Świat

"Przygotowywał działalność terrorystyczną". Mężczyzna zatrzymany

Świat


Brytyjska policja zatrzymała mężczyznę za "przygotowywanie działalności terrorystycznej". Aresztowany - podobnie jak zamachowiec, który przeprowadził w piątek atak na Moście Londyńskim - skazany był za terroryzm, ale znajdował się na wolności w ramach warunkowego zwolnienia.

Policja przeszukała mieszkanie mężczyzny w miejscowości Stoke-on-Trent w środkowej Anglii, by sprawdzić, czy przestrzega zasad warunkowego zwolnienia. Jest on teraz podejrzany o "przygotowywanie działalności terrorystycznej".

Policja poinformowała, że nic nie wskazuje na to, by aresztowany mężczyzna był powiązany z zamachowcem z Londynu, Usmanem Khanem. Zapewniała także, że nie było bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego.

Zamach na Moście Londyńskim

W piątek uzbrojony w nóż Usman Khan zabił w Londynie dwie osoby, a kolejne trzy ranił. Piątkowy atak rozpoczął się w Fishmongers' Hall, gdzie odbywało się seminarium na temat reintegracji przestępców. Usman Khan - skazany w przeszłości za terroryzm, a w grudniu zeszłego roku warunkowo zwolniony - zaatakował jej uczestników nożami kuchennymi i groził zdetonowaniem ładunków wybuchowych, które później okazały się atrapą.

Terrorysta został obezwładniony na Moście Londyńskim, między innymi przez Polaka, a następnie zastrzelony przez policjantów.

ATAK NA MOŚCIE LONDYŃSKIM. CZYTAJ WIĘCEJ >

Johnson: skazani za terroryzm nie powinni być przedterminowo zwalniani

W sobotę premier Boris Johnson skrytykował praktykę warunkowego wypuszczania terrorystów, mówiąc, że gdyby Khan nie został przedterminowo zwolniony, nie przeprowadziłby ataku. Zapowiedział, że jeśli jego Partia Konserwatywna wygra wybory 12 grudnia, złoży projekt ustawy zaostrzającej wyroki.

Brytyjski resort sprawiedliwości zapowiedział pilny przegląd warunków, na jakich zwolnione zostały osoby skazane za terroryzm. Johnson poinformował, że obecnie w Wielkiej Brytanii 74 skazanych za terroryzm jest na wolności w ramach warunkowego zwolnienia. Wszyscy są obecnie sprawdzani.

Autor: ads//now / Źródło: PAP