Departament Stanu USA: reżim musi zaprzestać represji i natychmiast uwolnić Borys

Źródło:
PAP
Andżelika Borys, szefowa Związku Polaków na Białorusi, zatrzymana w Grodnie (materiał z 23.03.2021)
Andżelika Borys, szefowa Związku Polaków na Białorusi, zatrzymana w Grodnie (materiał z 23.03.2021)TVN24
wideo 2/2
Andżelika Borys, szefowa Związku Polaków na Białorusi, zatrzymana w GrodnieTVN24

Rzecznik Departamentu Stanu USA oświadczył w czwartek, że reżim Alaksandra Łukaszenki musi zaprzestać represji i natychmiast uwolnić Andżelikę Borys oraz wszystkich bezpodstawnie zatrzymanych. Wcześniej w czwartek białoruskie władze do uwolnienia Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta wezwała Komisja Europejska.

- Odnotowaliśmy wzrost działań wymierzonych przeciwko polskim dyplomatom oraz szerzej polskiej mniejszości na Białorusi, co jest całkowicie nie do przyjęcia - przekazał rzecznik amerykańskiego resortu dyplomacji. - Reżim Łukaszenki musi zaprzestać tych represji i natychmiast uwolnić Borys i wszystkie osoby bezpodstawnie zatrzymane - wezwał.

Wcześniej w czwartek do uwolnienia Borys i Andrzeja Poczobuta wezwała Komisja Europejska.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Aresztowania

Andżelika Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi (ZPB), została zatrzymana we wtorek, a w środę skazana na 15 dni aresztu za "organizację nielegalnej imprezy masowej", za jaką władze uznały doroczny jarmark Grodzieńskie Kaziuki.

W czwartek zatrzymany został dziennikarz Andrzej Poczobut, członek zarządu Związku Polaków na Białorusi. Przeszukano biura Związku w całym kraju, a kierownictwu postawiono nowe zarzuty karne, grożące kilkuletnimi wyrokami więzienia.

Premier: nie zgadzamy się na takie traktowanie Polaków, na branie zakładników

Związek Polaków na Białorusi to największa na Białorusi organizacja mniejszości polskiej. W 2005 roku władze w Mińsku pozbawiły ją rejestracji.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP