Biały Dom: Iran i Rosja pogłębiają bezprecedensowe partnerstwo militarne

Źródło:
PAP
Rosjanie atakują ukraińskie miasta przy użyciu irańskich dronów
Rosjanie atakują ukraińskie miasta przy użyciu irańskich dronów
Archiwum Reuters
Rosjanie atakują ukraińskie miasta przy użyciu irańskich dronówArchiwum Reuters

Iran, dostarczając drony bojowe Rosji, bezpośrednio umożliwia jej kontynuowanie agresji na Ukrainie - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Przyznał, że Stany Zjednoczone starają się zakłócać takie działania i zapowiedział, że "w najbliższych dniach" wdrożą w związku z tym nowe sankcje.

- USA zaobserwowały, że Iran i Rosja "pogłębiają bezprecedensowe partnerstwo militarne", co pozwoli Moskwie przedłużyć agresję na Ukrainie. Współpraca ta stanowi również zagrożenie dla sąsiadów Iranu - ogłosił w poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby.

Iran dostarcza Rosji przede wszystkim drony-kamikadze, Moskwa zabiega przy tym o modele bardziej zaawansowane technicznie. W zamian Teheran chce nabyć rosyjskie uzbrojenie za miliardy dolarów, a Moskwa oferuje mu bliską współpracę wojskową dotyczącą pocisków rakietowych, elektroniki i obrony powietrznej - poinformował Kirby.

Rosja atakuje Ukrainę irańskimi dronami

Rosyjskie siły wykorzystują drony do ataków na ukraińską infrastrukturę. - Dostarczając je Rosji, Iran bezpośrednio umożliwia jej kontynuowanie agresji na Ukrainie - podkreślił Kirby.

- Wykorzystujemy wszystkie narzędzia, jakie mamy do dyspozycji, by głośno krytykować i zakłócać takie działania - dodał rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA. Zapowiedział, że Stany Zjednoczone "w najbliższych dniach" wdrożą w związku z tym nowe sankcje.

Irańskie dronyMajdi Fathi/NurPhoto via Getty Images

Teheran utrzymuje, że sprzedawał Rosji drony wyłącznie przed jej atakiem na Ukrainę, ale w lutym Amerykańska Agencja Kontrwywiadu odtajniła raport, który dowodzi, że Rosja wykorzystuje do atakowania Ukrainy irańskie drony.

Również Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) poinformował wtedy, że rosyjskie ataki na cele cywilne i infrastrukturę krytyczną w coraz większym stopniu opierają się na irańskich dronach, a Rosja dąży do zacieśnienia współpracy wojskowej z Iranem.

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Majdi Fathi/NurPhoto via Getty Images