Konferencja Wodna ONZ. Ekspert UNESCO: musimy działać natychmiast

Autor:
asty//now
Źródło:
TVN24, PAP
Konferencja Wodna ONZ. Connor: musimy działać natychmiast
Konferencja Wodna ONZ. Connor: musimy działać natychmiast
TVN24
TVN24Konferencja Wodna ONZ. Connor: musimy działać natychmiast

Jedna czwarta ludzkości nie ma stałego dostępu do czystej wody, a 46 procent do podstawowych urządzeń sanitarnych - wynika z najnowszego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych. Publikację wydano z okazji Światowego Dnia Wody. W Nowym Jorku trwa specjalna Konferencja Wodna ONZ w tej sprawie. Z jej uczestnikami rozmawiał korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona.

Ochrona ekosystemów wodnych, poprawa zarządzania zasobami, zwiększenie ponownego wykorzystania wody i promowanie współpracy ponad granicami znalazły się w programie omawianych tematów podczas rozpoczętej w środę trzydniowej Konferencji Wodnej ONZ. Uczestnikami nowojorskiej konferencji są przedstawiciele 171 krajów, w tym ponad 100 ministrów.

- W tej konferencji uczestniczą przedstawiciele prawie wszystkich krajów świata. To ministrowie, przedstawiciele rządu i głowy państw - wyjaśnia w rozmowie z Marcinem Wroną rzeczniczka prasowa konferencji Nanette Braun. - To pierwsza od prawie pięćdziesięciu lat i na taką skalę konferencja, która porusza temat problemów z wodą - podkreśliła.

- Mamy poważne kłopoty, biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne, zapotrzebowanie na żywność i wodę - przyznaje ekspert UNESCO do spraw zużycia wody Richard Connor. - Dlatego musimy działać natychmiast. Wszystkie nasze spóźnienia z rozwiązaniami, powodują że te zapotrzebowania mocno wzrastają - dodaje.

Jedna czwarta ludzkości nie ma dostępu do czystej wody

Jedna czwarta ludzkości nie ma stałego dostępu do czystej wody, a 46 procent do podstawowych urządzeń sanitarnych - głosi ONZ-owski World Water Development Report, opublikowany w przeddzień przypadającego 22 marca Światowego Dnia Wody.

10 procent mieszkańców naszej planety żyje w krajach dotkniętych wysokimi lub krytycznymi niedoborami wody, a nawet 3,5 miliarda ludzi doświadcza niedoborów wody przez przynajmniej jeden miesiąc w roku - podaje agencja Associated Press.

Według raportu przez 40 ostatnich lat zużycie wody wzrastało globalnie o około 1 proc. rocznie, przy czym oczekuje się, że będzie zwiększać się w podobnym tempie do 2050 roku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości