Putin rozdaje obywatelstwo mieszkańcom Donbasu. Kijów ostrzega

TVN24


Mieszkańcy ukraińskiego Donbasu mogą ubiegać się o rosyjskie obywatelstwo w "trybie uproszczonym". Prezydent Władimir Putin podpisał w tej sprawie dekret. W odpowiedzi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał obywatelstwo ukraińskie cudzoziemcom, którzy walczyli z prorosyjskimi separatystami w Donbasie. Są wśród nich także obywatele Rosji.

Opublikowany w środę dokument rozszerza zakres dekretu, który Władimir Putin podpisał w kwietniu tego roku. Wówczas przyznał on możliwość uzyskania paszportu Rosji w uproszczonym trybie przez mieszkańców samozwańczych republik ludowych w obwodzie donieckim i ługańskim, czyli terytoriów kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów. Teraz o paszporty rosyjskie będą mogli ubiegać się obywatele Ukrainy, którzy wcześniej mieszkali w jakimkolwiek rejonie obwodu donieckiego i ługańskiego.

Decyzja ogłoszona przed ukraińskimi wyborami

Wniosek będą mogli składać Ukraińcy, którzy znajdują się na terytorium Rosji. Będą musieli w tym celu przedstawić dokument potwierdzający, że zgodnie ze stanem, odpowiednio na dzień 7 kwietnia i 27 kwietnia 2014 roku, zamieszkiwali stale w obwodzie donieckim lub ługańskim. Tym razem chodzi nie tylko o tereny kontrolowane od 2014 roku przez separatystów, lecz także o rejony, które znajdują się pod kontrolą władz w Kijowie.

Decyzję ogłoszono na kilka dni przed wyborami parlamentarnymi na Ukrainie 21 lipca.

Według dziennika "Kommiersant" najnowszy dekret ma związek z dużą liczbą wniosków o rosyjskie obywatelstwo złożonych przez mieszkańców "republik ludowych". Zgodnie ze stanem na 17 lipca paszporty Federacji Rosyjskiej otrzymało 10 tysięcy mieszkańców tych terytoriów. Wnioski złożyło około 30 tysięcy mieszkańców tych terenów. Kolejne 20 tysięcy wniosków skierowali uchodźcy i osoby o innym statusie, które uciekły z Donbasu po wybuchu konfliktu zbrojnego, a teraz znajdują się na terytorium Rosji.

Putin zapowiada "dalsze upraszczanie procedury"

Źródła, na które powołuje się "Kommiersant", twierdzą, że po kwietniowym dekrecie Putina do MSW Rosji zaczęły napływać liczne wnioski od obywateli Ukrainy, którzy mieszkają lub wcześniej mieszkali w Donbasie na terenach znajdujących się pod kontrolą władz ukraińskich bądź też uciekli z tych rejonów do Rosji.

W obwodzie ługańskim i donieckim ukraińskie władze centralne kontrolują większość miast.

Putin mówił o dalszym upraszczaniu dla Ukraińców procedury uzyskiwania obywatelstwa Rosji w czerwcu tego roku, podczas dorocznej telekonferencji z obywatelami. - Popatrzymy, jakie zmiany należy wnieść do bazy prawnej, aby również dla innych obywateli Ukrainy, znajdujących się na terytorium kraju (Rosji - red.), proces ten był maksymalnie liberalny - zapowiadał.

Wcześniej, pod koniec kwietnia, Putin powiedział, że Rosja rozważa objęcie uproszczonym trybem uzyskiwania obywatelstwa wszystkich Ukraińców, a nie tylko mieszkańców Donbasu. Wyraził też przekonanie, że jeśli istnieć będzie wspólne obywatelstwo, to Rosjanie i Ukraińcy "tylko na tym zyskają".

Konflikt w Donbasie trwa od kwietnia 2014 roku
Adam Ziemienowicz / PAP

Autor: tas/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: