Świat

26 lat wyzysku. 11 osób z jednej rodziny skazanych za niewolnictwo

Świat

Lincold w Wielkiej Brytanii
Google EarthSkazanych zostało 11 członków rodziny Rooney z Lincoln w Anglii

Brytyjski sąd skazał w piątek 11-osobową rodzinę Rooneyów za stosowanie współczesnego niewolnictwa. Z aktu oskarżenia wynika, że przez co najmniej 26 lat wyzyskiwali ludzi, płacąc im symboliczne pieniądze lub wcale. Dzięki temu żyli w luksusie.

Proces toczył się przed sądem w Nottingham. 11 członków rodziny Rooney zostało uznanych za winnych szeregu przestępstw, między innymi zmuszania do pracy, wyzysku i defraudacji.

Dokładny wymiar kary zostanie wymierzony przez sąd we wrześniu.

Rooneyowie "wiedli luksusowe życie na koszt swoich ofiar"

Prokurator Janine Smith napisała w oświadczeniu, że skazani "wiedli luksusowe życie na koszt swoich ofiar, zmuszając je do życia w strachu, niedoli i ubóstwie". "Dla nich wyzysk, przemoc i zdzierstwo było sposobem na życie" - napisała prokurator.

Brytyjski dziennik "Telegraph" pisze, że Rooneyowie spędzali wakacje na Barbadosie, korzystali z usług chirurga plastycznego, a nawet sponsorowali szkółkę piłkarską Manchesteru United.

Rodzina wykorzystywała najsłabszych: bezdomnych, niepełnosprawnych, których szukała w schroniskach dla bezdomnych i na ulicach, i wabiła obietnicą pracy, jedzenia i mieszkania. W rzeczywistości ludzie tacy lądowali na przedmieściach miasta Lincoln w Anglii w odrapanych, zniszczonych przyczepach kempingowych bez ogrzewania, bieżącej wody i toalety. Jeden z mężczyzn żył w takich warunkach od 26 lat.

O śmierci innego nie poinformowano nawet rodziny, która skontaktowała się z policją po tym, jak dowiedziała się, że przegapiła pogrzeb.

Głodni, bici, zastraszani

"Pracodawcy" dawali ludziom alkohol i narkotyki, które potem kazano im odpracowywać. Prokuratura dotarła do 18 ofiar rodziny Rooneyów, którym wmówiono, że zalegają z pieniędzmi i dlatego muszą pracować w nieludzkich warunkach. Ofiary zajmowały się pracami remontowymi i układaniem kostki brukowej na podjazdach. Często były głodne, bite, zastraszane. Grożono im, kiedy chciały odejść z "pracy".

Ludzie pracowali dla Rooneyów bez specjalnego sprzętu i wyposażenia, odmawiano im dostępu do pomocy medycznej nawet w przypadku poważnych obrażeń. Niektórzy zeznali, że kiedy uciekli, to Ronneyowie i tak ich namierzali i sprowadzali z powrotem.

Współczesne niewolnictwo

Brytyjska Krajowa Agencja ds. Przestępczości (NCA) w czwartek oświadczyła, że współczesne niewolnictwo i handel ludźmi są bardziej powszechne, niż sądzono. Stwierdzono, że takie formy istnieją w każdym większym miasteczku i miastach w Wielkiej Brytanii.

W 2015 roku Wielka Brytania zaostrzyła prawo dotyczące niewolniczej pracy, wprowadzając wyrok dożywocia oraz zmuszając firmy do ujawniania, czy robią wszystko na etapach produkcji, by unikać niewolniczej pracy.

Międzynarodowa Organizacja Pracy (ILO) podała, że 21 milionów ludzi na świecie jest zmuszanych do pracy, w tym dzieci. Wykorzystywanie pracowników przynosi takim firmom 150 miliardów dolarów rocznie zysków.

Autor: pk/tr / Źródło: Reuters, Telegraph