Orban po spotkaniu z Trumpem: on nie da centa na wojnę i wojna się skończy

Źródło:
Reuters

Premier Węgier Viktor Orban rozmawiał z Donaldem Trumpem. W wywiadzie udzielonym po spotkaniu na Florydzie stwierdził, że Trump - jeżeli zostanie ponownie prezydentem - "nie da centa na wojnę Ukraina-Rosja, a w związku z tym wojna się skończy". - Europejczycy nie są w stanie sami finansować tej wojny - dodał.

Viktor Orban popiera starania byłego prezydenta USA o powrót do Białego Domu i w piątek spotkał się z nim na Florydzie.

- Nie da ani centa na wojnę Ukraina-Rosja, a w związku z tym wojna się skończy - powiedział Orban w telewizji państwowej, w wywiadzie wyemitowanym w niedzielny wieczór, a więc już po spotkaniu z prawdopodobnym kandydatem republikanów w tegorocznych wyborach prezydenckich.

- Jeśli Amerykanie i Europejczycy nie dadzą pieniędzy i broni, to ta wojna się skończy - jeszcze raz podkreślił i ocenił, że "Europejczycy nie są w stanie sami finansować tej wojny".

- Oczywiste jest, że Ukraina sama nie stanie na nogach - dodał w tym kontekście premier Węgier.

Orban powiedział, że "inną sprawą" jest zakończenie wojny rozmowami pokojowymi i kwestia powstania stabilnej i bezpiecznej Europy, ale najpierw trzeba osiągnąć pokój, a "on (Trump - red.) ma na to środki".

Orban odmówił wysłania broni do Kijowa i utrzymuje bliskie stosunki gospodarcze z Moskwą. Nie zmieniła tego również pełnoskalowa, lądowa inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęta 24 lutego 2022 roku i zbrodnie wojenne popełniane przez Rosjan na ludności cywilnej.

Orban ostatni raz spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w październiku w Chinach.

Autorka/Autor:ek/adso

Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty: