Główny doradca ekonomiczny Trumpa podał się do dymisji


Prezydent USA Donald Trump napisał na Twitterze, że wkrótce zostanie podjęta decyzja o mianowaniu nowego głównego doradcy do spraw ekonomicznych po tym, jak Gary Cohn poinformował o ustąpieniu ze stanowiska.

"Jest wiele osób, które chcą tę pracę". - napisał Trump.

Peter Navarro, dyrektor Narodowej Izby Handlu przy Białym Domu i Larry Kudlow konserwatywny komentator i analityk gospodarczy są głównymi kandydatami do objęcia tego stanowiska - podał Reuters.

W oświadczeniu wydanym przez Biały Dom Gary Cohn poinformował, że żegna się ze stanowiskiem. Podkreślił, że jest wdzięczny prezydentowi za danie mu szansy. Dodał, że "życzy (prezydentowi - red.) oraz jego administracji wielkich sukcesów w przyszłości".

"To był zaszczyt służyć mojemu krajowi i prowadzić prorozwojową politykę gospodarczą z korzyścią dla narodu amerykańskiego" - powiedział.

Sprzeciwiał się Trumpowi

Gary Cohn był dyrektorem Rady Doradców Ekonomicznych, przeciwstawiał się protekcjonistycznym działaniom prezydenta Trumpa, między innymi wprowadzeniu odwetowych ceł na importowaną stal i aluminium.

Cohn to były prezes banku Goldman Sachs, bankier z Wall Street, który był kluczowym architektem reformy podatkowej w 2017 roku.

Autor: pk/AG / Źródło: PAP