Hagia Sophia meczetem, Grecja krytykuje. "To wyraz wrogości wobec Turcji i islamu"

Źródło:
PAP

Władze w Ankarze oskarżyły Grecję o wrogość wobec Turcji i islamu. Greckie MSZ odpowiedziało na to krytyką "nacjonalistycznego i religijnego fanatyzmu" Turcji, odnosząc się w ten sposób do wznowienia muzułmańskich modlitw w słynnej świątyni Hagia Sophia w Stambule.

Bazylika Mądrości Bożej w Stambule została ponownie przekształcona w meczet. W piątek po raz pierwszy po blisko 90 latach odbyły się w niej modlitwy muzułmańskie. W sobotnim przemówieniu telewizyjnym prezydent Turcji Recep Erdogan, odnosząc się do sprawy słynnej świątyni, stwierdził, że prawdziwym powodem krytyki decyzji o przekształceniu Hagii Sophii z muzeum w meczet jest "sama obecność tureckiego narodu oraz muzułmanów w regionie".

Choć Erdogan nie wymienił Grecji wprost, zrobił to wcześniej rzecznik tureckiego MSZ, który stwierdził, że Grecja "po raz kolejny okazała swoją wrogość wobec islamu i Turcji", a sprawa świątyni jest jedynie pretekstem.

"Religijny i nacjonalistyczny fanatyzm"

Ateny są najostrzejszym krytykiem posunięcia tureckich władz, między innymi ze względu na znaczenie byłej katedry dla prawosławia. W piątek, kiedy w nowo przekształconym meczecie odbyły się pierwsze od blisko 90 lat muzułmańskie modlitwy - w których brał udział sam Erdogan - w greckich cerkwiach zabiły dzwony na znak żałoby.

W sobotę na słowa tureckich władz grecka dyplomacja odpowiedziała własnym oświadczeniem, w którym stwierdziła, że "społeczność międzynarodowa XXI wieku jest zdumiona, obserwując religijny i nacjonalistyczny fanatyzm" współczesnej Turcji. Jednocześnie resort potępił akcje palenia tureckich flag w Salonikach.

Dzień wcześniej premier Grecji Kyriakos Micotakis stwierdził, że przekształcenie muzeum w meczet jest "afrontem dla cywilizacji XXI wieku".

Hagia Sophia ponownie stała się meczetem

Zbudowana w IV wieku katedra była przez ponad tysiąc lat najważniejszą świątynią cesarstwa wschodniorzymskiego. Po zdobyciu Konstantynopola przez imperium osmańskie w 1453 roku kościół został zmieniony w meczet, a w 1934 roku za sprawą modernizacyjnych reform Ataturka stał się muzeum.

Najwyższy turecki sąd administracyjny unieważnił 10 lipca status muzeum, który posiadał słynny zabytek. Tego samego dnia Erdogan podpisał dekret, który formalnie czyni z Hagii Sophii meczet. 

Hagia SophiaPAP/AFP

Autorka/Autor:kk/kg

Źródło: PAP