Walczył o toalety, dostał sanitarnego "Nobla"


Od 40 lat walczy o o poprawę warunków sanitarnych w indyjskich slumsach i wsiach, o ekologiczne i tanie toalety. O to, by dzieci nie były czyścicielami szamb. Za to m.in. indyjskiego socjologa Bindeshwara Pathaka nagrodził Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Wodny.

Pathakowi przyznano Sztokholmską Nagrodę Wodną - wynosząca 150 tys. dolarów, ufundowaną w 1990 roku i wręczaną co roku w sierpniu w Sztokholmie, w obecności szwedzkiego króla.

Czyściej to bezpieczniej

Innowacje wprowadzone przez urodzonego w 1943 r. Pathaka to m.in. proste dwukomorowe latryny, system spłukiwania wodą, w którym do spłukania toalety wystarcza tylko 1,5 litra wody oraz lepsza technologia otrzymywania biogazu, służącego do ogrzewania, gotowania i wytwarzania elektryczności.

Laureat prowadzi tez kampanię przeciwko opróżnianiu dołów kloacznych przez dzieci, które ładują nieczystości do wiader. Wielu z czyścicieli umiera na choroby, którymi zarażają się podczas tej pracy.

Sztokholmski Instytut uzasadnił, że działania Pathaka, któremu miliony ludzi zawdzięczają zdrowie, posłużyły za wzorzec organizacjom pozarządowym i prozdrowotnym inicjatywom na całym świecie. "Rezultaty wysiłków doktora Pathaka stanowią jeden z najbardziej zdumiewających przykładów, jak jeden człowiek może wpłynąć na dobro milionów ludzi" - brzmi uzasadnienie jury nagrody.

Źródło: PAP