Wiózł turystów na kemping, runął z wiaduktu. Ponad 20 zabitych w wypadku autobusu w Wenecji

Aktualizacja:
Autor:
ks,
pp/kab,mm
Źródło:
PAP, Reuters, ANSA

21 osób zginęło w wypadku autobusu w Mestre, dzielnicy Wenecji, a piętnaście kolejnych zostało rannych. - To apokaliptyczna scena - powiedział na miejscu wypadku burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro. Pojazdem jechali obywatele Niemiec, Ukrainy, Francji i Hiszpanii - podały miejscowe władze.

Autobus z wieloma osobami na pokładzie, przewożący turystów z Wenecji na kemping, spadł we wtorkowy wieczór z wysokości dziesięciu metrów z wiaduktu na Via dell'Elettricita w Mestre, dzielnicy Wenecji, i wylądował na torach kolejowych biegnących wzdłuż drogi. Następnie stanął w płomieniach - podała Ansa.

Rano w środę podniesiono wrak autobusu po wielu godzinach pracy włoskich strażaków, którzy nie dopuścili do wybuchu następnego pożaru.

Pojazdem jechali obywatele Niemiec, Ukrainy, Francji i Hiszpanii - podały miejscowe władze.

Wiele ofiar

Zginęło 21 osób. Media informują, że wśród ofiar śmiertelnych jest niemowlę i 12-letnie dziecko. Przyczyną wypadku było prawdopodobnie zasłabnięcie kierowcy, który również zginął.

15 osób jest rannych, pięć z nich jest w stanie ciężkim. W szpitalach jest między innymi rodzeństwo z Niemiec w wieku siedmiu i 13 lat, a także turystka z Hiszpanii, u której stwierdzono ciężkie poparzenia.

Władze zapewniły rannym pomoc psychologiczną. Lokalny urząd do spraw zdrowia uruchomił protokół dotyczący "poważnych sytuacji kryzysowych", który obejmuje udostępnienie wszystkich szpitalnych izb przyjęć i wezwanie personelu pomocniczego do pracy.

- To apokaliptyczna scena - powiedział we wtorek wieczorem na miejscu wypadku burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro. - Jest wiele zgonów, zbyt wiele - Ansa cytowała słowa jednego ze strażaków. Na miejsce przyjechało co najmniej 50 ambulansów.

O swoim wsparciu zapewniła premier Włoch Giorgia Meloni. "Składam najszczersze kondolencje, moje osobiste i całego rządu, z powodu poważnego wypadku, który miał miejsce w Mestre. Nasze myśli są z ofiarami, ich rodzinami i przyjaciółmi. Jestem w bliskim kontakcie z burmistrzem Wenecji Luigim Brugnaro i ministrem spraw wewnętrznych Matteo Piantedosim, aby śledzić informacje o tej tragedii" - napisała na portalu X (dawniej Twitter).

W Wenecji, do której administracyjnie należy Mestre, ogłoszono żałobę.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ks, pp/kab,mm

Źródło: PAP, Reuters, ANSA