Obywatele czterech krajów Unii Europejskiej, w tym Polski, bardziej niż sami Brytyjczycy popierają pozostanie Wielkiej Brytanii we Wspólnocie - wynika z opublikowanego w środę sondażu, który zrealizowano ponad dwa miesiące przed czerwcowym referendum ws. tzw. Brexitu.
Badanie francuskiego ośrodka TNS wskazuje, że Brytyjczycy są bardzo podzieleni w kwestii wyjścia ich kraju z Unii Europejskiej. Według sondażu 38 proc. ankietowanych chce, aby ich kraj pozostał we Wspólnocie, 34 proc., aby ją opuścił, a 28 proc. wciąż się waha. Tymczasem 78 proc. Niemców, którzy wzięli udział w sondażu, popiera dalsze członkostwo Wielkiej Brytanii w UE. Wśród Hiszpanów odsetek ten wynosi 67 proc., wśród Francuzów - 59 proc., a wśród Polaków - 54 proc.
Z kolei zwolennikami Brexitu jest 13 proc. ankietowanych obywateli Niemiec, 7 proc. Hiszpanów, 41 proc. Francuzów i 7 proc. Polaków.
Kto wygra?
Uczestników sondażu pytano też, jaki ich zdaniem będzie wynik referendum, które ma się odbyć 23 czerwca. 40 proc. badanych Brytyjczyków jest przekonanych, że wygrają zwolennicy pozostania w Unii, a 26 proc. prognozuje zwycięstwo zwolenników Brexitu. 34 proc. nie ma zdania na ten temat. W Niemczech 47 proc. przewiduje wynik oznaczający pozostanie w UE, podczas gdy odwrotny rezultat prognozuje 38 proc. W Hiszpanii i we Francji 48 proc. badanych uważa, że Brytyjczycy wciąż będą członkami Unii. 28 proc. ankietowanych Hiszpanów uważa, że Wielka Brytania opuści UE, podczas gdy we Francji odsetek ten wynosi 52 proc. W Polsce 44 proc. uczestników sondażu ocenia, że nie dojdzie do Brexitu, podczas gdy wyjście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty przewiduje 24 proc. Niezdecydowanych jest 33 proc. ankietowanych Polaków.
Jeśli chodzi o konsekwencje ewentualnego Brexitu tylko 10 proc. Brytyjczyków prognozuje poprawę sytuacji gospodarczej Unii. 38 proc. uważa, że byłaby ona gorsza, a 21 proc., że Brexit nic by nie zmienił. Optymiści w odniesieniu do skutków gospodarczych dla UE są też w mniejszości w innych krajach (2 proc. w Niemczech, 5 proc. w Hiszpanii, 14 proc. we Francji i 4 proc. w Polsce). Z kolei pogorszenia się sytuacji gospodarczej Unii w przypadku wyjścia z niej Wielkiej Brytanii spodziewa się 36 proc. badanych Niemców, 43 proc. Hiszpanów, 33 proc. Francuzów i 39 proc. Polaków. Inni sądzą, że Brexit nic by nie zmienił (53 proc. Niemców, 34 proc. Hiszpanów, 53 proc. Francuzów i 29 proc. Polaków) lub nie mają zdania. Ośrodek TNS przeprowadził sondaż w dniach 4-14 kwietnia. W środę jego wyniki opublikował dziennik "Le Figaro", radio RTL i telewizja LCI.
Autor: mtom / Źródło: PAP