologii nie jest to dużym problemem - zapewnił brytyjski minister obrony Ben Wallace.

  Odniósł się do informacji podanej przez stację Sky News, że w sierpniu w zamian za ponad 160 dronów irańskiej produkcji Rosja przekazała Iranowi 140 mln euro w gotówce oraz po jednej sztuce z przechwyconej broni, która była przeznaczona dla Ukrainy - brytyjską wyrzutnię pocisków przeciwpancernych NLAW oraz amerykańskie pociski Javelin i Stinger.

  Według źródła, na które powoływała się Sky News, Irańczycy najprawdopodobniej rozbiorą je na części, aby przestudiować zachodnie technologie i skopiować je na potrzeby produkowanej przez siebie broni.

  Iran twierdzi, że opracował nowy rodzaj broni hipersonicznej [wideo archiwalne]

 • 14:45

  Chersoń wraca pod kontrolę Ukrainy, do miasta wkraczają oddziały sił zbrojnych - podał ukraiński wywiad wojskowy.

  "Wszelkie próby przeciwdziałania Siłom Zbrojnym Ukrainy będą udaremnione. Każdy żołnierz rosyjski, który stawi opór, zostanie zlikwidowany" – głosi oświadczenie wywiadu.

 • 14:25

  Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba opublikował we wpisie na Twitterze nagranie zerwanego plakatu z napisem "Rosja jest tu na zawsze", powieszonego w Biłozirce w obwodzie chersońskim.

  "No nie bardzo! Do wszystkich na świecie, w tym do ASEAN, gdzie obecnie przebywam: Ukraina odnosi teraz kolejne ważne zwycięstwo i udowadnia, że cokolwiek powie lub zrobi Rosja, Ukraina wygra" - napisał Kułeba.

 • 14:06

  Portal Ukraińska Prawda poinformował, że pierwsi żołnierze sił zbrojnych Ukrainy wkroczyli do Chersonia. Na budynku komendy głównej tamtejszej policji powiewa już ukraińska flaga - napisał.

 • 13:56

  W wyniku kolejnej wymiany jeńców udało się uwolnić 45 ukraińskich obrońców - poinformował szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak na kanale Telegram.

  Przekazał, że do kraju sprowadzono także ciała dwóch poległych ukraińskich żołnierzy.

  Uwolnieni ukraińscy żołnierzy

 • 13:14

  Deputowany chersońskiej rady obwodowej Serhij Chłań przekazał, że ukraińskie siły zbrojne są w końcowej fazie odzyskiwania prawego brzegu Dniepru na południu obwodu chersońskiego - podała agencja Reutera.

  Ukraińskie media informują, powołując się na relacje mieszkańców, że ukraińscy żołnierze zaczęli wkraczać do Chersonia.

 • 11:19

  Polacy wspierają Ukrainę jak prawdziwi przyjaciele, sojusznicy i rodzina , jesteśmy za to bardzo wdzięczni – napisała na Twitterze Ołena Zełenska, składając życzenia z okazji Święta Niepodległości Polski.

  "Dziękujemy za waszą niesamowitą pomoc i gościnność. Życzenia z okazji Święta Niepodległości, Polsko! Możecie liczyć na naszą pomocną dłoń, kiedy będziecie jej potrzebować" – napisała pierwsza dama Ukrainy.

  Do życzeń Zełenska dołączyła film, poświęcony pomocy, której Polacy udzielają ukraińskim rodzinom, zmuszonym do ucieczki przed wojną. Kończy się on słowami: "Ja to Ukraina, ty – to Polska i nasze serca biją wspólnie. Dziękuję ci, Polsko".

 • 9:57

  My, Ukraińcy i Polacy znamy cenę niepodległości. Dla obu naszych narodów jest ona wartością najwyższą, okupioną stuleciami wiary, poświęcenia i bohaterskiej walki wielu pokoleń – powiedział premier Denys Szmyhal w życzeniach złożonym Polakom z okazji Święta Niepodległości.

 • 9:18

  Przeprowadzane falami rosyjskie uderzenia w infrastrukturę krytyczną Ukrainy, których efektem są przerwy w dostawach prądu i wody, mają na celu osłabienie morale ludności cywilnej - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że od 10 października Rosja prowadzi w Ukrainie kampanię uderzeń wymierzonych w infrastrukturę elektroenergetyczną, które do tej pory następowały falami. Ostatnie intensywne uderzenia miały miejsce 31 października i po raz pierwszy objęły zapory wodne.

  "Ataki spowodowały rozległe uszkodzenia stacji przesyłowych i elektrowni. Planowe i awaryjne przerwy w dostawach prądu stały się rutyną w niektórych częściach Ukrainy, szczególnie w Kijowie. Możliwość ich przywrócenia jest różna, a skutki ataków prawdopodobnie nie są odczuwalne jednakowo. Dalsza degradacja sieci w wyniku rosyjskich ataków prawie na pewno będzie miała konsekwencje dla połączonych systemów wodnych i grzewczych, które będą najbardziej odczuwalne przez ludność cywilną w zimie, gdy wzrośnie zapotrzebowanie" - napisano.

  "Rosyjskie ataki na wytwarzanie i przesył energii mają nieproporcjonalne skutki dla ludności cywilnej na Ukrainie, masowo wpływając na funkcje krytyczne, takie jak opieka zdrowotna i ogrzewanie. Trwające przedkładanie krytycznej infrastruktury narodowej nad cele wojskowe silnie sugeruje rosyjskie zamiary uderzenia w morale cywilów" - oceniono.

 • 9:15

  Ukraińcy zawsze będą pamiętali pomoc Polaków, jesteście naszymi sojusznikami, wasz kraj – to nasza siostra – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski po polsku w nagraniu z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

 • 8:57

  Sztab generalny ukraińskiej armii potwierdził wyzwolenie 12 miejscowości na kierunku chersońskim, podając ich nazwy. Według niepotwierdzonych informacji tych miejscowości jest znacznie więcej.

  W informacji opublikowanej w piątek rano sztab generalny potwierdza wyzwolenie miejscowości: Dudczany, Piatichatki, Borozenske, Sadok, Bezwodne, Iszczenka, Kostromka, Krasnolubeck, Kałyniwske, Bobrowyj Kut, Bezimenne oraz Błagodatne.

  Działania zbrojne wokół Chersonia trwają. Sztab zaznaczył przy tym, że informacje o wyzwolonych miejscowościach są celowo potwierdzane z opóźnieniem, ze względu na "bezpieczeństwo operacji".

 • 8:33

  Od początku wojny z Ukrainy do Polski wjechało 7,654 mln osób, a z Polski do Ukrainy wyjechało ponad 5,851 mln – poinformowała Straż Graniczna.

 • 8:10

  Wojska rosyjskie ostrzelały czteropiętrowy budynek mieszkalny w Mikołajowie na południu Ukrainy, zginęły dwie osoby – powiadomił szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.

  Rosjanie zaatakowali budynek mieszkalny pociskiem rakietowym.

  Zniszczony budynek w Mikołajowie

 • 8:06

  Ukraińskie wojska efektywnie przesuwają się i wyzwalają miejscowości wokół Chersonia. Inicjatywa jest po stronie Ukrainy, a Chersoń nie będzie ostatnim zwycięstwem – ocenił amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

  "Wojska ukraińskie w obwodzie chersońskim według stanu na 10 listopada stabilnie idą do przodu, podczas gdy siły rosyjskie wycofują się na wschodni (lewy) brzeg Dniepru" – napisał ISW. Powołując się na informacje ukraińskich władz wojskowych oraz geolokalizację (niepotwierdzonych oficjalnie – red.) materiałów w sieciach społecznościowych, analitycy ośrodka potwierdzają wyzwolenie szeregu miejscowości na północny zachód, zachód i północny wschód od Chersonia. Na niektórych odcinkach siły ukraińskie przesunęły się o siedem kilometrów.

  Odwrót wojsk rosyjskich na razie wygląda na w miarę zorganizowany – zaznaczono. Trwające od sierpnia ostrzały rosyjskich linii logistycznych na prawym brzegu Dniepru skutecznie je osłabiły, zmuszając Rosjan do wycofania się. Oznacza to, że tereny do rzeki Dniepr zostaną wyzwolone w najbliższych dniach lub tygodniach – prognozuje ISW.

  "Odwrót sił rosyjskich wymaga czasu, a walki w obwodzie będą trwać w miarę jak wojska ukraińskie będą się przesuwać i napotykać przygotowane wcześniej rosyjskie linie obrony, zwłaszcza wokół Chersonia" – zaznaczył ISW.

 • 7:17

  To nie przeciwnik odchodzi, lecz przeganiają go za wielką cenę Ukraińcy. Tak, jak wcześniej na wschodzie w obwodzie charkowskim, a jeszcze wcześniej na północy, w obwodach kijowskim, sumskim i czernihowskim – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski.

  - To wszystko, co dzieje się teraz, osiągnięto w ciągu miesięcy brutalnej walki. Poprzez odwagę, ból i straty – mówił w wieczornym wystąpieniu, odnosząc się do nabierającej tempa kontrofensywy ukraińskiej w obwodach chersońskim i mikołajowskim na południu kraju.

  - Musimy przejść całą drogę na polu walki i w dyplomacji, żeby na naszej ziemi, na całej uznanej międzynarodowo granicy, były nasze, ukraińskie flagi. I nigdy więcej żadnych trzykolorowych flag wroga. Tak się stanie – powiedział Zełenski.

 • 4:48

  Instytut Studiów nad Wojną: siły ukraińskie stopniowo posuwają się naprzód w obwodzie chersońskim, a siły rosyjskie wycofują się na wschodni brzeg rzeki Dniepr.

 • 4:46

  Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price Price zadeklarował, że USA w kontekście negocjacji ma zdanie zbieżne z opinią prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który powiedział, że jest gotowy do rozmów w oparciu o zasady Karty Narodów Zjednoczonych, poszanowania integralności terytorialnej i szacunku dla narodu ukraińskiego. Zapowiedział też, że Ameryka będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak to konieczne, zarówno wysyłając jej sprzęt wojskowy, jak i udzielając jej pomocy ekonomicznej i humanitarnej.

 • 4:45

  Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow zapowiedział, że jeśli producent systemów łączności satelitarnej Starlink, firma SpaceX zacznie domagać się zapłaty za ich używanie w Ukrainie, władze w Kijowie zwrócą się do zagranicznych partnerów o pomoc w zebraniu niezbędnej kwoty.

 • 4:45

  Nie wierzę, że Rosja użyje na Ukrainie broni jądrowej, ponieważ byłby to ruch pozbawiony jakiejkolwiek racjonalności; ponadto Moskwa prawdopodobnie liczy się w tym względzie z asertywnym stanowiskiem Chin i Indii - ocenił ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w rozmowie z agencją Reutera.

  - Gdy twoim sąsiadem jest małpa z granatem, musisz przekalkulować wszystkie rodzaje ryzyka. Mam jednak nadzieję, że Indie i Chiny, czyli kraje, z którymi Moskwa chce robić interesy, wyraźnie wskazały Putinowi, że użycie broni jądrowej byłoby dla nich przekroczeniem czerwonej linii" - powiedział Reznikow.

 • 4:45

  Przerwy w dostawach prądu w Kijowie

 • 4:44

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wie, że wojna może zakończyć się tylko przy stole negocjacyjnym - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Dodał jednak, że jak dotąd Rosja nie zademonstrowała, by była gotowa do rozmów.

 • 4:44

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że siły ukraińskie wyzwoliły 41 miejscowości na południu kraju. - Dziś mamy dobre informacje z południa - mówił w wieczornym wystąpieniu.

  - Chociaż jesteśmy szczęśliwi, musimy pamiętać teraz i na zawsze, co oznacza to działanie. Każdy krok naszych obrońców reprezentuje życie oddane za wolność Ukraińców - dodał prezydent.

 • 4:44

  Rząd Norwegii poinformował w czwartek o wsparciu zarządzanego przez Wielką Brytanię międzynarodowego funduszu na rzecz zakupu broni dla Ukrainy kwotą 1,5 mld koron (ok. 144 mln dolarów) w latach 2022-23.

 • 4:44

  Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan zapowiedział w czwartek przekazanie kolejnego pakietu broni dla Ukrainy, w tym mobilnych systemów obrony powietrznej M1097 Avenger oraz rakiet do systemów Hawk. Sullivan podkreślił też, że USA nie będą naciskać na Ukrainę, by poszła na kompromis z Rosją.

 • 4:44

  Wojska rosyjskie budują umocnienia obronne na lewym (wschodnim) brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim, a także w obwodzie zaporoskim – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w czwartek wieczorem.

Autorka/Autor:asty, pp, tas

Źródło: TVN24, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: TIMOSZENKO/TELEGRAM

Tagi:
Raporty: