Johnson zapewnia Zełeńskiego: jesteśmy z wami na sto procent

Autor:
tas,
kab
Źródło:
PAP, Reuters, Ukraińska Prawda, tvn24.pl

Premier Boris Johnson zapewnił prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, że zobowiązanie Wielkiej Brytanii wobec Ukrainy "jest solidne jak skała" - podała Agencja Reutera. - Jesteśmy z wami na sto procent - zadeklarował szef brytyjskiego rządu w czasie spotkania z ukraińskim przywódcą. Jednym z najważniejszych punktów wizyty prezydenta Ukrainy w Wielkiej Brytanii było podpisanie umowy o politycznym, handlowym i strategicznym partnerstwie między obydwoma państwami.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Wołodymyr Zełeński przybył do Wielkiej Brytanii w środę z dwudniową oficjalną wizytą. Jednym z jej najważniejszych punktów było podpisanie umowy o politycznym, handlowym i strategicznym partnerstwie między obydwoma państwami.

"Historyczny moment: podpisano porozumienie. Jak powiedział premier Boris Johnson, oznacza to więcej handlu, więcej bezpieczeństwa, więcej współpracy między Ukrainą a Wielką Brytanią. Dwie flanki Europy - zachodnia i wschodnia - stały się jeszcze bliższe" - podał w czwartek na Twitterze szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba

Według doniesień internetowej gazety "Ukraińska Prawda", nowy dokument ma zastąpić wcześniejszą umowę o stowarzyszeniu handlowym Ukrainy z Wielką Brytanią po brexicie.

"Żarliwy stronnik Ukrainy"

- Wielka Brytania jest najbardziej żarliwym stronnikiem Ukrainy. Niezależnie od tego, czy chodzi o nasze wsparcie obronne, wysiłki stabilizacyjne, pomoc humanitarną czy ścisłą współpracę w kwestiach politycznych, nasze przesłanie jest jasne: jesteśmy całkowicie zaangażowani w utrzymanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy - mówił w środę Johnson. I dodał: - Umowa o partnerstwie strategicznym, którą podpisujemy, sygnalizuje kolejny rozdział w naszych stosunkach. Jest to rozdział, który przyniesie większe bezpieczeństwo i dobrobyt zarówno mieszkańcom Wielkiej Brytanii, jak i Ukrainy.

Jak poinformował brytyjski rząd, brytyjsko-ukraińskie porozumienie obejmie kompleksową preferencyjną umowę o wolnym handlu obejmującą towary, usługi oraz taryfy i kontyngenty. Opiera się ona na zapisach obecnej umowy UE-Ukraina, co ma zapewnić, że po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie, nie dojdzie do zakłóceń w handlu. Obecna wartość wymiany handlowej między Wielką Brytanią a Ukrainą wynosi 1,5 mld funtów rocznie.

Umowa o partnerstwie strategicznym zawiera również szczegółowe zobowiązania do współpracy w zakresie pokojowego rozwiązywania konfliktów, obrony i bezpieczeństwa, zmian klimatycznych i praw człowieka.

Przyznana pomoc humanitarna

W ramach wizyty Zełenski odwiedził też Pałac Buckingham, gdzie został przyjęty przez wnuka królowej Elżbiety II, księcia Williama i księżną Kate.

Spotkanie w Pałacu Buckingham. Wołodymyr Zełeński z małżonką Ołeną spotkali się z księciem Williamem i księżną Kate president.gov.ua

W środę szef brytyjskiej dyplomacji Dominic Raab, który spotkał się z Dmytrem Kułebą, potwierdził poparcie Wielkiej Brytanii dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy wobec wrogich poczynań Rosji. Raab ogłosił pomoc humanitarną w wysokości 5 mln funtów na wsparcie społeczności we wschodniej Ukrainie, które zostały dotknięte konfliktem i skutkami pandemii COVID-19.

Autor:tas, kab

Źródło: PAP, Reuters, Ukraińska Prawda, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości