"Użycie rakiet i dronów kosztowało Rosję równowartość ponad dwóch milionów średnich emerytur"

Aktualizacja:
Autor:
asty
Źródło:
tvn24.pl

Wtorek jest 251. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. - Zrobimy wszystko, by dostarczyć ludziom prąd i ciepło tej zimy. Musimy jednak zrozumieć, że Rosja zrobi wszystko, żeby nie pozwolić nam żyć normalnie - powiedział w codziennym wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.Dodał, że Rosjanie nie liczą wydatków na "energoterror", bo koszt jednego tylko poniedziałkowego uderzenia, użycie rakiet i dronów kosztowało Rosję równowartość ponad dwóch milionów 300 tysięcy średnich rosyjskich emerytur. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:20

  Zapraszamy do relacji:

 • 4:42

  Departament skarbu USA poinformował, że odparł w październiku cyberataki prorosyjskiej grupy hakerów. Jak podkreśla resort, zapobiegło to zakłóceniom i potwierdziło skuteczność bardziej zdecydowanego podejścia do cyberbezpieczeństwa systemów finansowych.

 • 3:34

  Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przedstawił w Tokio "jasne stanowisko" w sprawie wojny, wywołanej przez Rosję na Ukrainie. Zdaniem Steinmeiera, zarówno Niemcy jak i Japonia także odczuwają skutki wojny w Ukrainie - poinformowała agencja dpa.

 • 3:03

  W emocjonalnym apelu podczas największej w Europie konferencji technicznej Lisbon's Web Summit Pierwsza Dama Ukrainy Ołena Zełenska wezwała specjalistów technicznych z całego świata do tworzenia innowacji, które powstrzymają Rosję i pomogą ratować ludzi w jej kraju.

  - Dystopie, które czytamy jako powieści science fiction...są znacznie bardziej realne, niż myślimy – powiedziała Zełenska podczas inauguracji Web Summit w Lizbonie, pokazując nagranie wideo, przedstawiające następstwa ataków dronów w Kijowie. - Rosja stawia technologię w służbie terroru - mówiła.

 • 2:43

  Łączna wartość towarów eksportowanych przez Rosję wzrosła od czasu lutowej inwazji Ukrainy - podał dziennik "New York Times", analizując dane handlowe. Choć import z większości krajów do Rosji zdecydowanie spadł, to niektóre kraje zwiększyły wymianę handlową z Rosją - zwłaszcza Turcja i Chiny.

 • 1:50

  ONZ potwierdziła, że "inicjatywa zbożowa" zostanie przedłużona 3 listopada - poinformował na Twitterze minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow. "Oczekuje się, że 8 statków z produktami rolnymi przepłynie przez korytarz zbożowy w czwartek 3 listopada. Otrzymaliśmy potwierdzenie z ONZ" - napisał Kubrakow.

 • 0:59

  "Eksport zboża i żywności z Ukrainy musi być kontynuowany. Chociaż nie planuje się żadnych ruchów statków na 2 listopada w ramach inicjatywy BlackSeaGrain, spodziewamy się, że załadowane statki wypłyną w czwartek" – napisał na Twitterze koordynator ONZ ds. umowy zbożowej na Morzu Czarnym Amir Abdulla.

 • 23:56

  W obwodzie kijowskim na Ukrainie znajduje się 425 specjalnych schronów na wypadek ataku nuklearnego Rosji, w ciągu najbliższych dwóch tygodni chcemy je wyposażyć w przenośne radioodbiorniki z bateriami - powiedział szef władz obwodowych Ołeksij Kułeba w rozmowie z portalem Hromadske.

  Wyjaśnił, że w przypadku ataku nuklearnego wykorzystane zostaną wszystkie dostępne oficjalne źródła informacji: linie rządowe, radio, głośniki. W szczególności pojawią się samochody z głośnikami, które będą informować ludzi. Zajmie się tym państwowe pogotowie ratunkowe, a w razie potrzeby zaangażowana zostanie także policja.

 • 22:39

  - Zrobimy wszystko, by dostarczyć ludziom prąd i ciepło tej zimy. Musimy jednak zrozumieć, że Rosja zrobi wszystko, żeby nie pozwolić nam żyć normalnie – powiedział w codziennym wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 • 21:56

  "Wątpliwe jest, by reżim w Rosji upadł wcześniej, niż w 2026 roku. Nie chodzi mi o samego Putina, ale o reżim" - oświadczył Michaił Chodorkowski, jeden z czołowych krytyków Putina, w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla portalu Meduza, zatytułowanym "Byliśmy świadkami, jak złodziejaszek przeistoczył się w krwiopijcę".

 • 20:41

  Ataki Rosji na ukraińską infrastrukturę energetyczną należy traktować jako element ludobójstwa narodu ukraińskiego – oświadczył minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

 • 20:40

  Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział Putinowi, że jest pewien, iż uda się wznowić umowę dotyczącą eksportu zboża z ukraińskich portów - poinformowała agencja Reutera.

 • 19:52

  Delegacje Ukrainy, Turcji i ONZ we Wspólnym Centrum Koordynacyjnym (ang. JCC) ustaliły, że nie będą planować jakiegokolwiek ruchu statków w ramach Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej na 2 listopada – powiadomiło przedstawicielstwo ONZ w JCC, regulującym funkcjonowanie korytarza zbożowego.

 • 19:24

  Jesteśmy zaniepokojeni potencjalną dostawą rakiet z Iranu dla Rosji - oświadczył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak dodał, USA rozważają dodatkowe opcje reakcji na te dostawy.

 • 18:37

  Władimir Putin powiedział w rozmowie telefonicznej swojemu tureckiemu odpowiednikowi, Recepowi Tayyipowi Erdoganowi, że Rosja może rozważyć wznowienie umowy zezwalającej na eksport zboża z ukraińskich portów morskich, czyli powrót do tak zwanej inicjatywy zbożowej, dopiero po zakończeniu śledztwa w sprawie ataków dronów na krymski port morski w Sewastopolu.

 • 18:29

  O zniszczeniu przez Rosję blisko 40 proc. ukraińskiej infrastruktury energetycznej powiadomił Wołodymyr Zełenski we wtorek, podejmując w Kijowie sekretarz UE ds. energii Kadri Simson.

  Prezydent Ukrainy zaapelował o utworzenie "ekonomicznego Rammsteinu" – platformy koordynującej pomoc gospodarczą dla Ukrainy, która obejmowałaby także wsparcie dla sfery energetycznej.

 • 18:06

  Rosja planuje umieścić irańskie rakiety na północ od Ukrainy, a Ukraina nie ma skutecznej możliwości obrony przed takim rodzajem rakiet – oświadczył we wtorek rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat. Wyjaśnił, że chodzi o rakiety balistyczne o zasięgu 300 i 700 km.

  - Będziemy wykorzystywać wszystkie środki obrony przed tymi rakietami. Prawdopodobnie zostaną one skierowane na północ od Ukrainy, skąd będą mogły zagrozić całej Ukrainy – powiedział rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy na briefingu.

  Zauważył on, że takie rakiety "teoretycznie można zestrzelić, ale jest bardzo ciężko zrobić to tymi zasobami, które posiada Ukraina". - Ukraina posiada zasoby obrony powietrznej, ale nie przeciwrakietowej – wyjaśniał.

  Nieoficjalne informacje o tym, że Rosja zamierza pozyskać od Iranu rakiety balistyczne, pojawiły się już kilka tygodni temu. We wtorek CNN powiadomiła, że "Iran przygotowuje się do wysłania do Rosji około 1000 dodatkowych jednostek uzbrojenia, w tym rakiety balistyczne ziemia-ziemia krótkiego zasięgu oraz kolejne drony bojowe". Źródłem tej informacji są anonimowi przedstawiciele państwa zachodniego, które "uważnie monitoruje irański program zbrojeniowy".

  Z kolei wywiad wojskowy Ukrainy podał we wtorek, że na początku listopada Iran ma wysłać do Rosji kolejną partię ponad 200 dronów bojowych do wykorzystania w wojnie przeciwko Ukrainie.

 • 17:42

  Zełenski określił rozmowę z Macronem jako "niezwykle ważną i owocną". "Konkretne decyzje o wzmocnieniu zdolności obronnych Ukrainy. Konkretne inicjatywy dotyczące odbudowy zniszczonej infrastruktury energetycznej. Dziękuję, przyjacielu, za twoje niezachwiane wsparcie" – napisał prezydent Ukrainy na Twitterze.

 • 17:39

  Prezydent Emmanuel Macron we wtorek w rozmowie telefonicznej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim zapowiedział, że Francja pomoże Ukrainie przetrwać zimę oraz naprawić infrastrukturę wodociągową i energetyczną, zniszczoną w rosyjskich ostrzałach.

  "Francja pomoże również wzmocnić ukraińskie systemy obrony przeciwlotniczej" – zadeklarował Macron.

  Prezydent Francji poinformował też, że wraz z prezydentem Zełenskim postanowili w grudniu zorganizować międzynarodową konferencję w Paryżu, aby wesprzeć zimą ludność cywilną w Ukrainie. Celem konferencji będzie także zwiększenie poparcia dla Ukrainy ze strony francuskich firm – poinformował Pałac Elizejski w oświadczeniu.

 • 17:01

  Premier Petr Fiala oświadczył we wtorek po powrocie z Kijowa, że przy rozważaniu dalszych sankcji wobec Rosji za jej wojnę z Ukrainą, należy zwrócić uwagę na rolę Białorusi. Jego zdaniem nie można pozwolić, aby poprzez Białoruś Rosja omijała sankcje.

 • 16:06

  "Planowane jest wysłanie z Iranu do Rosji partii ponad 200 dronów bojowych Shahed-136, Mohajer-6 i Arash-2" – poinformował Zarząd Główny Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) w komunikacie opublikowanym w Telegramie.

  Według strony ukraińskiej drony mają być przekazane drogą przez Morze Kaspijskie i port w Astrachaniu. Do Rosji mają one dotrzeć w częściach i tam zostaną złożone. Rosjanie mają je też przemalować i nanieść swoje oznaczenia, m.in. Gerań-2 na drony Shahed-136.

  Od 13 września, kiedy Rosjanie po raz pierwszy zastosowali przeciwko Ukrainie drony kamikadze, Siły Obrony zestrzeliły ponad 300 takich bezzałogowców – podano.

 • 15:28

  - Co przynosi "ruski mir" Ukraińcom? Pociski S-300 (spadające) na budynki mieszkalne, akademiki, uniwersytety. Ból, cierpienie i zniszczenia - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, publikując we wtorek w mediach społecznościowych zdjęcia z nocnego ostrzału Mikołajowa na południu Ukrainy. Jako "ruski mir" Rosja określa domniemaną rosyjskojęzyczną wspólnotę kulturową krajów b. ZSRR.

  Zełenski publikując zdjęcia zapytał, "czy takie negocjacje" proponuje Kijowowi Rosja? - Jedynym możliwym finałem waszej cynicznej taktyki będzie porażka i sprawiedliwa kara za wszelkie zbrodnie – dodał.

  Rosja uderzyła w nocy w miasta południowej Ukrainy: Dniepr, Połtawę i Mikołajów. W wyniku ataku dronów w obwodzie połtawskim wybuchł rozległy pożar, uszkodzone zostały obiekty infrastruktury cywilnej. Nikt nie zginął. W Mikołajowie w wyniku nocnego ostrzału rakietami S-300 zginęła kobieta. Całkowicie zniszczony został dwukondygnacyjny dom mieszkalny, a częściowo - budynek jednej z placówek oświatowych, według niektórych doniesień - gmach gimnazjum w centrum miasta.

 • 14:58

  "Dzisiaj Federacja Rosyjska rozpoczęła kolejną kampanię poboru w nielegalnie anektowanej Autonomicznej Republice Krymu i mieście Sewastopol, aby powołać mieszkańców Krymu do Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Kampania ta ma miejsce po tym, jak 21 września została ogłoszona mobilizacja Rosji, która (również) bezpodstawnie objęła mieszkańców Krymu" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez wysokiego przedstawiciela Unii Europejskiej ds. zagranicznych Josepa Borrella.

  "Tatarzy krymscy są celowo i nieproporcjonalnie narażeni w realizacji rosyjskiego nakazu mobilizacyjnego i według dostępnych relacji są zmuszani do udziału w agresji Rosji na Ukrainę, ich tradycyjną ojczyznę" – podkreślił. Przypomniał, że działania te są kolejnym pogwałceniem prawa międzynarodowego przez Rosję.

  "Jako członek Organizacji Narodów Zjednoczonych, ponoszący szczególną odpowiedzialność jako stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ, Rosja jest zobowiązana do zapewnienia ochrony praw człowieka, także na terytoriach ukraińskich, które nielegalnie zaanektowała. UE nie uznaje i nie uzna nielegalnej aneksji Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopol przez Rosję" - zadeklarował Josep Borrell.

 • 14:08

  - Nie zapominajmy o udręczonej Ukrainie, módlmy się o pokój, módlmy się o to, aby na Ukrainie był pokój - powiedział papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w uroczystość Wszystkich Świętych. W rozważaniach podkreślił, że budowa pokoju wymaga "zaangażowania, współpracy, cierpliwości".

 • 13:27

  "Jednostki Państwowego Pogotowia Ratunkowego wykonały 142 wyjazdy w ciągu ostatniego dnia, aby wyeliminować skutki ostrzału przez okupanta osiedli i obiektów infrastruktury, zlikwidowano 12 pożarów. Pomoc psychologiczną udzielono 40 osobom" - poinformowało ukraińskie MSW, cytując informację opracyjną pogotowia.

 • 13:19

  O przyszłości inicjatywy zbożowej, czyli eksporcie zboża ukraińskiego, rozmawiali telefonicznie ministrowie obrony Ukrainy i Turcji: Ołeksij Reznikow i Hulusi Akar - podała we wtorek agencja Ukrinform. W rozmowie uczestniczył też minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.

  "Kontynuowanie inicjatywy zbożowej jest bardzo ważne, bowiem przyczyniła się ona w znacznym stopniu do rozwiązania globalnego kryzysu żywnościowego. (...) Inicjatywa wysyłania zboża, która jest działalnością o charakterze humanitarnym, powinna być oddzielona od czynników konfliktowych" - powiedział Akar, którego słowa cytuje ministerstwo obrony Turcji.

 • 13:08

  Trzy statki ze zbożem opuściły porty ukraińskie do południa we wtorek - poinformowało centrum koordynacyjne ONZ. Ruch statków odbywa się we wtorek drugi dzień od wycofania się Rosji z umowy o bezpiecznym eksporcie ukraińskich produktów przez Morze Czarne.

  Oświadczenie centrum koordynacyjnego głosi, że przejście statków zostało uzgodnione przez delegacje Ukrainy, Turcji i ONZ, a delegacja Rosji została o nim poinformowana.

  Centrum dodało także, że Amir Abdulla, koordynator ONZ ds. eksportu zboża z Ukrainy, kontynuuje rozmowy ze wszystkimi trzema państwami, zabiegając o przywrócenie pełnego udziału stron.

  Tymczasem agencja Interfax Ukraina podała, powołując się na serwis Marinetraffic, że z portu w Odessie wypłynęły we wtorek cztery statki z ładunkiem zboża. Serwis Marinetraffic monitoruje ruch statków. Według tych danych cztery jednostki płyną do Stambułu i portu Mersin w południowej Turcji. Z odeskiego portu wypłynęły: SSI Challenger pod banderą Wysp Marshalla, Nimet Torlak pod banderą Liberii, Bomustafa O, pod banderą panamską i Sealock pod banderą Tanzanii.

 • 12:12

  Brytyjscy eksperci od cyberbezpieczeństwa od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę odgrywają kluczową rolę w pomocy temu krajowi w obronie przed cyberatakami - potwierdziło we wtorek brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych.

  Bez tej brytyjskiej pomocy szkody spowodowane przez rosyjskich hakerów byłyby "bardzo znaczące", podkreślił Leo Docherty, jeden z wiceministrów spraw zagranicznych. "Przekazaliśmy część naszej wiedzy, aby pomóc im bronić się przed tym, co od początku inwazji było codzienną nawałnicą cyberataków ze strony Rosji" - powiedział brytyjskim mediom.

 • 11:18

  Rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko zaapelował we wtorek, by odwołać zaproszenie dla Władimira Putina na szczyt G20 na Bali, bowiem rosyjski przywódca przyznał publicznie, że wydał rozkaz atakowania celów cywilnych na Ukrainie.

  "Putin przyznał publicznie, że nakazał ostrzały rakietowe przeciwko cywilom ukraińskim i infrastrukturze energetycznej. Ma ręce splamione krwią i nie można mu pozwolić, by zasiadał przy jednym stole z przywódcami światowymi" - napisał Nikołenko na Twitterze.

  Dodał następnie: "zaproszenie dla Putina na szczyt (G20) na Bali musi zostać wycofane, a Rosja musi zostać wypędzona z G20".

 • 10:04

  W okupowanych przez wojska rosyjskie miastach Kreminna i Lisiczańsk na wschodzie Ukrainy mieszkańcy skarżą się na brak produktów spożywczych - poinformowały we wtorek lojalne wobec Kijowa władze obwodu ługańskiego.

  "Mieszkańców Kreminnej pozostawiono praktycznie samym sobie. W kranach czasem pojawia się woda, światła i gazu nie ma. Półki sklepów są puste - prawie nie ma produktów, a ceny tych, które pozostały, rosną niemal codziennie. Nikt nie organizuje dostaw" - podała ukraińska administracja w komunikacie na Facebooku.

  Na braki w żywności skarżą się też mieszkańcy dalej położonych dzielnic Lisiczańska. Kupienie produktów jest tam prawie niemożliwe. Działa pomoc humanitarna, rozdająca spore ilości marchwi i buraków - głosi komunikat.

 • 9:34

  W codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego ministerstwa obrony pokazano wykonane 17 października satelitarne zdjęcie białoruskiego lotniska w Maczuliszczach, na którym prawie na pewno stoją dwa rosyjskie myśliwce przechwytujące MiG-31KFoxhound, a w pobliżu ochronnego nasypu ziemnego znajduje się duży pojemnik. Jak wskazano, jest prawdopodobne, że pojemnik ma związek z wystrzeliwanym z powietrza dużym pociskiem balistycznym AS-24 Killjoy, do przenoszenia którego przystosowany jest wariant MiG-31K.

  "Rosja wprowadza Killjoy do użytku od 2018 roku, ale wcześniej nie był on rozmieszczony na Białorusi. Rosja okazjonalnie wystrzeliwała tę broń podczas wojny na Ukrainie, ale zapasy są prawdopodobnie bardzo ograniczone. Nadal zużywa swoją zaawansowaną amunicję dalekiego zasięgu przeciwko celom o ograniczonym znaczeniu operacyjnym. Przy zasięgu ponad 2000 km utrzymywanie Killjoy na Białorusi daje Rosji niewielką dodatkową przewagę w zakresie uderzania w dodatkowe cele na terenie Ukrainy. Prawdopodobnie rozmieszczenie to przeprowadziła głównie jako przekaz dla Zachodu, i aby przedstawić Białoruś jako coraz bardziej współwinną wojny" - napisano.

 • 9:11

  Rosjanie przeprowadzili w nocy atak rakietowy na Mikołajów. Miasto zostało ostrzelane rakietami S-300. Zniszczono budynki mieszkalne i placówkę edukacyjną. Zginęła jedna osoba, są ranni - donosi Ukrainska Prawda.

 • 8:57

  W rejonie Chersonia wojska rosyjskie nadal ściągają żołnierzy i uzbrojenie z zachodniego brzegu Dniepru na drugi brzeg, oczekując ukraińskiego natarcia w kierunku miasta - informuje we wtorkowej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  Analitycy powołują się na doniesienia armii ukraińskiej, która w niedzielę podała, że Rosjanie przygotowują się do przewiezienia z zachodniego brzegu Dniepru kolejnych jednostek artyleryjskich i uzbrojenia. Dzień później ukraińskie dowództwo operacyjne Południe podało, że Rosjanie przygotowują ewakuację kolejnych oddziałów i sprzętu z zachodniego brzegu i zgromadzili jednostki pływające, by ułatwić ewakuację. Związani z Rosjanami kolaboranci zaczęli umacniać pozycje w Czornobajiwce, ostatniej miejscowości wzdłuż trasy M14 biegnącej na północ od Chersonia.

  "Obecnie linia frontu przebiega mniej niż 20 km na północny zachód od Czornobajiwki. Aktywne działania na rzecz wzmocnienia obrony w tym miejscu wskazują na obawy przed rychłą ofensywą ukraińską. Jednoczesna ewakuacja zasobów militarnych z zachodniego brzegu i przygotowania do obrony kluczowych obszarów wokół Chersonia wskazują, że Rosjanie poważnie niepokoją się o swoją kontrolę nad zachodnim brzegiem" Dniepru - zauważa think tank.

 • 8:16

  Dostawy elektryczności i wody dla mieszkańców Kijowa zostały całkowicie przywrócone - poinformował we wtorek rano mer stolicy Ukrainy Witalij Kliczko. Wielu mieszkańców straciło wodę i prąd po poniedziałkowych ostrzałach rosyjskich.

  Jak podkreślił Kliczko, specjaliści służb komunalnych pracowali niemal dobę, by "mieszkańcy stolicy znów mieli wodę i światło".

  Zastrzegł, że nadal dochodzi do przerw w dostawach elektryczności. "Deficyt w systemie energetycznym jest znaczny po barbarzyńskich atakach agresora" - napisał Kliczko na serwisie Telegram.

 • 7:18

  Ukraiński sztab podał, że w ciągu minionej doby Rosjanie przeprowadzili łącznie ponad sto ostrzałów z użyciem systemów rakietowych i samolotów, ostrzeliwując ponad 50 miejscowości, w szczególności - leżących na odcinku frontu w obwodzie donieckim, na wschodzie kraju.

 • 7:17

  W Kachowce w obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, wojska rosyjskie wysiedlają miejscowych mieszkańców, a wokół miejsc zamieszkania budują umocnienia inżynieryjne i zaminowane przeszkody - podał we wtorek sztab generalny armii ukraińskiej.


  "Okupanci prowadzą przymusowe przenoszenie ludności cywilnej. W miejscowości Kachowka w obwodzie chersońskim przymusowo wysiedlają z domów obywateli mieszkających w budynkach wzdłuż brzegu Dniepru. Wokół mieszkań cywilnych najeźdźcy rosyjscy konstruują umocnienia inżynieryjne i przeszkody z min i materiałów wybuchowych".


 • 6:05

  Szef administracji obwodowej w Połtawie Dmytro Łunin poinformował, że w nocy 1 listopada cztery rosyjskie drony trafiły w obiekty cywilne - donosi portal The Kyiv Independent.

  Trzy drony udało się zestrzelić. W komunikacie nie sprecyzowano, czy pożary zostały wywołane przez szczątki zestrzelonych dronów, czy też drony same uderzyły w te miejsca. Łunin powiedział, że ratownicy już pracują na miejscu, aby ugasić pożary.

  Według wstępnych informacji nie było ofiar.

 • 4:47

  Podczas godzinnego wywiadu, przeprowadzonego w bunkrze w Kijowie, ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski nie ukrywał swojego rozczarowania Izraelem za to, że nie zajął wyraźnego stanowiska na korzyść Ukrainy wobec rosyjskiej inwazji.

  - Nie mogę tego zrozumieć. Jak naród żydowski, a ja jestem Żydem, moja rodzina przeszła przez straszną tragedię w Holokauście, i nie rozumiem, jak Izrael może stać z boku i patrzeć z zewnątrz, jak w tym roku pojawiła się kolejna fala nazizmu. Może inne kraje mogą to robić - ale jak wy możecie to robić? Nie rozumiem tego - powiedział prezydent w wywiadzie, który został wyemitowany w poniedziałek wieczorem w izraelskiej telewizji.

  Prezydent przyznał jednocześnie, że w ostatnich dniach zaczyna być odczuwalna zmiana w nastawieniu Izraela, być może dlatego, że zdecydowano się przekazać ukraińskiej armii systemy łączności wojskowej, o które proszono już dawno temu.

 • 4:47

  Kanclerz Niemiec Olaf Scholz odrzucił oskarżenia Rosji, że Ukraina przygotowuje się do użycia "brudnej bomby" - poinformowała agencja dpa. - Kanclerz i prezydent Zełenski wspólnie podzielają pogląd, że niezależne śledztwo Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, zainicjowane przez stronę ukraińską, rozwieje wszelkie wątpliwości w tej sprawie - powiedział rzecznik Scholza Steffen Hebestreit, nawiązując do rozmowy telefonicznej obu polityków.

 • 4:47

  Pogrążone w ciemnościach ulice Kijowa:

 • 4:46

  Prezydent USA Joe Biden zapowiedział nałożenie na koncerny naftowe podatku od nadmiarowych dochodów, jeśli nie obniżą cen benzyny na stacjach. Jak stwierdził, firmy te czerpią rekordowe zyski z wojny na Ukrainie. - Ich zyski to efekt wojny, efekt brutalnego konfliktu, który pustoszy Ukrainę i szkodzi dziesiątkom milionów ludzi na całym świecie. A w czasie wojny jakakolwiek spółka, która pobiera historyczne zyski, ma odpowiedzialność, by działać nie tylko w swoim własnym wąskim interesie - powiedział Biden w Białym Domu.

 • 4:45

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek, że w porannym ostrzale regionów Ukrainy wojska rosyjskie użyły 55 pocisków rakietowych, a siły ukraińskie zestrzeliły 45 z nich.

 • 4:45

  Władimir Putin używa co najmniej trzech sobowtórów, którzy przeszli operacje plastyczne, by wyglądać jak on - powiedział szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanow w wywiadzie dla brytyjskiej gazety "Daily Mail", opublikowanym w poniedziałek na stronie resortu.

 • 4:45

  Uczniowie szkoły w mieście Łabytnangi w Rosji, w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym, szyją po lekcjach odzież dla wojskowych biorących udział w inwazji na Ukrainę - podał w poniedziałek portal Meduza, powołując się na oświadczenie władz miasta.

 • 4:45

  W poszukiwaniu nowych oddziałów, które mogłaby skierować na Ukrainę, Rosja zdecydowała się na wycofanie swoich najemników z Mali - poinformował sztab generalny ukraińskiej armii w komunikacie opublikowanym w poniedziałek wieczorem.

 • 4:45

  "Dzisiejsze ataki rakietowe na Ukrainę przeciwko cywilom i infrastrukturze cywilnej, odłamki (rakiety) spadające na wioskę w Mołdawii, są kolejnym pogwałceniem międzynarodowego prawa humanitarnego. To brutalna, podjęta przez Rosję próba zniszczenia krytycznych obiektów (infrastruktury – red.) przed zimą" - napisał wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych Josep Borrell na Twitterze, zapewniając, że UE stoi u boku Ukrainy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mapy Google

Pozostałe wiadomości