"Washington Post": Rosjanie zaatakowali co najmniej dziewięć szpitali, w tym trzy dla kobiet i dzieci

Źródło:
TVN24, The Washington Post
Rosjanie zbombardowali szpital dziecięcy w Mariupolu. Władze opublikowały nagranie [9.03.2022]
Rosjanie zbombardowali szpital dziecięcy w Mariupolu. Władze opublikowały nagranie [9.03.2022]Twitter/@ArmedForcesUkr
wideo 2/6
Rosjanie zbombardowali szpital dziecięcy w Mariupolu. Władze opublikowały nagranie [9.03.2022]Twitter/@ArmedForcesUkr

Od początku inwazji rosyjskie wojska zaatakowały co najmniej dziewięć szpitali na terenie Ukrainy - przekazują dziennikarze "The Washington Post", którzy przejrzeli zdjęcia, filmy i wpisy z mediów społecznościowych z napadniętego kraju. Gazeta przekazuje, że celem ataków były między innymi trzy placówki dla kobiet i dzieci.

Reporterzy "The Washington Post" zbadali pięćset filmów i zdjęć, przejrzeli posty w mediach społecznościowych ze szpitali i zgromadzili wiedzę na podstawie rozmów ze świadkami. Swoje ustalenia porównali potem z raportami ukraińskich urzędników, Organizacji Narodów Zjednoczonych, Światowej Organizacji Zdrowia i innych grup monitorujących konflikty zbrojne na całym świecie.

Na tej podstawie ustalili, że rosyjskie wojska zaatakowały szpitale w Iziumiu (obwód charkowski), Czernihowie, Żytomierzu, Wuhłedarze i Wołnawasze (oba w obwodzie donieckim), Mikołajewie, Wasylówce i Melitopolu (obwód zaporoski) oraz Mariupolu.

Szpital położniczy w Mariupolu (09.03.2022)twitter.com/StratCom_AFU

Przynajmniej trzy ataki - według ustaleń amerykańskich dziennikarzy - miały śmiertelne konsekwencje.

Eksperci prawa międzynarodowego, których cytuje "The Washington Post", uważają, że ustalenia dziennikarskie wydają się przedstawiać dowody na to, że siły rosyjskie naruszyły międzynarodowe prawo humanitarne.

W sobotę Sajid Javid, szef resortu zdrowia Wielkiej Brytanii, przekazał, że Rosjanie od początku inwazji na Ukrainę zaatakowali co najmniej 25 szpitali i innych placówek służby zdrowia. - To jest zbrodnia wojenna i Rosja zapłaci za swoje zbrodnie. To jest wojna rozpoczęta przez Rosję, całkowicie niesprowokowana, całkowicie nieuzasadniona - ocenił.

Poinformował, że Wielka Brytania wysłała na Ukrainę sześć kolejnych samolotów z pomocą medyczną.

Jedną z ostrzelanych placówek jest szpital położniczy w Mariupolu, który w środę stał się celem rosyjskich najeźdźców. Rada miejska poinformowała, że budynek został całkowicie zniszczony.

Zdjęcia ciężarnych kobiet ewakuowanych ze szpitala w Mariupolu obiegły świat. Zwłaszcza dwa stały się symbolem: ciężarnej kobiety wynoszonej na noszach i kobiety o zakrwawionej twarzy.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Autorka/Autor:bż\mtom

Źródło: TVN24, The Washington Post

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/StratCom_AFU

Tagi:
Raporty: