Na Węgrzech zjednoczona opozycja ciągle przed Fideszem

Źródło:
Reuters

Zjednoczona opozycja Węgier nadal wyprzedza rządzącą partię Fidesz przed wyborami, które odbędą się w tym kraju w kwietniu przyszłego roku. Przeciwnicy Viktora Orbana mają trzy punkty procentowe przewagi - wynika z grudniowego sondażu opublikowanego przez centrum Republikon.

Z rządzącym od 2010 roku Fideszem w nadchodzących wyborach parlamentarnych zmierzy się sześć największych opozycyjnych ugrupowań, które startują ze wspólnej listy, w tym liberałowie, socjaliści, a także obecnie centroprawicowy Jobbik, w przeszłości skrajnie prawicowy sojusznik Fideszu.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Z opublikowanego w poniedziałek sondażu centrum analitycznego Republikon wynika, że zjednoczona opozycja może liczyć na 36 procent poparcia. Fidesz - na 33 procent głosów. Co czwarty ankietowany był niezdecydowany - podała Agencja Reutera.

W listopadzie tego roku zjednoczona opozycja wyprzedziła Fidesz o cztery punkty procentowe. W komunikacie dotyczącym wyników grudniowych badań poinformowano, że są one "zasadniczo zgodne z wynikami innego sondażu przeprowadzonego na początku tego roku". Według Agencji Reutera, świadczy to o tym, że opozycja wciąż stara się przyciągnąć więcej wyborców po krótkim wzroście notowań po zwycięstwie Petera Marki-Zaya w październikowych prawyborach opozycji.

49-letni Peter Marki-Zay, z wykształcenia ekonomista i inżynier, został wspólnym kandydatem węgierskiej opozycji na premiera po kwietniowych wyborach.  

W listopadzie premier Viktor Orban ogłosił limit cen paliw, aby chronić konsumentów przed dalszymi gwałtownymi podwyżkami cen. Inflacja na Węgrzech wzrosła w zeszłym miesiącu do najwyższego poziomu od 14 lat, zmuszając bank centralny do znacznej podwyżki stóp procentowych, wyższej niż oczekiwano.

Autorka/Autor:tas\mtom

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Ilyas Tayfun Salci/Shutterstock