Budapeszteński Szczyt Demograficzny. Viktor Orban: migracją nie można zrekompensować procesów demograficznych

Autor:
js\mtom
Źródło:
PAP

Premier Viktor Orban oświadczył na IV Budapeszteńskim Szczycie Demograficznym, że jego zdaniem Zachód nie chce przetrwać. Według Orbana, migracją nie można zrekompensować procesów demograficznych. Według niego należy sprawić, by państwo było przyjazne rodzinie.

Orban powiedział, że o ile jedne cywilizacje są w stanie się reprodukować, o tyle Zachód nie jest do tego zdolny, "po prostu nie chce przetrwać". W jego opinii część polityków nie widzi w tym problemu, a inni próbują rozwiązywać problem demograficzny migracją. Ci drudzy zdaniem Orbana nie biorą pod uwagę aspektu kulturowego, chociaż w Europe jest to najważniejszy wymiar migracji. - Tu, u nas, migracja jest kwestią tożsamości – powiedział.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Premier Węgier wyraził przekonanie, że kraj dobrze funkcjonuje tylko wtedy, gdy żyjący tam ludzie wyznają podobne wartości w najważniejszych sprawach. Ocenił, że jeśli zaś tego nie ma, naród nieodwracalnie się rozpada.

Orban: trzeba sprawić, że macierzyństwo znów będzie oznaczać korzyść gospodarczą

Według niego należy sprawić, by państwo było przyjazne rodzinie. - Już doszło do integracji kobiet na rynku pracy, co jest ogromną siłą nośną gospodarki – powiedział, podkreślając jednak, iż "trzeba sprawić, że macierzyństwo znów będzie oznaczać korzyść gospodarczą".

- To bardzo trudne – przyznał. Zaznaczył przy tym, że łatwo wydawać pieniądze na wsparcie dla rodzin, ale to nie wystarczy, bo jednocześnie musi funkcjonować gospodarka. - Chcemy, by kobiety mogły wybierać. Niech pracują, jeśli chcą, ale niech podjęcie pracy nie będzie egzystencjalnym przymusem – powiedział.

Polityka prorodzinna

Rząd Orbana realizuje szeroką politykę prorodzinną, która jest stale wzbogacana. W 2015 roku wprowadzono na przykład rodzinną ulgę mieszkaniową - jednorazowe bezzwrotne wsparcie finansowe na zakup, budowę lub powiększenie domu czy mieszkania. Są do niego uprawnieni małżonkowie, partnerzy lub osoby samotnie wychowujące jedno lub więcej dzieci. Wysokość wsparcia zależy od liczby wychowywanych dzieci i wynosi od 600 tysięcy do 10 milionów forintów (7,7-128 tysięcy złotych).

Innym świadczeniem jest rodzinna ulga podatkowa, która obniża podstawę opodatkowania zależnie od liczby dzieci o 10-33 tysiące forintów (127-420 zł) miesięcznie na dziecko. Oprócz tego państwo pomaga między innymi rodzinom spłacającym kredyty hipoteczne, przejmując część spłaty, począwszy od narodzin drugiego dziecka. Od stycznia 2020 roku dożywotnio zwolniono też z podatku PIT matki z czwórką dzieci.

W tym tygodniu Orban zapowiedział zaś, że rząd Węgier zwróci rodzicom wychowującym dzieci zapłacony przez nich w tym roku podatek dochodowy do poziomu średniej pensji.

Liczba ludności Węgier spada od wielu lat. W ubiegłym, pandemicznym roku zwiększył się naturalny spadek liczby ludności. Choć urodziło się o 3,4 procent więcej dzieci niż rok wcześniej, to śmiertelność wzrosła o 7,7 procent. Najwyższa była w ostatnich miesiącach 2020 roku, czyli w szczycie drugiej fali pandemii COVID-19. Pod koniec 2020 roku kraj liczył 9,73 miliona mieszkańców.

Autor:js\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości