"Wielkie sprzątanie" Budapesztu. Jest powód

Źródło:
Euronews, National Geographic
Budapeszt na nagraniach archiwalnych
Budapeszt na nagraniach archiwalnychReuters
wideo 2/4
Budapeszt na nagraniach archiwalnychReuters

Władze Budapesztu przygotowują się do obchodów 150. rocznicy powstania miasta, urządzając "wielkie sprzątanie". Na ulicach węgierskiej stolicy pojawiło się kilkaset osób, których zadaniem jest przygotowanie miasta na nadchodzące uroczystości. - Z okazji urodzin sprzątamy miasto, nie tylko po to, by było czyste w tym dniu, ale także po to, by było czyste w pozostałe dni - przekazał burmistrz Budapesztu Gergely Karácsony, cytowany przez Euronews.

Obchody urodzin Budapesztu rozpoczną się 17 listopada. Tego dnia w 1873 roku połączono ze sobą trzy oddzielne miasta leżące nad Dunajem: Budę, Peszt i Óbudę. Jak podaje portal Euronews, stolica Węgier przygotowuje się do trzydniowych uroczystości, urządzając "wielkie sprzątanie". W niedzielę setki pracowników zakładów komunalnych i mieszkańców zamiatało ulice miasta i zbierało śmieci.

Budynek parlamentu w BudapeszcieShutterstock

- Z okazji urodzin sprzątamy miasto, nie tylko po to, aby było czyste w tym dniu, ale także po to, by było czyste w pozostałe dni - przekazał burmistrz Budapesztu Gergely Karácsony, cytowany przez Euronews. - Utrzymanie czystości w miejscach publicznych to wspólna sprawa i zależy nam na podniesieniu świadomości, że wspólnie ponosimy odpowiedzialność za utrzymanie miasta w czystości przez cały czas - dodał.

ZOBACZ TEŻ: Wyprawy na zbiory "czerwonego złota". Nowy trend w turystyce

Budapeszt świętuje urodziny

Kilka miesięcy wcześniej portal amerykańskiego magazynu "National Geographic" donosił, że jednym z wydarzeń, które uświetni obchody urodzin Budapesztu, będzie ponowne otwarcie Mostu Łańcuchowego po ponad dwuletniej renowacji. Otwarcie go w 1849 roku "położyło podwaliny pod trwałe połączenie" miast położonych po obu stronach Dunaju. Jak podkreślił "National Geographic", w związku z rocznicą powstania Budapesztu zaplanowano łącznie blisko 100 wydarzeń, w tym koncerty, nową wystawę w Muzeum Historii Budapesztu oraz konkurs na nowe ciasto, nawiązujące smakiem do deserów popularnych w 1873 roku.

Most Łańcuchowy w BudapeszcieS-F/Shutterstock
Budapeszt z lotu ptakaShutterstock

ZOBACZ TEŻ: Najpopularniejsze kierunki na świąteczny wypoczynek. Blisko połowa wybiera ten sam kraj

Autorka/Autor:wac//az

Źródło: Euronews, National Geographic

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock