Najwięcej migrantów od ponad 40 lat. Kubańczycy chcą dostać się do USA

Źródło:
PAP
Coraz więcej Kubańczyków ucieka do USA
Coraz więcej Kubańczyków ucieka do USA
Reuters Archive
Coraz więcej Kubańczyków ucieka do USAReuters Archive

W ciągu ostatnich ośmiu miesięcy do południowych granic USA dotarła największa w ciągu ponad 40 lat liczba migrantów z Kuby - oszacował dziennik online CiberCuba. Informuje o tym, analizując dane amerykańskiej administracji państwowej.

Portal CiberCuba powołujący się na statystyki Amerykańskiej Służby Celnej i Ochrony Granic zauważył, że pomiędzy październikiem 2021 roku a majem 2022 roku do granic USA, głównie południowych, próbowało dostać się nielegalnie 140,6 tys. Kubańczyków.

"Tylko w maju br. próbę nielegalnego przekroczenia granicy amerykańskiej podjęło 25,6 tys. obywateli Kuby" - odnotował CiberCuba.

Dziennik online zauważył, że w ostatnich dekadach równie duży exodus obywateli Kuby do Stanów Zjednoczonych notowany był tylko w 1980 roku, kiedy w ciągu zaledwie siedmiu miesięcy dotarło tam ponad 125 tys. osób.

Według amerykańskiej administracji od października 2021 roku najwięcej imigrantów wybierających nielegalne metody przekraczania granicy dotarło do USA z Meksyku - 570,4 tys. osób. Na drugim miejscu plasuje się Gwatemala z 156,4 tys. osób, a na trzecim - Kuba z 140,6 tys. osób.

Autorka/Autor:pp//now

Źródło: PAP