Orban spotkał się z Trumpem. "Nie ma mądrzejszego i lepszego przywódcy"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Premier Węgier Viktor Orban spotkał się w piątek na Florydzie z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem. Kandydat republikanów w wyborach prezydenckich chwalił swojego gościa, twierdząc, że "nie ma od niego lepszego i mądrzejszego przywódcy".

- Nie ma mądrzejszego i lepszego przywódcy niż Viktor Orban. On jest fantastyczny - przedstawiał w piątek szefa węgierskiego rządu Donald Trump gościom jego klubu Mar-a-Lago.

- On jest niekontrowersyjną postacią, bo mówi: "będzie tak" i to tyle. Prawda? On jest szefem. To świetny przywódca, bardzo szanowany - kontynuował Trump.

CZYTAJ TEŻ: Viktor Orban i Robert Fico tworzą w Europie proputinowski blok. Obaj atakują i krytykują Ukrainę

"Niech Ameryka znów będzie wspaniała"

Orban we wpisie na Instagramie, zamieszczając materiały o spotkaniu z Trumpem zaznaczył: "Niech Ameryka znów będzie wspaniała, panie prezydencie!".

Węgierski premier spotkał się z byłym prezydentem USA w posiadłości Trumpa na Florydzie podczas trwającej od czwartku wizyty w Stanach Zjednoczonych. Obaj przywódcy nie szczędzili sobie pochwał. Orban przedstawiał Trumpa w wystąpieniach i wywiadach jako największą nadzieję na pokój w Ukrainie.

Rozmowy w siedzibie konserwatywnego think-tanku

Przed spotkaniem z Trumpem Orban odbył rozmowy w Waszyngtonie w siedzibie czołowego konserwatywnego think-tanku Heritage Foundation. Heritage w ostatnim czasie zmienił orientację w zakresie polityki zagranicznej, m.in. zdecydowanie opowiadając się przeciwko wsparciu Ukrainy.

"Największa walka w międzynarodowej polityce odbywa się między globalistami i tymi, którzy wierzą w suwerenność narodową. Cieszę się, że widziałem w Heritage Foundation, że my suwerenniści też mamy wielu przyjaciół w USA" - napisał Orban na platformie X.

Orban nie spotka się z przedstawicielami administracji

W planach wizyty węgierskiego szefa rządu nie ma spotkań z przedstawicielami obecnej administracji USA. Pytany w piątek, czy nie jest zaniepokojony spotkaniem Orbana z Trumpem, prezydent USA Joe Biden odparł, że nie jest.

Biden skomentował również spotkanie premiera Węgier z byłym prezydentem USA słowami: "Wiecie, z kim się on (Trump) dziś spotyka w Mar-a-Lago? Z Orbanem z Węgier, który wprost stwierdził, że nie sądzi, że demokracja działa - on dąży do dyktatury. Oto z kim się spotyka".

Autorka/Autor:tas

Źródło: PAP, tvn24.pl