Świat

Unia po stronie konstytucji

Świat

Aktualizacja:

- Należy uwolnić więźniów politycznych, przywrócić prawa obywatelskie i przeprowadzić wybory w styczniu - apeluje do prezydenta Pakistanu Unia Europejska. Prezydent Muszarraf wprowadził w sobotę stan wojenny na terenie całego kraju.

Przewodnicząca w tym półroczu Unii Portugalia zaapelowała o uwolnienie wszystkich więźniów politycznych, w tym przedstawicieli pakistańskiego sądownictwa i szefowej Komisji Praw Człowieka ONZ Asmy Jahangir. Wezwała też rząd do pojednania z opozycją i zniesienia restrykcji nałożonych na media.

- Unia Europejska jest do głębi zaniepokojona ogłoszeniem stanu wyjątkowego i zawieszeniem konstytucji oraz fundamentalnych swobód obywatelskich przez prezydenta Musharrafa - napisano w komunikacie.

- Uznając fakt, że Pakistan stoi w obliczu zagrożenia swojego pokoju i bezpieczeństwa, UE wierzy, że stabilizację i rozwój można osiągnąć jedynie na drodze demokracji oraz szanując prawa człowieka i rządy prawa - głosi komunikat.

Unia zwraca w nim szczególną uwagę na doniesienia o licznych zatrzymaniach przywódców partii politycznych, prawników, dziennikarzy, obrońców praw człowieka i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego w Pakistanie.

Co przyniósł ze sobą stan wojenny... W Pakistanie od soboty nie działa konstytucja. Jej moc prawna została zawieszona, podobnie jak działalność Sądu Najwyższego. W Islamabadzie nie ma łączności telefonicznej, a w całym kraju zablokowano prywatne stacje telewizyjne i radiowe.

Mapa Pakistanu i okolic TVN24.pl

Mimo, że zgodnie ze słowami prezydenta stan wojenny wprowadzono "aby zwalczyć terroryzm", to jedyne przeprowadzone zatrzymania dotyczyły opozycji. W całym kraju aresztowano ponad 2 tysiące działaczy opozycji i przeciwników stanu wyjątkowego.


Źródło: PAP