Śmierć alpinisty na Mount Hood w USA. Pozostałych udało się sprowadzić

Świat

tvn24W 2013 roku na szczycie Mount Hood zginął Polak Sebastian Kinasiewicz ("Polska i Świat" z 14.08.2013)

Zmarł alpinista, który we wtorek spadł 300 metrów ze szczytu Mount Hood w amerykańskim stanie Oregon. Kilkanaście innych osób przez kilka godzin było uwięzionych na zboczach góry. Wszyscy zostali uratowani.

Jeden z alpinistów, który spadł ponad 300 metrów ze szczytu Mount Hood, został przetransportowany śmigłowcem do Centrum Medycznego Legacy Emanuel w Portland. Tam lekarze stwierdzili jego zgon. Nie ujawniono tożsamości mężczyzny.

Uwięzieni w pobliżu szczytu

Na zboczach góry utknęło jednak kilkunastu innych alpinistów, którzy z powodu osuwających się skał i odłamków lodu nie mogli zejść.

Dwóm grupom po kilku godzinach udało się zejść o własnych siłach.

Trzecia, czteroosobowa grupa, została uratowana. Znajdowali się w rejonie nazywanym Hogsback, w pobliżu szczytu tej mierzącej 3426 metrów n.p.m. góry znajdującej się w odległości około 97 kilometrów na wschód od Portland. Wspinacze przez telefon poinformowali ratowników, że warunki są niebezpieczne.

Uwięziona grupa alpinistów znajdowała się w rejonie nazywanym Hogsback, w pobliżu szczytu góry znajdującej się około 97 kilometrów na wschód od Portland. Utknęli tam z powodu osuwających się skał i odłamków lodu.

Ekipie ratunkowej udało się dotrzeć do wspinaczy, na wysokość ok. 3200 metrów, we wtorek po południu czasu lokalnego. Trzech sprowadzono w dół do ratraka, który zwiózł ich na wysokość 1829 metrów. Jednocześnie ratownicy użyli sań do zwiezienia kobiety, która nie była w stanie poruszać się samodzielnie.

Służby podkreśliły, że nie mają informacji, by w rejonie Mount Hood znajdował się jeszcze ktokolwiek potrzebujący pomocy.

MT. HOOD SAR UPDATE — 2/13, 8:30 p.m. (cont.) 5. Rescuers know of no other climbers needing assistance on the mountain at this time. 6. All told, seven climbers in two groups have been taken down or off the mountain.— Clackamas Sheriff (@ClackCoSheriff) 14 lutego 2018

Ponad 10 tys. amatorów wspinaczki rocznie

Mount Hood przyciąga ponad 10 tys. amatorów wspinaczki rocznie. Spadające, słabo związane z podłożem skały są tam częstym zjawiskiem o tej porze roku. Dodatkowo w tym tygodniu w stanie Oregon była słoneczna pogoda, która spowodowała szybkie topnienie śniegu, co znacznie pogorszyło warunki wspinaczki.

Od 1883 roku na Mount Hood zginęło ponad 100 osób.

Autor: mnd/AG / Źródło: PAP/Twitter

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0)