USA odtajnią dokumenty, które ujawnił Snowden

Świat


Amerykańskie agencje wywiadowcze mają zamiar odtajnić dokumenty dotyczące programów inwigilacji prowadzonej przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), które ujawnił b. współpracownik Edward Snowden oraz materiały odnoszące się do sądu ds. wywiadu FISC.

Odtajnione dokumenty mogą zostać upublicznione już w tym tygodniu i mają - w intencji pomysłodawców - dostarczyć obywatelom większej informacji o programach inwigilacji, co jest realizacją części zobowiązania szefa wywiadu amerykańskiego Jamesa Clappera do większej przejrzystości - powiedział we wtorek agencji Reutera pragnący zachować anonimowość przedstawiciel amerykańskiego wywiadu. Odtajnione dokumenty mają zawierać też informacje na temat sądu do spraw wywiadu (Foreign Intelligence Surveillance Court - FISC) - powiedział rozmówca Reutera.

Inwigilacja na ogromną skalę

Były pracownik amerykańskich służb wywiadowczych Edward Snowden ujawnił - co wyszło na jaw na początku czerwca - że amerykańska NSA prowadzi inwigilację elektroniczną na wielką skalę, obejmującą również sojuszników Stanów Zjednoczonych. Władze USA chcą postawić Snowdena przed sądem za ujawnienie tajemnic wywiadu. Snowden znajduje się od 23 czerwca w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo. Władze USA unieważniły mu paszport. Domagają się od Rosji wydania Snowdena, który wystąpił o tymczasowy azyl w Rosji.

Autor: jk//tka/zp / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: