Wałerij Załużny będzie ambasadorem w Wielkiej Brytanii

Źródło:
Reuters, PAP
Walerij Załużny w otoczeniu wojskowych. Nagranie z czerwca 2023 roku
Walerij Załużny w otoczeniu wojskowych. Nagranie z czerwca 2023 roku facebook.com/CinCAFU
wideo 2/35
Walerij Załużny w otoczeniu wojskowych facebook.com/CinCAFU

Prezydent Wołodymyr Zełenski zatwierdził kandydaturę byłego szefa armii generała Wałerija Załużnego na ambasadora w Wielkiej Brytanii - podało w oświadczeniu ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy.

Na stronie internetowej ukraińskiego MSZ opublikowano w czwartek informację, że tego dnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski "zatwierdził kandydaturę Wałerija Załużnego na stanowisko ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego Ukrainy w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej".

Ministerstwo podało też, że skierowało do strony brytyjskiej odpowiednią prośbę o udzielenie oficjalnej zgody.

Wałerij Załużny Walerij Załużny/Facebook

Ukraina nie ma ambasadora w Wielkiej Brytanii od czasu, gdy w lipcu 2023 roku Zełenski zdymisjonował Wadyma Prystajkę po tym, jak publicznie skrytykował on ukraińskiego prezydenta. W rozporządzeniu prezydenta napisano wtedy, że Prystajko zostaje zwolniony ze stanowiska ambasadora w Wielkiej Brytanii oraz stałego przedstawiciela Ukrainy przy Międzynarodowej Organizacji Morskiej.

Także w czwartek brytyjski sekretarz obrony Grant Shapps odwiedził Kijów. Poinformował o tym na platformie X Zełenski.

"Skupiliśmy się przede wszystkim na wzmocnieniu ukraińskiej obrony powietrznej i zdolności dalekiego zasięgu, a także zaspokojeniu innych pilnych potrzeb w zakresie broni i amunicji oraz rozwoju wspólnej produkcji broni. Dziękuję rządowi i obywatelom Wielkiej Brytanii za przywództwo we wspieraniu Ukrainy i naszego narodu" - napisał.

Załużny odwołany z funkcji szefa armii

Generał Załużny został odwołany ze stanowiska dowódcy ukraińskiej armii przez prezydenta 8 lutego tego roku. Zełenski tłumaczył, że armia potrzebuje natychmiastowych zmian. Nowym naczelnym dowódcą został generał Ołeksandr Syrski. Cieszący się ogromną popularnością 50-letni Załużny, generał wojsk lądowych, był naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy od 2021 r. Skutecznie kierował obroną kraju od pierwszych dni rosyjskiej inwazji w lutym 2022 r. O jego dymisji poważnie spekulowano przez kilka tygodni. Według niektórych ocen Zełenski obawiał się ambicji politycznych Załużnego.

Autorka/Autor:akr/kab

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Walerij Załużny/Facebook